Açık Dergi'de yeni yayın dönemi: Yenilikler ve değişimler

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

"Kentin Kıyıya Vuran Sesi" Açık Dergi 20 farklı bölümde, 30 programcıyla (biz eş-editör de diyoruz) hafta içi her akşam 18:00-20:00 arası yayında. Pek çok yeni bölümümüz ve değişikliklerimiz var. Gelin birlikte bakalım.

Fotoğraf: Açık Radyo

Kansu Şarman’ın geçtiğimiz sezon bizlerle olan Halk Takvimi’nin yerinde bu sezon çift dilli bir program var: Forever Extinct / Ebedi Yokoluş. Virginia Patrone ve Çiğdem Fidan’la her Pazartesi akşamı 19:00’da “insanlar yüzünden nesli tükenmiş ya da tehlike altında olan ve hiçbir şey değişmeden böyle giderse kısa zamanda ebediyen yok olacak olan türler hakkında konuşuyor; her hafta yokolan bir türün tarihine ve sesine” kulak veriyoruz. İlk bölümde, artık varolmayan Hawaili KuauiOo kuşunun hikayesi ve sesi vardı. Görsel kaynaklar için Forever Extinct / Ebedi Yokoluş’u sosyal medyadan takip etmeyi ihmal etmeyelim.

Salı akşamlarının yeni bölümü müzik yazarı ve arşivcisi Murat Meriç’ten:  Harici Bellek. Müziğin bellek ve hafıza ile ilişkisini konu edinen bu yeni yayında Meriç, insanlık tarihinden vakaların izlerini plaklar aracılığıyla sürecek. “Yer yer hüzünlü ama ekseriyetle eğlenceli. Bir başka deyişle, başka türlü bir tarih programı”. Salı akşamları 19:30’da.

Daha önceki yayın dönemlerinde Harici Bellek'in kuşağında  yer alan Dünyayı Okumak ise, 19:00-19:30 arasına taşındı. Yayıncılık dünyasından iki kıdemli editörü Aytaç Timur ve Akif Pamuk’un hazırladığı programda, yazarlar ve ilhamlarını konuşmayı sürdürüyoruz. Daha önceki yayınlar şurada arşivli. Dünyayı Okumak, bu sezon kadın bisikletlilerin hikayelerini kendi ağızlarından dinlediğimiz Trapez Kadro ile haftada bir dönüşümlü yayında olacak. Trapez Kadro’dan Seçil Zor ve Zeynep Arapoğlu’nun hazırladığı programın arşiv linki ise burada.

İki haftada bir Çarşamba akşamları 19:00’da yayınlanacak yeni bölümümüz Yerden Yüksek’te ise Gizem Kıygı Çocukların Mekân Algısı ve Mekânsal Hakları konuşuyor: Değişen kentsel ve kırsal mekânlarda çocuıkların nasıl varoldukları, mekânı nasıl algıladıklarını ve, bu konuda yapılan çalışmaları değerlendirileceği yayında, her bölümde bir araştırmacı-uzman konuk bizlerle olacak.

Yerden Yüksek ile dönüşümlü olarak iki haftada bir Üçüncü Mekân da Çarşamba 19:00’da radyolarınızda. Sevil Sarp’la İstanbul’da faaliyette bulunan kütüphaneleri,  kullanıcıları ve çalışanlarıyla gezmeyi sürdürüyoruz. Kayıt arşivi güncelleniyor.

Çarşamba akşamları ayrıca, bu dönem Radyo’ya veda eden Kazan Dairesi ekibinin yerine Orfeus’un İzinde isimli programından hatırlayabileceğiniz (o zaman 16 yaşındaydı!) Zeynep Arıca ve sahne arkadaşı Burak Dinler geliyor. İkilinin hazıralyıp sunacağı Sarı Tuğlalı Yol’da, müzikal tiyatro tarihinden kayıtlarla amatör ve profesyonel müzik gruplarına yer vereceğiz. Saat 19:30 kuşağında yer alacak bu yeni bölüm Emre Gümüşer’in hazırlayıp sunduğu ve tiyatro müziklerine yer verdiği Oyun Arası bölümümüzle on beş günde bir dönüşümlü yayında.

Perşembe akşamları bu yayın dönemi Açık Dergi’nin değişmeden kalan tek akşamı. Sinemalardan, Beraber ve Solo Ahkamlar yanı sıra Fransız Öpücüğü yayında. Fransız Öpücüğü’nün titizlikle tuttuğu blogu da bu vesileyle hatırlatalım. .

49. yayın döneminde Açık Dergi'de Cuma akşamları klinik felsefe sohbetleri başlıyor.  Psikiyatrist, psikoterapist, yazar Alper Hasanoğlu ile antropolog, psikoterapist, yazar Bülent Usta  Normalin Sınırları’nda, “insanları hapseden bireysel ve toplumsal sınırların ve kalıpların ötesine geçip, dinleyicilerin kendilerine ve hayatlarına başka bir açıdan bakabilmesinin” olanaklarını tartışacakları bir özel program tasarladılar. Program on beş günde bir yayınlanacak. 

Normalin Sınırları ile dönüşümlü olarak Cuma akşamları 19:00-20:00 arası yayında Serbest Atış ve Mazruf olacak. Kültürel tarihi ve kenarda kalmış anekdotlarıyla basketbol sporunu konuştuğumuz Serbest Atış’ı Kayhan Ergin ve Murat Çopuroğlu sunmaya devam ediyor. Önceki programlar web sitemizde şurada kayıtlı. Mazruf’ta ise Murat ‘mrt’ Seçkin ve Audioban ekibi güncel müzik sahnesinde profillere ve listelere yer vermeyi Açık Dergi’de bu dönem de sürdürüyor.  Cuma yayınında tabi ki bir klasik olarak, Ceyhan Usanmaz'la Bu Köşe Kitap Köşesi'nde, uluslararası yayıncılık ve matbuat dünyasından son haberleri almayı da sürdürüyoruz

Açık Dergi’de bu dönem ayrıca Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün hazırladığı Tasarım Sözlüğü, artık Çarşamba ve Perşembe akşamları yayında. Ömer Madra’nın sesinden aktardığımız Duygular Sözlüğü ise bu dönem de Pazartesi ve Cuma akşamları Dergi’de sizleri bekliyor.

Ve tabi ki her akşam bir Açık Dergi klasiği olarak, İstanbul kültür ve sanat çevresinden haberleri ve etkinlikleri derlediğimiz “alternatif rehberimiz” Kent Takvimi de her akşam 18:00-18:30 arası radyolarınızda olacak. Murat 'mrt' Seçkin'in Kadıköy Postası kuşağındaki katkılarıyla. 

İletişim için: [email protected] ve [email protected]