Açık Gazete: 8 Haziran 2018

Açık Gazete: 8 Haziran 2018

08 Haziran 2018

Gerçeküstücü Ustaların İzinde Küçük bir Kolaj Çalışması:

FETÖ, OHAL, Öğretmenler, Komünistler, Astronotlar vesaire...

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

FETÖ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “FETÖ'nün bizim zamanımızda büyüdüğü iddiasını reddetmem. Bunlar büyük bir ihanet şebekesi içerisindeymiş. Aldatıldık... Ecevit, İnönü bunların en yakın arkadaşıydı. Onların davetlerine katıldıklarını iyi bilirim. Gelsinler konuşalım. Samimi değiller. Biz yanıldık. Biz bunlara çok inandık.”

(Kanal D/CNN Türk ortak yayını “Seçim Özel”: http://t24.com.tr/haber/erdogan-fetonun-bizim-zamanimizda-buyudugu-iddiasini-reddetmem,646303 –Vurgular: Vakanüvis)

OHAL: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Seçim sonrası OHAL'i masaya yatırıp onu kaldırma gibi bir durum söz konusu olabilir. Onun çalışmasını da yapmış olacağız...İnşallah kabineyi kurduktan sonra talimatı verip çalışmayı sürdüreceğiz. Fazla sürüncemede kalmaz. Adımı atacağız.”

(Agy, Vurgular: Vakanüvis)

KABİNE: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “En ideal kabineyi, ajansları nasıl kuracağım, bunun çalışmasını mesai arkadaşlarımla oturacağız, konuşacağız ... Teknokratlar kabinesi düşünemem. Bürokratik oligarşiden çok çektik. Bunu başarırsak biz başarı alırız. Şu anda birçok dünya ülkesinde piyasadan gelen insanlar belli yerlere yerleşiyor. Bizim için de siyasi vizyon sahibi olacak, aynı şekilde bir şirket yönetiyor gibi yönetecek, sonuç odaklı bir kabine olacak.”

(Agy, Vurgular: Vakanüvis)

UZAY: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Uzaya belki biz de astronot vesaire gönderme noktasına geleceğiz. Bunların üzerine Türkiye şu anda çalışmaya başladı. (…) Biz artık hamdolsun kendi şu anda uzaya araçlarımızı gönderdik ve bazı ülkeler bize şu anda üye olmaya başladı. Ki ilk üye olanlar daha ucuz bedellerle bu imkânlarımızdan istifade eder hale geldiler.... Kısa zaman içerisinde uzay bilimleri noktasında Türkiye ciddi bir yere inşallah gelmiş olacak.”

(Ankara Beştepe’de sahur programında üniversite öğrencilerini ağırlarken: http://bianet.org/bianet/insan-haklari/197935-erdogan-uzaya-belki-biz-de-astronot-vesaire-gonderecegiz?bia_source=rss; Vurgular: Vakanüvis)

ÖĞRETMENLİK: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Biz gelmeden önce, bunca yıldır iktidarda oldukları zaman, CHP'yi söylüyorum, acaba niye bizim okullarımızda sınıflarımız boştu, öğretmenlerimiz yoktu? Bizim nice derslerimiz boş geçerdi ...Bu yıl da 30 bin, 40 bin, 50 bin olur ama 'Herkes atanacak' denirse, bu yalan olur...Kendinizi sadece öğretmenliğe kilitlemeyin. Bu meslek dışında da neler yapılabileceği üzerinde çalışılması gerekir. Kendinizi iyi yetiştirin.”

(Agy; Vurgular: Vakanüvis)

KOMÜNİSTLİK: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “‘Biz gelince onları yıkacağız’diyor. Öbürü ne diyor? ‘Bi satacağız’ diyor. Birinci Köprüyü Demirel yapmıştı. O zamanki komünistler ne diyordu? ‘Biz birinci köprüyü satacağız’ diyordu. Arkasındaki partiler ‘satacağız!’ diyordu. Rahmetli Özal da ‘satamazsınız’ diyordu. İkinci köprü için de ‘satamazsın’ dedi. Ne oldu? Neyi satıyorsun ya? Neyi yıkıyorsun ya? Bu millet sizi mezara gömer, mezara.

(Tarsus’ta temel atma töreninde konuşurken. https://bianet.org/bianet/siyaset/197942-erdogan-tarihi-birbirine-katti-necdet-calp-i-ozal-ozal-i-komunist-yapti;Vurgular: Vakanüvis)

KÖPRÜ:  Halkçı Parti (HP) lideri Necdet Calp, Anavatan Partisi (ANAP) lideri Turgut Özal 1983 genel seçimleri öncesinde köprü satışı konusunda TV’de tartışıyor:

Özal: Satarız, hem de çok iyi satarız, alan da çıkar.
Calp: Satamazsınız beyefendi!
Özal: Satarız, gayet rahat satarız.
Calp: Lafla satarsınız!
Özal: Gelirini satıyoruz sonuçta.
Calp: Kaç yıllık geliri satıyorsunuz? İlanihaye mi?
Özal: O fiyata.
Calp: Güldürmeyin!...

(agy)

KIRAATHANE: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Yeni bir projem daha var, onu söyleyeyim: Millet Kıraathaneleri kuracağız. İskambil oynanan değil. Burası tamamen kitaplarla dayalı döşeli kütüphane, içinde çayı kahvesi, keki olacak; gençlerimiz, yaşlılarımız gelecek; hem kitabını okuyacak, hem kekini alacak, çayını kahvesini alacak; ... Buralar ücretsiz ve 24 saat açık olacak.”

(Ak Parti Hatay mitinginde yeni projesini açıklarken: http://tr.euronews.com/2018/06/07/erdogan-dan-millet-kiraathaneleri-projesi -

Vurgular: Vakanüvis) 

***

Seçimlere 2 hafta 2 gün kala vakanüvisiniz hakir, işbu nâçiz kolaj denemesini sizlere sunmaktan gurur duyar.

Vakanüvis ÖM

[Oğuz Atay, Samuel Beckett, Georges Braque, Albert Camus, Friedrich Dürrenmatt, Eduardo Galeano, Jean Genet, Nikolay Gogol, Eugène Ionesco, Franz Kafka, Bilge Karasu, Henri Matisse, Aziz Nesin, Pablo Picasso, Harold Pinter, Luigi Pirandello, Tom Stoppard, Haldun Taner, Andy Warhol ve şimdi adlarını hatırlayamadığı birçok ustaya saygıyla.]