Açık Gazete: 11 Haziran 2018

Açık Gazete: 11 Haziran 2018

11 Haziran 2018

Vakanüvisiniz Hakir Yeni Kolajını İftiharla Sunar Vesaire...

11 Haziran 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Hafta sonunu küçük bir gerçeküstücü kolaj denemesiyle tamamlamıştık:

(Bkz.: “FETÖ, OHAL, Öğretmenler, Komünistler, Astronotlar vesaire...” http:///acik-gazete/acik-gazete-8-haziran-2018 ) Hafta başında da kes-yapıştır’ımızı sürdürüyoruz:

 

Faiz, Uber, AKM Enkazı, Sarayda bedava oda vesaire: " Erdoğan Diyarbakır mitinginde sözlerini unutmuş gibiydi. Londra'da yatırımcılara yaptığı vahim konuşmalar liranın ani düşüşüyle sonuçlandı. Taksicileri hoşnut etmek için Uber'i yasaklayarak şehirli seçmenleri yabancılaştırdı.... (AKM’de) iri yarı güvenlik görevlileri eşliğinde, kıyamet sonrasını andıran enkazı inceliyor. ... Ziyaret Gezi protestolarının 5. yılına denk geliyor. AKM, protestocular için bir totem heykeli gibiydi ve yerine yapılacak yeni opera binası, bu yıkıma bakınca kültürel ve siyasi bir dönüşüm gören Türklerin öfkesini geçiştiremiyor...Erdoğan, Gezi protestolarının da simgesi olan tarihi bina için daha önce ‘AKM'yi yıktık, çatlayın, patlayın’ demişti... Cazibeli milliyetçi aday Meral Akşener ise Google'da cumhurbaşkanlığı sarayından bir dizi bedava oda ilanı verdi ve internet kullanıcıları AK Parti'yi arattığında karşılarına çıkıyor.”

(“Times: Erdoğan'ın 24 Haziran seçim gafları rakiplerinin elini güçlendiriyor”,

(https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44434247)

 

“53 veya 43 Kürt kardeşimiz”, 5-6 Ekim veya 7 Ekim, 2014 veya 2015 vesaire: “Erdoğan, hafta başında yaptığı bir...konuşmasında, ‘7 Haziran seçimlerinin ardından ülkemizin yaşadıklarını hatırlıyorsunuz değil mi? Ekim’de Diyarbakır’da bizim Kürt kardeşlerimizi, 53 Kürt kardeşimizi, şu anda içeride bulunan HDP’nin başındaki adamın talimatıyla Kürt kardeşlerimizi sokağa döküp 53 Kürt kardeşimizi öldürdüler mi? Şimdi çıkmış bu adam cumhurbaşkanı adayı olmuş’ ifadelerini kullanmıştı. Fakat Erdoğan’ın bahsettiği olaylar 2014 yılında, yani seçimin yapıldığı 2015’ten bir yıl önce gerçekleşmişti.”

(https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/06/08/erdoganin-tartismali-beyanlari/)

Bu ithamlara cevaben Demirtaş, hapishaneden avukatları aracılığıyla yaptığı “Erdoğan’ın Kobani Yalanları” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Kobani gösterilerinde şiddet ve provokasyonların başlama tarihi 5-6 Ekim değil, Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ açıklamasını yaptığı 7 Ekim ve bu açıklamadan hemen sonrasıdır. Bu açıklama sonrası ölümler yaşanmaya başlamıştır.

Kobani olayları nedeniyle ne benim hakkımda ne de HDP yönetimi hakkında açılmış bir tek dava yoktur. Kobani olaylarında katledilen insan sayısı 53 değil, 43’tür. Bunların 6’sı HÜDAPAR’lı, 2’si suikaste uğrayan güvenlik görevlisi, 2’si Suriyeli mülteci, 33’ü de HDP’lidir. 6 HÜDAPAR’lı haricindeki kişilerin katledilmesi hakkında açılmış tek bir etkili dava ve soruşturma yoktur.

