İklim Habercileri

-
Aa
+
a
a
a

İklim Haber'le ısınan bir gezegenden haberler.

 
15 Günde 1 Perşembe 11.00
 
Bulut Bagatır, Barış Doğru
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

İklim Krizi: Şimdi ve Burada. Bu sevimsiz gerçekle yüzleşmenin tam zamanı. Artık iklimi değil, onu alt üst eden sistemi değiştirmemiz gerekiyor.

İklim Habercileri, bu “uygunsuz gerçeğin” haberlerini haftalık olarak sizlere ulaştırmayı hedefliyor. Yanan ormanlardan kentleri vuran sellere, ekonomiden politikaya, okyanuslardan bozkırlara, fabrika bacalarından trafiğe, stadyumlardan üniversite kampüslerine hayatın her alanını etkileyen bir krizin haberlerine hazır mısınız?

""
05 Nisan 2024

İklim Habercileri'nde Bulut Bagatır'ın konuğu Türkiye yerel seçimlerinde Akbelen direnişçisi, İkizköy'ün yeni muhtarı Nejla Işık oldu.

Konferans salonundan bir kare
25 Haziran 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde Bonn’daki iklim müzakerelerinin sonuçları ve olası yansımaları 350.org küresel kampanyalar sorumlusu Cansın Leylim ile ele alındı.

güneş panelleri arkasında termik santral bacaları
11 Haziran 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde DEVA Partisi’nin Çevre ve İklim Değişikliği Eylem Planı ele alındı.

Beşiktaş Meydan'da gençlerin iklim eylemi
06 Haziran 2022

6’lı masada temsil edilen partilerden gençler iklim politikasını ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı tartışırken, gençleri bir araya getiren Daktilo1984’ten Selim Yıldırım toplantıyı ve hedeflerini İklim Habercileri'nde anlattı.

Güneş panelleri, bozuk paralar, rüzgar gülleri
28 Mayıs 2022

İklim Habercileri'nin bu bölümünde Türkiye’nin yenilenebilir enerji ile 1 yılda nasıl milyarlarca dolarlık enerji ithalatından kaçındığı Ember’den Ufuk Alparslan ile ele alındı.

Köyde taş ocağı karşıtı eylem yapan yerel aktivistler
23 Mayıs 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde, doğa savunucuları için Birleşmiş Milletler’e başvuru süreçlerini aktaran rehberi Doğa Derneği ile hazırlayan avukat Özlem Altıparmak ile rehberin içeriği ele alındı.

Kömür tutan el
01 Mayıs 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde Change.org Türkiye’nin hazırladığı “İklim için Kampanyacılık Rehberi” hazırlayan ekipten Buket Atlı ile ele alındı.

Milas'taki zeytin eyleminden bir kare
23 Nisan 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde 350.org Türkiye’den Efe Baysal ile Milas’ta zeytinciliğe dayalı bir ekonominin getirilerini ele alan yeni bir rapor tartışıldı.

santral için ağaçların kesildiği alan
20 Nisan 2022

İklim Habercilerinin 30. bölümünde TEMA Vakfı’ndan Eylem Tuncaelli ile Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santrala ilişkin son gelişmeler değerlendirildi.

termal dünya haritası
09 Nisan 2022

İklim Habercileri'nin yirmi dokuzuncu bölümünde IPCC’nin seragazı azaltımına dair raporu Prof. Dr. Murat Türkeş ile ele alındı.

karbon knob'u
03 Nisan 2022

İklim Habercileri'nin yirmi sekizinci bölümünde TÜİK’in 2020 yılına ilişkin açıkladığı seragazı emisyonu verilerinin Türkiye’nin 2053 net sıfır hedefi doğrultusunda ne anlama geldiği tartışıldı. 

şehirde hava kirliliği
28 Mart 2022

İklim Habercilerinin yirmi yedinci bölümünde AB Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’nın Türkiye’ye olası etkileri İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas ile ele alındı. 

yakılan doğal gaz tüpleri
19 Mart 2022

İklim Habercileri'nin yirmi altıncı bölümünde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle beraber güçlenen enerji krizinin olası yansımaları Prof. Dr. Etem Karakaya ile tartışıldı. 

13 Mart 2022

İklim Habercileri'nin yirmi beşinci bölümünde zeytinliklerin madencilik faaliyetleri için yok edilmesinin önünü açan kararın olası sonuçları tartışıldı.

Asya'da su basmış bir köyde yaralıları taşıyan sağlık görevlileri
05 Mart 2022

İklim Habercileri'nin yirmi dördüncü bölümünde Prof. Dr. Murat Türkeş ile 28 Şubat’ta yayımlanan son IPCC raporunun çıktıları ele alındı. 

termik santral
26 Şubat 2022

İklim Habercileri'nin yeni bölümünde İklim Şurası’na dair gelişmeler aktarılırken, geçici faaliyet belgesi ile çevre mevzuatı yükümlülüklerinden sürekli muaf tutulan Türkiye’nin en eski kömürlü termik santrallerine dair tartışmalar ele alındı.

Sel basmış yolda otobüs durağında oturakların üstüne çıkmış insanlar
19 Şubat 2022

İklim Habercileri'nin yirmi ikinci bölümünde İklim Haber’in KONDA Araştırma ile beraber gerçekleştirdiği “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021” çalışmasının sonuçları tartışıldı.

Akbelen direnişinden bir fotoğraf
12 Şubat 2022

İklim Habercileri'nin yirmi birinci programında KARDOK Vekili Avukat İsmail Hakkı Atal ile Akbelen direnişinin hukuki mücadelesi ele alındı.

maden önünde çiçek sulayan çocuk ve babası illüstrasyon
06 Şubat 2022

İklim Haber’den Barış Doğru ve Bulut Bagatır’ın hazırlayıp sunduğu 'İklim Habercileri'nin 20. programında HEAL’dan Funca Gacal ile Türkiye’de kömürün sağlık karnesi ele alındı.

Botaş doğalgaz vanaları
29 Ocak 2022

İklim Haber’den Barış Doğru ve Bulut Bagatır’ın hazırlayıp sunduğu 'İklim Habercileri'nin on dokuzuncu programında Türkiye’nin doğalgaz krizi masaya yatırıldı.