Açık Radyo’nun vakanüvisi

-
Aa
+
a
a
a

Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Açık Radyo’nun 28. yaşgününde radyonun en sıkı takipçilerinden Alper Tolga Akkuş’u konuk ederek Akkuş’un Açık Radyo Günlüğü’nden radyoyla ilişkisine uzanan bir sohbet gerçekleştiriyor.

Açık Radyo dinleyicisi ve programcısı Alper Tolga Akkuş Açık Gazete’ye konuk oldu. Açık Radyo’nun en has takipçilerinden Akkuş, Açık Radyo’yla ilişkisini ve Açık Radyo Günlüğü ismini verdiği blog’unu anlattı.

Açık Radyo Günlüğü’nün yazımında 706. haftayı geride bırakan Akkuş’un günlük kayıtları, 2007 yılında internete blog formatında geçirilmiş. O günden bugüne de güncellenip zenginleştirilmiş. Bu açıdan kendisini bir tür Açık Radyo tarihçisi olarak görmek mümkün.

Açık Radyo’yu 2003 civarlarında keşfeden Akkuş, radyoyu keşfinin ardından “her şeyin bambaşka olduğunu” söylüyor. Açık Radyo’yu dinledikçe birçok konuda sürekli yeni şeyler öğrendiğini de ekliyor. Radyonun zenginliğinin farkına Açık Radyo sayesinde vardığını ifade ediyor.

Açık Radyo’yu dinlerken sürekli notlar alan Akkuş, bu notları temize çekip notlar üzerinden araştırmalara girişiyormuş. Notlarına “akıl fikir” adını takmış. Açık Radyo’dan “akıl fikir” kazanmakmış yaptığı!

Bugüne dek 135.384 kez tıklanan blog’unda Açık Radyo’nun ve kendisinin ömrü vefa ettikçe bu notları almaya ve paylaşmaya devam edeceğini ekliyor.

Açık Yeşil programını dinleyene dek apolitik olduğunu belirten Akkuş, bu programın ardından kendi payına politik bir anlayış geliştirmiş. Yeşiller Partisi’yle ilişkilenmiş ve bu parti bağlamında aktif rol üstlenmiş. Anlaşılan o ki, politik eğilimlerini kavramasında Açık Radyo’nun belirleyici bir yeri de olmuş.

Akkuş, “Açık Radyo’nun hayatıma katkısı büyük oldu” diyor ve Açık Radyo’nun hayatının çehresini büyük oranda değiştirdiği ima ediyor. Açık Radyo Günlüğü’nde tuttuğu notlar konuşmalarda geçen espirilerden eser isimlerine dek genişleyen Akkuş, Ömer Madra’nın deyişiyle, “Açık Radyo’nun en hakiki vakanüvisi” olarak görülebilir. Açık Radyo ekibinin bir parçası gibi çalışan Akkuş, yayın saati değişen programlara kadar da radyoya hâkim!

Akkuş, yeni yayın döneminde Sakat Muhabbet programının da yapımcılığını üstleniyor. “Sağlamcı zihniyete kör topal bir muhalefet” mottosuyla yola çıkan Sakat Muhabbet, sakata sakat demekten çekinmeyen, sakat kavramının olumsuz algısını değiştirmeyi görev edinen bir program. 15 günde bir Salı günleri 16:00’da Açık Radyo’da dinlenebilecek. Alper Tolga Akkuş artık yalnızca bir Açık Radyo dinleyicisi değil, ayrıca bir Açık Radyo programcısı!