Senden Gayrı Âşık mı Yoktur?

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Dostumuz, müzisyen, akademisyen Ulaş Özdemir Açık Dergi'de konuğumuz oldu. Kolektif Kitap'tan çıkan detaylı ve özenli çalışması "Senden Gayrı Âşık mı Yoktur? - 20. Yüzyıl Aşık Portreleri" üzerine keyifli bir sohbet etme fırsatı bulduk. 

Açık Dergi: 29 Kasım 2017 - Senden Gayrı Aşık Mı Yoktur?
 

Açık Dergi: 29 Kasım 2017 - Senden Gayrı Aşık Mı Yoktur?

podcast servisi: iTunes / RSS

Ulaş Özdemir'in 1997-2002 yılları arasında Roll dergisinde yayımlanan yazı ve söyleşilerinden oluşan Senden Gayrı Âşık mı Yoktur? 20. Yüzyıl'da hem halk kültürü ve müziğine hem de popüler kültüre büyük etkisi olmuş, bu alanlarda sayısız eser bırakmış aşıkların portreleriyle rengârenk bir Türkiye resmi çiziyor. 

Kültürü ve zamanın koşullarını âşıklar üzerinden okuyan Özdemir'in kitabı yazma süreci de bir nevi zamana yayılarak büyüyor, gelişiyor. 2002 yılında biten söyleşilerin tabiri caizse bir kitapta bir araya gelişi, 15 yıl sonraya tekabül ediyor. Zaten ilk gençlik yıllarını Maraş'ta, âşık kültürünün içinde ilk gençlik yıllarını geçiren yazar için bu kitap müzisyenlik, akademisyenlik, gazetecilik ve diliyle şahit olduğumuz gibi bir de sade ve meraklı bir vatandaşlık öğelerini birleştiriyor.