Aşıklı Höyük'ün izinde sanat ve arkeoloji

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

10.400 yıllık geçmişe sahip Aşıklı Höyük uluslararası "Kazı İzleri - Lines of Site" sergisine taşındı.

Murat Germen'in Aşıklı çekimi.
Murat Germen
Aşıklı Höyük'ün izinde sanat ve arkeoloji
 

Aşıklı Höyük'ün izinde sanat ve arkeoloji

podcast servisi: iTunes / RSS

Günümüz Türkiye coğrafyasında Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde, Hasan Dağı ile Melendiz Çayı arasında yer alan Aşıklı Höyük, Orta Anadolu’nun bilinen en eski köyü. 10 bin 500 yıllık tarihe sahip Aşıklı Höyük, avcı toplayıcı dönemden yerleşik tarım düzenine geçişin hemen her aşamasının izlenebildiği bir kazı alanı.  

Kazı çalışmalarının 32 yıldır devam ettiği Höyük’ün tarihi hâlen keşfedilmeyi beklerken, kazı çalışmalarını desteklemek, kültürel mirasın özellikle yerel halk tarafından benimsenmesini ve korunmasını sağlamak ve kazı alanının tanınırlığını artırmak için çalışan Aşıklı Höyük Dostları Derneği’nin çabalarıyla 10 bin 500 yıllık tarih sanatla buluştu. 

4 Şubat - 25 Şubat 2022 tarihleri arasında Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda ziyaret edilebilecek ‘Kazı İzleri / Lines of Site’ sergisi; Türkiye, İngiltere, İspanya, ABD ve Kolombiya’dan 13 sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği eserlere yer veriyor. 

Fırat Arapoğlu ve Gary Sangster küratörlüğünde hazırlanan sergide yer alan eserler, sanatçıların Aşıklı Höyük kazı alanındaki deneyimlerinin izlerini taşıyor.

Kazıları sürdüren arkeologlardan Güneş Duru ve kazı alanının tanınırlığını artırmak için çalışan Aşıklı Höyük Dostları Derneği'nde Alev Tezer'le bir araya geliyor; sergiyi ve höyüğü konuşuyoruz.