Bir tek kuşlar Gazze’den çıkabiliyor*

-
Aa
+
a
a
a
""

Gazze'ye yönelik yoğun bir şekilde devam eden hava saldırılarının ardından İsrail tarafından gerçekleştirilmesi planlanan kara harekatının bölgedeki vahim durumu daha da kötüleştireceği şüphesiz.

Sınırları Mısır ve İsrail tarafından kapatılmış olan Gazze, gezegendeki en yoğun nüfuslu yerlerden biri. Yedi yıl Orta Doğu’da çatışmaları izleyen savaş muhabiri Chris Hedges'in Orta Doğu uzmanı Prof. Norman Finkelstein ile gerçekleştirdiği röportajında Gazze'nin bir 'açık hava hapishanesi'ne benzetilmesi de pek yanlış sayılmaz. Ya da Açık Gazete’ye bu hafta konuşan akademisyen Louis Fishman’ın deyimiyle: “Dünya Gazze’yi unuttu”.

Cumhuriyet’in 100. yılı

Ülke olarak Cumhuriyet’in 100. yılını kutlarken, Açık Radyo’da da Cumhuriyet döneminin birbirinden farklı konularına değinmeye çalıştık.

 • Açık Mimarlık'ta, mimarlık üzerine düşünüp üreten farklı kişilerden Cumhuriyet'ten mimarlık hikayeleri dinledik.
   
 • Altın Saatler’de, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Pelin Pınar Giritlioğlu ile Cumhuriyet'in 100. yılında yerel yönetimler ve planlama üzerine konuştuk.
   
 • Turgay Tuna ile Kıyı Köşe İstanbul'da, İş Bankası Sanat Tarihi Çalışmaları Birimi Müdürü Ayşegül Okan Sağlam ile 'Yaşasın Cumhuriyet Sergisi'ni konuştuk.
   
 • Feminist İmge'de, Cumhuriyet'e giden yolda Osmanlı kadın hareketi ve kadın dergiciliği üzerine konuştuk.
   
 • Önce Sağlık’ta, Prof. Dr. Selçuk Erez ve Prof. Dr. Taner Gören ile Cumhuriyet'in sağlıkta kazanımlarını konuştuk.
   
 • Burcu Biçer’le Spor Gündemi'nde, spor yazarı ve araştırmacı Yavuz Yavuz ile Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye'de sporun geçmişine ve geleceğine göz attık.
   
 • Okul Zili'nde, İsmail Örnek ile Cumhuriyet'in 100. yılında çocukluk ve eğitim hakkında konuştuk.
   

Web Sitesinden...

 • Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Hollanda Araştırma Enstitüsü Direktörü Fokke Gerritsen ve Kentsel Miras Laboratuvarı'ndan Özgün Özçakır ile 'Kültürel Miras şehrin yaşantısına nasıl katılır?' sorusuna cevap aradık.
   
 • İklim İçin'de, Türkiye Ormancılar Derneği Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ile Türkiye'deki ormanların genel durumu hakkında konuştuk.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, 'Şehirleşmenin yoğun yaşandığı bu çağda biyoçeşitlilik algımız nasıl şekilleniyor?' sorusuna yanıt aradık.
   
 • Açık Bilinç'te, ‘Özgür irade nedir?’ sorusundan yola çıkarak konuyu mercek altına aldık.
   
 • Dünya Mirası Adalar'da, 60 senedir Ada’da yaşayan hukukçu Erhan Ergun ile Adalar İmar Planlarına açılacak davanın gerekçelerini tartıştık.
   
 • Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Karatepe’de bulunan Azatiwataya Kalesi’nin kitabesini ve Batı Anadolu’da kullanılan Frigya alfabesini inceledik
   
 • Ekonomi Politik'te, Gazze'de devam eden savaşın ekonomik boyutunu değerlendirdik.
   
 • Nereye Doğru’nun gündeminde Türkiye, Yunanistan ve Ukrayna vardı.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

58. yayın dönemimiz 30 Ekim’de başlıyor

1 Mayıs’ta başlayan 57. yayın dönemini 30 Ekim itibariyle sonlandırıyoruz ve 28 Nisan 2024'e dek devam edecek 58. yayın dönemine 'merhaba' diyoruz. Yeni yayın dönemimizde 10 yeni program ve ayrıca 4 yeniden program yer alacak.

Haftanın karikatürüAçık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Joe Bonfim'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın KitabıHaftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Marinos Sariyannis'in Osmanlılarda ölüler diyarından bu dünyaya geri dönen ruhlarla ilgili gelenekleri ve hikâyeleri ele alan Osmanlı'nın Üç Harflileri adlı kitabı üzerine konuştu.

Haftanın sözü*

"Bir tek kuşlar Gazze’den çıkabiliyor, bir tek İsrail bombaları Gazze’ye girebiliyor… Her gün 'bugün savaş bitecek, hayat yeniden başlayacak' diyoruz ama her gün daha da kötü oluyor." — Beş yıl kadar Türkiye’de yaşadıktan sonra ekonomik nedenlerle tekrar Gazze’ye dönmek durumunda kalan Filistinli müzisyen Fares Anbar, İrfan Aktan’a Gazze’de yaşananları bu sözlerle anlatıyor. (Artı Gerçek)

Açık Radyo podcast