İlksen Mavituna

-
Aa
+
a
a
a
Açık Dergi'de ressam Kirkor Sahakoğlu konuğumuz. Karaköy'de izleyicisiyle buluşan "Zamansız" sergisini konuşuyoruz.
10 Haziran 2021

Açık Dergi'de ressam Kirkor Sahakoğlu konuğumuz. Karaköy'de izleyicisiyle buluşan "Zamansız" sergisini konuşuyoruz.

19 Haziran 2021'de düzenlenecek “Dayanışma Yaşatır”: Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri'ni Muammer Ketencoglu ve Ercüment Gürçay'la konuşuyoruz.
03 Haziran 2021

19 Haziran 2021'de düzenlenecek “Dayanışma Yaşatır”: Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri'ni Muammer Ketencoglu ve Ercüment Gürçay'la konuşuyoruz.

"Yaratıcı öğrenci festivali" Project '07 ev temasıyla devam ediyor.
20 Mayıs 2021

"Yaratıcı öğrenci festivali" Project '07 ev temasıyla devam ediyor. Açık Dergi'de Bilgi Üniversitesi'nden Kardelen Doyurum ve Fatma Onay'la Muradiye Fen Lisesi’nden Mehmet Emin Keskin konuğumuz.

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 
14 Mayıs 2021

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 

Diyarbakır’ının sembolik seslerinin gerçeğe en yakın işitsel deneyim sağlayacak teknik donanımla kaydedilmesi amaçlanıyor.
12 Mayıs 2021

Diyarbakır’ının sembolik seslerinin gerçeğe en yakın işitsel deneyim sağlayacak teknik donanımla kaydedilmesi amaçlanıyor.

22 Nisan 2021

Açık Dergi'de tiyatro yazımıyla sözlü tanıklıkları bir araya getiren K'nın Sesi podcast kanalına yer veriyoruz. İkinci sezon başlarken konuklarımız yazar ve oyuncu Duygu Dalyanoğlu'yla, müzisyen ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun.

İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.
16 Nisan 2021

Londralı ikili Cooking Sections’ın Salt Beyoğlu'nda yer alan “İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken” sergisini Meriç Öner ve Onur Yıldız'la konuşuyoruz. 

Kalıcı çözümler üretilmediği takdirde kayıpların telafisinin on yıllar süreceğine dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar için acil olarak harekete geçilmesi çağrısını yineledi.
01 Nisan 2021

Tiyatro Kooperatifi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları Yönetimi ve Araştırma Merkezi iş birliği ve Tiyatro Kooperatifi ortağı tiyatroların katılımıyla gerçekleştirdiği akademik araştırmanın ara raporundan veriler paylaştı.

çağdaş sanatın pandemiyle dönüşümü
20 Mart 2021

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eser Selen ve Dr. Aylin Sunam'la "Küresel COVID-19 Salgınının Türkiye’deki Çağdaş Sanatı Dönüştürücü Etkileri” başlıklı raporu konuşuyoruz. 

Susma Platformu Aralık 2019 - Aralık 2020 dönemini kapsayan yıllık sansür ve otosansür raporunu yayınladı.
14 Mart 2021

Susma Platformu'nun 2020 raporunu konuşmak üzere proje koordinatörü Ayşen Güven Açık Dergi'deydi. 

Tekfen Filarmoni pandemiye kayıtlarla geçiriyor.
06 Mart 2021

Aziz Shokhakimov ve Dori Kalafat'la Tekfen Filarmoni'deki son gelişmeleri ve projeleri konuşuyoruz.

Cogito'nun 100. sayısı çıktı.
08 Şubat 2021

Düşünce dergisi Cogito'nun 100. sayısı geçtiğimiz günlerde "Eleştiri Zamanı" başlığıyla yayımlandı. Derginin emektar editörü Şeyda Öztürk'le Açık Dergi'deyiz. 

21 Ocak 2021

Açık Dergi'de son 20 yılın güncel sanat üretimine hafıza ve insan hakları perspektifinden bakan Hafıza ve Sanat projesini değerlendiriyoruz.

