Açık Dergi: 2019'a Başlarken Sansürsüz İnternet ve Scaramouch Intermezzo

Açık Dergi: 2019'a Başlarken Sansürsüz İnternet ve Scaramouch Intermezzo

02 Ocak 2019
Fotoğraf: Yıldırım Arıcı
02 Ocak 2019 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Dergi'de 2019'un ilk yayınında iki kaybımızı anıyoruz: geçen yılın son günlerinden hayata veda eden programcımız fotoğrafçı müzikoloj Yıldırım Arıcı ve Türkiye'de sahne sanatlarının duayen ismi, usta oyuncu ve sanatçı Gülriz Sururi.

Yıldırım Arıcı'nın kaybını bizim için ifade etmek zor. Urla'da geçtiğimiz 30 Aralık'ta öğle uykusunda kalbi duran dostumuzun müziğe ve ses bakışıyla geride bıraktığı hoş sâdâ ve kayıt altına aldığı andığı - kendi tabiriyle - o "ara" anlar elimizde avucumuzda kalan yegâne izler. Anısını yaşatmak için yayınımız onun bu izleri peşinde devam edecek. Dergi'de Yıldırım'ın Scaramouch mahlasıyla yayınladığı üç müzik albümünden sonuncu Chaos Antiphellos'tan iki kayıt dinliyoruz: "L'histoire des bonbons" ve "Hayku".

Gülriz Hanım için de durum farksız. Türkiye'de evrensel değerlere yaslanan çağdaş sahne sanatlarının gelenekleşmesinden tuttuğu yer bir yana, Gülriz Hanım ödün vermez entelektüel duruşuyla da, kültür hayatımızın en kıymetli simalarındandı. Onu da Dergi'de kendi sesiyle anıyoruz. Gazete Müstehak'tan geçtiğimiz sene içerisinde yayınlanmış bir eylem videosundan bir ses var yayında: 100 Kadın 100 Replik buluşması'nda Gülriz Hanım, Giorgio Strehler'in Intermezzo'sunu seslendiriyor.

 

Dergi bu ilk yayınına Susma Platformu'nun yine geçen yılın son haftasında sunduğu Sansür ve Otosansür 2018 Raporu'ndan verilerle devam ediyor: 161 medya çalışanı hapiste, sahne ve ekran sansürleri artarak devam ediyor, Wikipedia'ya erişim halen engelli, üstelik  internet savaşları sürüyor; internet platformalarının RTÜK tarafından denetlenmesine hükmeden yasa Meclis'te. Susma Platformu 2019 yılı kampanyasının başlığını da bu raporla beraber açıkladı: Sansürsüz İnternet. Dergi'de ilerleyen günlerde daha derinlemesine irdeleyeceğiz ama ayrınıtılı bilgi için şimdilik: http://susma24.com/sansursuz-internet-icin-hep-birlikte/