Kadınlar Atlası: Alaca Heyheyler'le Söyleşi

-
Aa
+
a
a
a
"
Kadınlar Atlası: Alaca Heyheyler'le Söyleşi
 

Kadınlar Atlası: Alaca Heyheyler'le Söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Depo, Alaca Heyheyler Kolektifi’nin ikinci sergisi Kadınlar Atlası’na 17 Şubat'a kadar ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İki hafta uzatılan sergi, kolektifin ikinci kitabına odaklanırken izleyiciyi kız çocukluğundan yetişkinliğe, sosyal hayatta, işte, aile hayatında, ilişkilerde kadınlık deneyimine bakmaya davet ediyor. 

Alaca Heyheyler, Arzu Yayıntaş, Güneş Terkol ve Sevil Tunaboylu’dan oluşan, esnek ve bağımsız, düşünsel olarak bir arada olan ve aralıklarla ürettiği düşünceleri fiziksel projelere dönüştürürken, birbirinin kadınlık ve sanatsal dönüşümünü de destekleyen bir sanatçı grubu. İkinci kitaplarının hazırlığı kapsamında bir yıl boyunca Bursa ve İstanbul’da kadınlarla atölyeler gerçekleştirdi. Bu buluşmalardan edindikleri deneyimlerle, ‘Kız Çocukluğumuz’, ‘Ergenlik’, ‘Cinsellik’, ‘Beden Zihin ve Ruh Bütünlüğü’, ‘Duygusal İlişkiler ve Bağlar’, ‘Kızkardeşlik’, ‘Evde, İşte, Sokakta Kız Başına’ başlıklarıyla yedi bölüme ayrılan bir dizi soru hazırladı ve bunlara çevrimiçi araçlarla cevap topladı.

Alaca Heyheyler’in Kadınlar Atlası adlı ikinci sergisi, bu soruları cevaplayan kadınların paylaşımları ve deneyimlerinden ilhamla oluşturuldu. Farklı yerlerden, yaşlardan, yaklaşımlardan kadınların deneyimlerini görünür kılmayı ve bir araya getirmeyi hedefleyen sergi, çeşitli atölyeler, konuşmalar, buluşmalar ve gösterimlere de ev sahipliği yaparak, Depo’nun giriş katını yaşayan ve üreten bir atölyeye dönüştürüyor.

Alaca Heyheyler, Mart 2024’te SAHA Sürdürülebilirlik Fonu desteğiyle yayımlanacak Kadınlar Atlası adlı kitaplarında cevaplarının yer almasını isteyen tüm kadınları bu formdaki soruları cevaplamaya davet ediyor.

"