Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 21

-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Fotoğraf: Kaboompics
Fotoğraf: Kaboompics

Greenpeace ve Lighthouse Reports’un araştırması 10 büyük hedge fonunun savaşın erken döneminde gıda fiyatlarının tırmanacağını öngörerek tahıl ve soya ürünlerine gıda borsalarında yatırım yaptığı ve böylece 2 milyar dolar kâr elde ettiklerini açıkladı.

ABD’deki fosil yakıt çıkarma alanlarında yeni geliştirilen ölçüm tekniği ile yapılan iki yeni araştırma ABD’nin metan salımlarının resmî olarak ilan edilen ölçümlerden yüzde 70 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Independent Türkçe muhabiri Murat Büyükyılmaz, Çiftçi-Sen Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu ile Cumhuriyetin ikinci yüzyılında gıda egemenliği mücadelesini konuştu.

Gazete Duvar yazarı Fatma Keber, Maraş merkezli iki büyük depremden arılar da etkilendiğini, strese giren arıların bal üretmede yetersiz kaldığını yazdı.

Bianet, ABD'de yayımlanan Christian Science Monitor gazetesinde Sudan'daki mücadeleyi, ülkede egemenlik kavgası sürdüren iki büyük askeri güce karşı demokratik bir çıkışı savunan "Halk Direniş Komiteleri"nin bakış açısından irdeleyen Taylor Luck imzalı makaleyi Türkçe olarak yayınladı.

Yazar ve aktivist Rebecca Solnit ve Filipinli Aktivist Red Constantino, iklim krizini önleme konusunda karar onyılı içinde olduğumuzu anlatırken iklim yılgınlığından sıyrılmak için mümkün olan en çok insanı angaje etmenin hayati önemini konuşuyorlar.

Yazar ve aktivist Chris Hedges ile XR (Yokoluş İsyanı) örgütü kurucularından Roger Hallam, neden bizi artık felaketten kurtaracak tek şeyin sivil itaatsizlik olduğunu konuşuyorlar.

Yazar ve aktivist Bill McKibben küresel ısıtmada bir sonraki evrenin başladığını gösteren uğursuz işaretlere dikkat çekiyor.

Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’i İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Yeniden Yorumlandı NDR Elbphilharmonie Orkestrası, “Four Seasons” eserini, son 300 yıllık iklim krizi verilerinden yola çıkarak “For Seasons” adıyla yeniden yorumladı

Garo Paylan, Meclis'teki 8 yılını gazeteci Seda Taşkın’a anlattı: Kimliğimi onurla taşıdım ama ona hapsolmadım.”