Korhan Gümüş

-
Aa
+
a
a
a
10 Aralık 2020

Kültürel (ve doğal) varlıklara, insandışı mevcudiyetlere, özcü ve nesneleştirici pratikler, modernliğin içinden alınmış gibi gözükseler de sekülerleşmiyor ve karşıtını motive ediyor.

20 Ağustos 2020

Hayaletler ile oyun olmaz. Hem hayalet hem gerçeklik olarak karşımıza çıkabilirler. Onların ne yapacakları belli olmaz. Cin gibi çarparlar!

18 Ağustos 2020

Dünya Tarihi Adalar programının 11 Ağustos 2020 tarihli nüshasına konuk olan Korhan Gümüş, yayının ardından bir yazı kaleme aldı. Programın podcastiyle beraber yayınlıyoruz.

02 Mart 2020

Kavala, devletle, iktidarla kavga ettiği, karşı geldiği için değil, onlara nasıl iyileşebileceğini gösterdiği için cezalandırılıyor; ona sivil toplumla, sanatla uğraştığı için eziyet ediliyor.

08 Ağustos 2018

5 Ağustos Pazar günü düzenlenen "Barış İçin Müzik Orkestrası" etkinliğini duyuran afişte yerin adı kazındı. Ruhban Okulu'nun yerini Şehit Muhtar Yüksel İlkokulu aldı. Ancak bu yer değişikliğinin neden gerçekleştiği hiç konuşulmadı. Hiç bir açıklama yapılmadı.

06 Eylül 2017

Metropolitika'da bu hafta Korhan Gümüş ve Masis Kürkçügil, 62. yılında  6-7 Eylül 1955 Olayları'nı ve bu olayların şehirde yarattığı değişimi konuştular. Bu vesileyle bu akşam (6 Eylül, 19:00) Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'nde yapılacak olan 6-7 Eylül etkinlikleri hakkında bir duyuru da yaptık.  6-7 Eylül Olayları'nın 50. yılında Açık Radyo'da yayınlanan 3 bölümlük belgesel programımızın bağlantısını da burada bulabilirsiniz.

14 Mart 2012
Eğer İstanbul gibi bir kentte yöneticiler Taksim meydanı gibi bir kent parçasına hiçbir katılım, yaratıcı çalışma olmadan müdahale etmeyi planlayabiliyorlarsa, bunun arkasında yalnızca yöntem bilmezlik değil, başka bir şey olmalı.
24 Ocak 2008
Geçmişi olmayan kentlerde savaş sonrası yapılan, TOKİ ve Kiptaş'ınkiler cinsinden 'insan siloları' olarak adlandırılabilecek ucube binalar yıkılıyor. Dünyada Roma'yla birlikte, kent olarak adlandırılabilecek iki yerleşim alanından biri olan İstanbul ise beton urlarla kaplanıyor
22 Ağustos 2006
Kentsel dönüşüm adı altında uygulanan yıkımlar, Romanların yaşamlarını tehdit ediyor. STK'lar harekete geçmeli. Yardım kampanyaları düzenlenmeli, ama asıl olarak, bir program hazırlanmadan yapılan yıkım acilen durdurulmalı
24 Ocak 2006
Geçtiğimiz hafta sonunda, İstanbul'un ulaşım sorununu ve çözüm önerilerini tartışmak amacıyla düzenlenen İstanbul Ulaşım Zirvesi'nden notlar.
13 Ocak 2006
İtlaf görüntülerini izlediniz mi? Yöneticilerimiz itlaf sırasında "çirkin" görüntülerin oluşturulmaması konusunda görevlileri uyarmışlar, ama nafile. Kuşların, tavukların toplu olarak öldürülmesinden daha çok, bu işin bu kadar doğal ve tartışılmaz bir konu olarak kabul edilmesi beni düşündürüyor.
29 Aralık 2003
Kent bir eşya, bir alet gibi tasarlanabilecek bir şey değildir. Peki bu hep söylenir de, bir kentin hiç mi tasarlanmaması gerekir? Kent için öyle projeler geliştiriliyor ki, sanki özellikle insanları öldürmek için tasarlanmış.
15 Kasım 2002
Günümüz demokrasisinin kurumsallaşmasında mimarlık önemli bir rol oynuyor. Siyaseti somutlaştıran, kurumları kavramsallaştıran, mimarinin siyasetle ilişkisini yeniden tanımlayan bir süreç yaşanıyor.