Agos gazetesine ölüm tehdidi: “Bu bir tesadüf değil”

-
Aa
+
a
a
a

Radyo Agos’ta bu hafta Agos gazetesine yönelik yapılan ölüm tehdidine ve gazetenin konu hakkında açıklamalarına yer verildi. 

Radyo Agos: 30 Mayıs 2020
 

Radyo Agos: 30 Mayıs 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Bakırköy Kilisesinin kapısının yakılmasına teşebbüs edilmesinden sadece üç hafta sonra, geçtiğimiz günlerde Kuzguncuk Kilisesi saldırıya uğradı, kilisenin hacı sökülüp sokağa atıldı. Olaydaki saldırgan yakalandıktan sonra, şeker hastası olması gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı. Tam bu olay yaşanırken Hrant Dink Vakfı’nın avukatına bir tehdit mektubu gönderildi. Her cumartesi sabahı 09.00- 10.30 arası yayınlanan Radyo Agos’ta Pakrat Estukyan ve Yetvart Danzikyan Hrant Dink Vakfı’nın açıklamasına yer verdi.

“Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmî kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan “Bir gece ansızın gelebiliriz” sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı “kardeş masalları” anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor.

Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.

2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz”. 

“Nefes alamaz hale geldik”

Agos Genel Yayın Yönetmeni Danzikyan yayında, “Bu bir tesadüf değil” diye belirtiyor, “nefret dilinin tetiklediği eylemler bunlar ve bütün bu olayların bağlantılı olup olmadığını düşünmeden edemiyoruz. Bunların tesadüfen olmadığını hissediyoruz. Bu atmosfer içinde, son iki-üç ay içinde bunlar azımsanabilir konular olmaktan çıktı ve nefes alamaz hale geldik.  Karamsarlık bizim anlayışımız değil ama bütün bu gelişmelerin ciddiyetle ele alınması gereklidir”

Radyo Agos’ta sosyal medyada saldırıya yönelik sosyal medya tepkilerini de aktardıktan sonra, Estuktan ve Danzikyan Agos gazetesinin bu haftaki sayısından diğer ayrıntıları sundu. Yayın Nor Zartonk üyesi Arno Kalaycı ve yönetmen Ezel Akay ile devam etti.