Küçük Düşünürler Topluluğu ve Çocuklar İçin Felsefe

Diğer Program: 
Açık Gazete

Küçük Düşünürler Topluluğu ve Çocuklar İçin Felsefe

16 Mart 2018

Bu hafta Açık Bilinç'te  Küçük Düşünürler Topluluğu'nun (Little Thinkers Society) kurucusu Dr. Özge Özdemir ve iki öğrencisi Arda Göka ve Alp Eldam'la felsefe konuştuk. Çocuklar felsefe öğrenebilir mi, ilgilerini çeker mi, ne işe yarar diye sorduk.
 

13 Mart 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Bilinç podcast servisi: iTunes / RSS

Küçük Düşünürler Topluluğu'nun iki amacı var: Çocuklarda yaratıcı ve eleştirel düşünceye dayalı bilişsel becerileri, ve işbirliğine ve özene dayanan sosyal becerileri geliştirmek.

 

Odise Destanı, mutluluğun doğasıyla ilgili felsefi sorular sorar. "Sizi sonsuza dek mutlu edecek bir şurup sunulsa, her ne pahasına olursa olsun bu şurubu içmek ister miydiniz? İçmeli misiniz?" 

"Küçük Düşünürler Topluluğu"nun kurucusu Dr. Özge Özdemir, çocukların doğru yönlendirmeyle bu tür zor felsefi soruları şaşırtıcı derecede iyi tartışabildiğini söylüyor.

Pek çok ülkede yapılan PISA gibi, ezberlenmiş bilgiden ziyade anlama ve düşünme becerisi gerektiren sınavlarda, ülkemiz öğrencilerinin iyi sonuçlar alamadığını görüyoruz. "Küçük Düşünürler Topluluğu" öğrencilere temel düşünme becerileri vermeyi amaçlıyor.

PISA sınavlarının neyi ölçtüğünü ve bu sınavlardaki başarısızlığımızın eğitim sistemimiz hakkında bize ne söylediğini Açık Bilinç'in geçmiş bir programında Koç Üniversitesi’nden Prof. Sami Gülgöz’le ele almıştık: 

PISA Skorları ve Eğitim Sistemimiz

İngiliz felsefeci Isaiah Berlin, felsefecilerin tıpkı çocuklar gibi zor sorulardan korkmayan insanlar olduğunu, ama çocukların zamanla felsefi sorular sormamaya koşullandırıldıklarını söylüyor: 

Felsefe Neden Önemlidir? (1978) 

İrlanda'nın sosyolog ve şair cumhurbaşkanı Michael Higgins, eleştirel düşünme becerisinin çocuklara verebileceğimiz en önemli eğitim unsuru olduğunu söylüyor:

"Felsefe, çocuklara Google'ın öğretemeyeceklerini öğretebilir!"

Philosophy can teach children what Google can’t – and Ireland knows it | Charlotte Blease

Varlık Dergisi de geçen ay pek çok güzel yazıyla Felsefe ve Çocuk konusunu ele almış.

Biz de bu hafta Dr. Özdemir ve "Küçük Düşünürler Topluluğu"nun iki üyesi  Arda Göka ve Alp Eldam'la felsefi soruları nasıl tartıştıklarını ve bunun hayatlarına ne kattığını konuştuk.