"Umut beni terk etti, benim için sadece sen kaldın"

-
Aa
+
a
a
a

2020 yılında birlikte Prince Claus Ödülü’ne layık görüldüğümüz Kübalı mahpus sanatçı ve eylemci Luis Manuel Otero Alcántara’dan mektup var.

Luis Manuel Otero Alcántara / Foto: Alexandre Meneghini-Reuters
Luis Manuel Otero Alcántara / Foto: Alexandre Meneghini-Reuters

Küba'da hapiste tutulan Kübalı sanatçı ve aktivist Luis Manuel Otero Alcántara, Uluslararası Af Örgütü'nün The Art Newspaper ile paylaştığı açıklamasında, "Bu dünyanın her köşesinden kötülüğe, yalanlara ve adaletsizliğe karşı mücadele etmeye devam etmeliyiz" dedi.

Alcántara, Havana'nın güneybatısındaki maksimum güvenlikli bir cezaevi olan Guanajay'da tutuklu bulunuyor. Hapiste bu yazıyı, hükümet karşıtı protestoların ülkeyi kasıp kavurduğu dönemde tutuklanışından iki buçuk yıl sonra yayınladı (24 Haziran 2022'de beş yıla mahkum edilmişti).

Son birkaç yılda, Küba hükümetinin sanatsal özgürlüğü kısıtlamasına karşı çıkan sanatçılar ve entelektüeller için bir sembol haline gelen Alcántara; San Isidro hareketinin kurucularından ve Küba hükümetinin sanatçılara karşı uyguladığı adaletsizliklerin küresel sahneye taşınmasına yardımcı olmuş bir isim. Sanatçı 2020 yılında,  “kültürel faaliyetleriyle içinde bulundukları topluma olumlu yönde etkide bulunan” kişi, grup ya da kuruluşlara verilen" Prince Claus Ödülü’ne layık görülmüş, 2021 yılında da Time dergisi tarafından bir "ikon" olarak gösterilmişti. 

Korkunç şartlar altında yaşama mücadelesi verdiğini söyleyen Luis Manuel Otero Alcántara'nın mektubundan bir bölümü sizlerle paylaşıyoruz:

"Savaşıyorum çünkü Havana'daki sarhoşluk anılarımı benden alamazlar. Milyonlarca orgazmın, çocuklarımın doğumunun ya da ailem öldüğünde arkadaşlarımın beni kucaklamasının anısını silemeyecekler. Amcamın nasihatlerini elimden alamazlar. Mücadelemde ısrarcıyım çünkü San Isidro'daki komşularım aşırı gıda sıkıntısı çekmelerine rağmen beni burada, hapishanede beslemek için sosis paketleri gönderiyorlar. San Isidro'daki komşum olan arkadaşım Lupe'nin tavuğunu küçük Pekin köpeğiyle eşit parçalara bölerek paylaştığı görüntüyü de unutmuş değilim. Tüm bunlardan dolayı sana, bana, bize ve sevgiye inanmaktan asla vazgeçmeyeceğim.

Şöyle bir şiir yazmıştım:

Senin var olduğunu bilmek bana cesaret veriyor.

Adaletsizlik azalıyor çünkü sen beni bekliyorsun.

Umut beni terk etti. Benim için sadece sen kaldın.

İncil'i ciğerlerimi yakan bir dumana çevirdim.

Elegua'nın yolları bana ulaşmıyor.

Sen, sen benim hayallerim gibi somutsun.

Adın ya da resmin yok.

Ya da birçok ismin ve resmin var.

Unutma, beni hatırlaman için seni köleleştirmiyorum.

Unutkanlık yeteneğine sahipsin.

Eğer, bir gün bir partide

İçkinden aldığın o yudumda hatıralar geri geliyorsa, 

Demek ben hala hayattayımdır."

© Nonardo Perea; sanatçının izniyle

2018 yılında gerçekleştirilen bir performansta sanatçı Luis Manuel Otero Alcántara, 
demokrasi ve ifade özgürlüğü adına Havana sokaklarında sürüklenerek San Lázaro 
Kilisesi'ne doğru bir hac yolculuğuna çıkmıştı.
© Nonardo Perea; sanatçının izniyle