Sığınılabilecek hiçbir yer yok!

-
Aa
+
a
a
a
""

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı davada dünyanın en büyük yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, ihtiyati tedbir kararı aldı. İsrail ise karara tepki olarak antisemitizm çanlarını çalmaya başladı bile.

Akademisyen, uluslararası hukukçu, Birleşmiş Milletler raportörü ve hak savunucusu Profesör Richard Falk, dava için ‘İsrail Lahey'in kararını görmezden geleceğini çoktan belli etti’ açıklamasını yaparken, Gazze'den yeni dönen Chicago Üniversitesi acil servis doktoru Dr. Thaer Ahmad de Gazze'de güvenli tek bir yer dahi olmadığını belirtti.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde iktidarın ve muhalefetin durumunu değerlendirdik.

Ekonomik Gidişat'ta, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında çıkan iddialar üzerinden Türkiye'deki ekonomik duruma göz attık.

Nereye Doğru’da, Avrupa Birliği özel zirve toplantısı, Avrupa Parlamento Seçimleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yıllık raporu ve Birleşmiş Milletler’in Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı UNWRA üzerine konuştuk.

Hüsnükabul'de, 'toplumsal travma' ve buna bağlı olarak 'toplumun duygusu' üzerinden duygu halleri hakkında tartıştık.

İklim Kuşağı Konuşuyor’da, bilim insanlarının 1,5 derecelik iklim eşiği hedefinin tutturulabilirliği şansının ne kadar kaldığı üzerine tahmin ve yorumları hakkında konuştuk.

Kopuk Bağlar'da, günlük hayatta sıradan görünen nesnelerin, ürünlerin ve metaların tarihsel dönüşümünü ele alarak Cumhuriyet döneminden günümüze nesnelerin toplumsal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerini inceledik.

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Amasyalı coğrafyacı Strabon’un Geographika adlı eserini tanıttık.

Spor Gündemi'nde, yorumcu Çetin Cem Yılmaz’ı konuk ettik; takımlarına ve belki de mesleklerine veda açıklamaları yapan Liverpool teknik direktörü Jürgen Klopp ile Barcelona teknik direktörü Xavi Hernandez’in günümüz profesyonel futbol evrenine egemen olan parasal ilişkiler ağı ötesindeki etik değerlere yönelik açıklamaları hakkında bilgi verdik ve değerlendirmeler yaptık.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mario Levi ve Gülçin Aksoy anısına

Açık Radyo’nun programcılarından, yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi, 66 yaşında aramızdan ayrıldı. Levi’yi son yolculuğuna uğurlarken, Açık Radyo’daki son mülakatını ve diasporada yaşamanın hayat ve edebiyat üzerine etkilerinin konuşulduğu Didik Didik Freud bölümünü yeniden paylaştık.

Açık Radyo'ya verdiği mülakatlarla içimizden biri olan sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy da 59 yaşında yaşama veda etti. BağımsızlarModanın Bilinçdışı ve Açık Bilinç’e konuk olduğu bölümleri paylaşarak Aksoy’u bir kez daha anıyoruz.

Kadınlar Atlası: Alaca Heyheyler

Açık Dergi’de Alaca Heyheyler'in ikinci sergisi 'Kadınlar Atlası'nı Arzu Yayıntaş ile konuştuk. Kolektif, Mart 2024’te yayımlanacak ve sergiyle aynı ismi taşıyan Kadınlar Atlası kitabının sorularını cevaplamaya tüm kadınları davet ediyor.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Maarten Wolterink'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, dijital sanatın genç öncülerinden biri olarak kabul edilen Beyza Doğuç'un ChatGPT’ye yönelttiği sorularla yarattığı "Koda" kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

“Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk, deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz... Görevimi yapmaktan asla geri durmayacağım.” — TBMM tarihinde ilk kez görülen bir uygulama ile milletvekilliği hukuka aykırı bir biçimde düşürülen Can Atalay, tutuklu bulunduğu Marmara (Silivri) Cezaevi'nden gönderdiği açıklama mesajını 'Seçilmiş Hatay Milletvekili' imzasıyla bitirdi. (Artı Gerçek)

Açık Radyo podcast