Kobani olayları Erdoğan’ın dediği gibi 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında değil, seçimlerden 8 ay önce, 7 Ekim 2014 tarihinde yaşanmıştır. Kobani olaylarından sonraki 5 ay boyunca da Erdoğan ve AKP ile çözüm süreci kapsamında görüşmelerimiz devam etmiştir. Yani Erdoğan, bugün 'terörist' diye ilan ettiği bizlerle 5 ay daha görüşme sürdürmüştür. ... Kobane için yapılan eylemlerin arkasındaki provokatör ve azmettiricilerin ortaya çıkması için TBMM’ye verdikleri 12 araştırma ve soru önergesi AKP’lilerin oyları ile reddedildi.

“... Ey Erdoğan! Sana siyasi tarihinin en büyük fırsatı: 24 Haziran’a kadar bu tweetimin altına, Selahattin Demirtaş olarak yaptığımı iddia ettiğin ‘53 kişinin katledilmesi sözde talimatımı’ paylaşırsan, söz veriyorum, senin lehine Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğim. Dört yıldır emrindeki savcıların arayıp da bulamadığı sözde çağrımı belki sen bulursun. 24 Haziran’a kadar bulamazsan da zaten halk senin çıkış belgeni verecek. Diploma niyetine kullanırsın artık.”

(https://www.evrensel.net/haber/354620/selahattin-demirtas-erdoganin-koban-suclamalarina-yanit-verdi)

 

Zonguldaklılar vesaire: “AKP Genel Başkanı ve önümüzdeki seçimlerin başkan adayının Zonguldak’ta iftar yemeğinde maden işçilerine hitap ederken Zonguldaklılar yerine Zondulgaklılar, ardından Zonduklarlılar demesi, sonrasında da “Zonduk…” diye takılıp kalması ve “Niye böyle oldu…” şaşkınlığı ve yakınması, hem asla hafife alınmayacak bir olay, hem de her şeyi yapmaya muktedir olduğu sanılan kişinin tek bir sözcük karşısında düştüğü çaresizliğin hazin görüntüsüdür.”

https://www.youtube.com/watch?v=eGgEs0hIRAg;

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/992861/Zondulgak.html

 

Amerika, İngiltere falan vesaire, “demokrasi piramidi” vesaire: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Valiliği‘nin düzenlediği iftar programında konuşuyor: “Dünyada en az gelişmiş ülkelere destekte bir numaralı ülke Amerika görünür, fakat gayrisafi milli hasılaya göre dünyada bunun bir numarası Türkiye. Biz bir numarayız. Amerika gerimizde, İngiltere falan çok daha gerimizde.

“... Muhtarlarımızı demokrasi piramidinin ilk basamağı olarak görüyoruz. Muhtarlar Daire Başkanlığı kurduk. Muhtarlarımız, mahalleleri ile ilgili taleplerini buraya bildiriyor ... Her ne kadar hakkımda ‘artık muhtar dahi olamaz’ diye manşet atsalar da muhtar da olduk, Türkiye Cumhurbaşkanı da olduk. O başlıkları atanlar milli iradenin ne olduğunu bilmiyorlardı. Ama şimdi öğrendiler.”

(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/994085/Erdogan__Biz_bir_numarayiz__Amerika_falan_gerimizde.html)

 

Bu İşler Çalışma İşleri ... Ödemişler, Denizli’ler vesaire: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de gerçekleştirilen parti mitinginde İzmir’in Ödemiş İlçesinden getirilen AKP'liler kendisine “Ödemiş seninle gurur duyuyor” sloganı atınca: “Şimdi arkadaşlar, bakın! Bak bu işler çalışma işi. Şimdi biz, İzmir’de değiliz. Nerdeyiz?! ... Ya arkadaşlar! Denizli’de de mi Ödemiş var? Allah Allah!..." diyerek tepki gösterdi ve: “Ya arkadaşlar, bunu şimdi ben sayın Başbakan’a söylerim, o size gereğini halleder inşallah...” diyerek sözlerine devam etti.

(http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video_haber/993978/AKP_nin__tasimali_mitingi__desifre_oldu__Erdogan_boyle_kizdi.html)

 

Sağlıcakla kalın vesaire.

 

Vakanüvis ÖM