Açık Gazete: 6 Kasım 2017

Açık Gazete: 6 Kasım 2017

06 Kasım 2017

Haftanın ilk Açık Gazete'sinin açılışında Bonn'daki iklim zirvesinin (COP23) açılışını, bu konferansın neden anlamlı ve önemli olduğunu konuştuk. Zirve arifesinde on binlerce insan "insanlığa karşı varoluşsal bir tehdit" olarak nitelenen kömüre karşı "iklimi koruyun, onu yerin dibinde tutun!" sloganıyla barışçıl protesto yürüyüşüne çıktı, gözlerine biber gazı sıkan polisle "meydan muharebesi" şartlarıyla karşılaştı.

06 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Şiddet-çatışma-terör her yerdeydi: Teksas'ta kilisede ibadet edenlere silahlı saldırı: 27 ölü, 24 yaralı. IŞİD, Suriye ordusunun ele geçirdiği Deyr ez Zor'da sivilleri vurdu: 100 ölü. K. Irak'ta Peşmerge'ye ağır darbe: Son 20 günde Haşdi Şabi ile çarpışmalarda 60 ölü, 150 yaralı. TSK K. Irak'ta 36 hedef vurduğunu açıkladı. Kerkük'te Şii camiine çifte saldırı: 5 ölü, 20 yaralı. S. Arabistan'da 1 helikopter düştü veya düşürüldü, içindeki prens ile maiyetindeki üst düzey yetkililer öldü, tam sayı verilmedi. Ülkede Sakarya'da sokak ortasında silahlı kavgada 6 yaralı, sokakta bol boş kovan. İstanbul'da baba 9 yaşındaki oğlunu öldürdü, cinnet getirdiğini söyledi. Konya'da Suriyelilerin işyerlerine taşlı, sopalı saldırı oldu, 1 Suriyeli yaralandı. Akdeniz'deki göçmen trajedisi hız kesmedi, 764 göçmen denizden kurtarılırken, 23 göçmenin cansız bedenine ulaşıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) açıklama yaptı: K. Kore'nin nükleer programını durdurmak için tek yol: "karadan işgal". Belçika'da polise teslim olan Katalan lider ve 4 bakana şartlı tahliye kararı çıktı.

"Cennet Belgeleri" ("Paradise Papers") bütün dünyada aynı anda açıklanmaya başladı. Dünyanın zenginleri ve güçlüleri, yani en büyük şirketlerin, devlet başkanlarının ve başbakanların, siyaset-eğlence-spor dünyasının Bono ve Madonna gibi ünlülerinin "vergi cennetleri"nde gizledikleri servetlerin karanlık sırları "çuvalla" ortaya döküldü: İngiltere Kraliçesi gibi soyluların, Kanada Başbakanı, ABD Ticaret Bakanı, TC Başbakanı, Rusya Başkanı gibi önde gelen siyasi liderlerin yakınlarının, dayılarının, yeğenlerinin, damatlarının, gelinlerinin, Apple, Facebook, Nike, Glencore gibi dünyanın en büyük internet, yazılım, spor giyim, maden ve emtia şirketlerinin içinde olduğu gizli, karanlık dünyaya ilişkin 13,4 milyon belge kamuoyuna ve tartışmaya açıldı. Bu açıklama ve haberler 100 kadar basın kuruluşundan 400'e yakın gazetecinin 1 yıl üzerinde çalışmasından sonra yayınlandı. Türkiye'de Cumhuriyet dışında hiçbir gazetenin -en azından- basılı nüshalarında bu skandallar dizisine ilişkin bir habere rastlanmadı.

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te Cennet Belgelerinden kalkarak Panama belgeleri, yolsuzluklar, Rusya Devlet Başkanı'nın Türkiyeli iş adamına verdiği dostluk madalyası, TC Devlet Başkanı'nın yerli otomobil üretimi için "5 babayiğit" diye adlandırılan 5 iş adamına yaptığı çağrı, elektrikli arabalar, hibrid arabalar, iklim krizi üzerine konuşuldu.

Son yarım saatte yeni bir AG "köşe"si başlattık: "Züğürdün Çenesi". 110 yıl sonra yeniden girilen "Altın Çağ"da tavana vuran gelir eşitsizliğinde dünya milyarderlerinin serveti 1 yılda %17 artışla 6 milyar dolara vururken, süper zenginlerin sıkıntıları nedir? 1) Nasıl ve nerelere harcayacaklar? 2) Tarihi hizmetçi sorununu nasıl çözecekler? 3) Halklar bu gidişâta daha ne kadar katlanacaklar?

Programın sonunda: Tutuklanan sivil toplum öncüsü iş adamı Osman Kavala hakkında son 3-4 gün içinde Hürriyet, New York Times, Karar gazetelerinde ve T24, Diken, Artı Gerçek, Serbestiyet gibi internet gazetelerinde yayınlanan bazı analiz yazılarından seçmeler okundu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Yom
Journey of Life
Coasters
Riot in Cell Block 9
Coaster
Shopping for Clothes