Çünkü insanım!

-
Aa
+
a
a
a
""

Gazze’de devam eden soykırıma tepkiler dünyanın her yanına dağılmış durumda. Dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen protesto yürüyüşlerinin yanı sıra Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açtığı dava, pek çok başka ülkeyi de yüreklendirdi.

Nereye Doğru’da konuya değinen Cengiz Aktar, “İsrail-Filistin savaşına karşı gelen, yürüyüşe katılan insanlara, ‘Niye sokakta yürüyorsun?’ diye soruyorlar. Cevap ise, ‘Çünkü insanım!’ oluyor. İlk defa böyle bir şey görülüyor. Pek çok kişi, ‘Filistin taraftarı, Müslüman veya Arap değilim ama insanım, onun için yürüyorum’ diyor. Bu ifadeyi kullanan çok insan var artık,” demişti.

‘Gazze Şeridi'nde Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşmenin Uygulanması’ ismini taşıyan davada Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Yargıç Joan Donoghue, “Gazze'de yaşanan insani trajedinin son derece farkındayız ve can kayıplarından derin endişe duyuyoruz,” dedi ve İsrail'in dosyanın reddi talebini reddetti, ihtiyati tedbir kararı aldı; dava esastan görüşülecek.

Web sitesinden…

 • Açık Dergi’de, Prince Claus Ödülü’ne 2020’de birlikte layık görüldüğümüz Kübalı mahpus sanatçı ve eylemci Luis Manuel Otero Alcántara’nın mektubuna yer verdik.
   
 • Hüsnükabul'de, Sığınmacı Hakları Platformu üyesi ve kadın hakları savunucusu Esma ile sığınmacı kadın hakları mücadelesini konuştuk.
   
 • Nereye Doğru’da, Michelle Obama’nın ABD başkanlığına aday olacağı haberlerini, Time dergisinin ‘İsrail’e Halkların Bakışı’ araştırmasını, Almanya'daki antifaşist yürüyüşleri ve Güney Afrika’dan sonra Uluslararası Adalet Divanı’na soykırım davası açan diğer ülkeleri değerlendirdik.
   
 • Ekonomi Politik'te, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili haberlere ve Meral Akşener'in siyasi kimliğine değindik.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da, Türkiye ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendirdik.
   
 • Dünya Mirası Adalar'da, şair, yazar ve aynı zamanda Adalı Ahmet Ümit ile yok olan Adalar kültürü ve kültürel mirasın korunması üzerine konuştuk.
   
 • Sakat Muhabbet'te, Marvel dünyasının yeni dizisi Echo üzerinden sinemada sakatlık temsiliyeti meselesine bir kez daha değindik.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, Atlas dergisinin 30. yılını kutlamak ve derginin evrim sürecini değerlendirmek üzere derginin editörü Özlem Numanoğlu ile bir araya geldik.
   
 • Açık Bilinç'te, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Nüzhet Dalfes ile yaş bulma usullerinden radyokarbon tarihlemesi üzerine konuştuk.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yaratıcılık hakkı ve heyecan üstüne

 

Nazım Dikbaş’la Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yer alan ‘Herkes Heyecanlanır Sanmıştım’ adlı solo sergisini Açık Dergi’de konuştuk.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Eray Özbek'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, yaşam sevincinin 'salınmanın' örnekleriyle anlatıldığı Wilhelm Schmid'in Salınmak: Hayattan Sevinç Duyma Sanatı adlı kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

“Dünyada barış için gösteri yapan Yahudi örgütleri olması inanılmaz! Bu protestoların dünyanın dört bir yanında sürdürülmesini destekliyorum.” — Gazze'deki ‘İntikam Savaşı’nı protesto etmek için vicdani redçi olarak hapse giren ilk İsrail askeri 18 yaşındaki Tal Mitnick, ‘Gelecek biziz, dünyayı değiştirebiliriz’ diyor. (Democracy Now!)

Açık Radyo podcast