Rızacan Kumaş’la NFT sanat dünyasında fotoğraf ve fotoğrafçılar

Foto Müze
-
Aa
+
a
a
a

Rızacan Kumaş ile kripto sanat, NFT fotoğraf ve metaverse’ün dünyasını ve bu dünyada fotoğrafın yerini konuştuk. Eski fotoğraf arşivleri yeniden havalandırılıp bu yeni dünyaya dahil edilebilir mi?

Kumaş'ın İpek Yolunu Geçmek sergisinden bir kadın ve çocuk fotoğrafı
https://www.rizacankumas.com/
NFT fotoğraf ve metaverse dünyası
 

NFT fotoğraf ve metaverse dünyası

podcast servisi: iTunes / RSS

Foto Müze’de bu programımızda konuğumuz, birçok başarılı fotoğraf projesine imza atmış olan Rızacan Kumaş’tı. 

Marmara Üniversitesi fotoğraf bölümünde başladığı fotoğraf yolculuğu onu 2017 yılında “İpek Yolunu Geçmek” adlı projeye taşıyor. Bu kapsamda otostopla birçok ülkeyi dolaşarak buralardaki insanları, mekanları, yaşamları fotoğraflarıyla kaydediyor. Birikimlerini ve bilgilerini de çeşitli kurum ve kuruluşlarda paylaşıyor, sergiler açıyor.

Son zamanların gözde konuları arasında ilk sıraya oturan NFT dünyasında da çalışmalarıyla öne çıkan bir isim. Hatta yaklaşık iki ay evvel dünyaca ünlü müzayede firması Sotheby’s’de Panoramik Portreler başlığı altında topladığı fotoğrafları satışa sunuldu. Müthiş hikayeleri olan bu renkli konuğumuzla bu programımızda daha çok NFT dünyasından ve buralarda oluşturulacak arşivlerden söz ettik. 

Bunun yanı sıra, NFT ve metaverse düyasında müzeler olacak mı, eski kuşak fotoğrafçılar bu platformlarda yer alacak mı, kripto sanat dünyasında fotoğrafçıların yoğunluğu ve iş hacmi nedir? gibi soruların cevaplarını aradık. 

Rızacan Kumaş'ın fotoğrafı

Rızacan Kumaş