Notos Kitap 15. yılında okurunun desteğini bekliyor.
16 Ocak 2021

Açık Dergi'de 2006 yılında faaliyete geçen NOTOS Kitap'ın kurucusu Semih Gümüş'le geride kalan pandemi yılı ve NOTOS'un önümüzdeki 15. senesini konuşuyoruz. 

Yolcu Tiyatro'nun Gomidas gösterisi destek bekliyor.
18 Aralık 2020

Yolcu Tiyatro'dan Ersin Umut Güler'le Gomidas gösterisini "Destek ol, Gomidas sahnede yaşasın" kampanyasını konuşuyoruz.

11 Aralık 2020

Geçtiğimiz günlerde ilk bölümü yayınlanan "Türkiye'de Müzisyen Olmak" mini belgeselini yapımcı ve yönetmen Gizem Ertürk'le Açık Dergi'de konuştuk.

03 Aralık 2020

1997 yılından bu yana “kültürel faaliyetleriyle içinde bulundukları topluma olumlu yönde etkide bulunan” kişi, grup ya da kuruluşlara verilen Prince Claus Ödülü’nü ve bu yıl Açık Radyo’nun ödüle layık görülmesini Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ile konuştuk.

Ozan Musluoğlu'dan Genedos
12 Kasım 2020

Mart ayından bu yana sosyal medya kanalları aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren İş Sanat, Kasım 2020 itibariyle izleyicilerine yine dijital ortamda yepyeni içerikler - gösteriler sunuyor. Açık Dergi'de İş Sanat sanat yönetmeni Defne Turaç'la konuşuyoruz. 

Adalet Atlası yayına başladı.
07 Kasım 2020

Anadolu Kültür'ün podcast projesi Adalet Atlası'nı Açık Dergi'de Hazal Özvarış ve Gökşin Uğur anlatıyor. Podcast yayıncılığını adaleti en baştan düşünmeye ihtiyaç duyanlara ulaşabilmek için bir araç olarak kullanan ekip, disiplinlerarası sohbetler aracılığıyla yeni bakış açılarına kapı aralıyor.  

22 Ekim 2020

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali direktörü Petra Holzer'le birlikteyiz.

borusan filarmoni
17 Eylül 2020

Açık Dergi'de İlksen Mavituna, 48. İstanbul Müzik Fesitvali'ni direktör Efruz Çakırkaya ile konuşuyor.

ortanormal konuşmaları
11 Eylül 2020

Ortanormal Çevrimiçi Konuşma Serisi'ni Eda Yiğit, İpek Çınar ve Şener Soysal'la Açık Dergi'de İlksen Mavituna değerlendiriyor.   

Çevirmenin Notu ile İsveç Edebiyatı
08 Eylül 2020

Açık Dergi'de 8 Eylül itibariyle yepyeni bir program başlıyor: Çevirmenin Notu.

Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü
03 Eylül 2020

Ağustos boyunca Keşif programını çevrimiçi kanallarına taşıyan Bozcaada Caz Festivali’nin Space Goats iş birliğiyle yayınladığı müzik albümü Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’, geçen hafta yayınlandı. 

kariye freskleri
03 Eylül 2020

Açık Radyo programcısı, profesyonel tur rehberi Utku Uluer ve İstanbul Rehberler Odası’ndan sanat tarihçisi Arzu Toraman’la Kariye'yi konuşuyoruz. 

'We are staying'
21 Ağustos 2020

Beyrut'taki sanatçılar ve sanat kuruluşları için Türkiye'den bir araya gelen Beyrut'a Sanat girişimini Zeynep Öz ve Merve Ertufan'la konuşuyoruz.

15 Ağustos 2020

Ağustos'un ilk günlerde ölümünün haberini aldığımız Fransız filozof Bernard Stiegler'in ardından Açık Dergi'de gerçekleştirdiğimiz yayını, filozofun "izlerine" ilişkin bir değerlendirme yazısıyla birlikte sunuyoruz. 

#IstanbulSözleşmesiUygulansın
13 Ağustos 2020

Burcu Karakaş'la İstanbul Sözleşmesi çevresinde gelişen tartışmalara bakıyoruz.  

Adalet Ağaoğlu yazı masasında
26 Temmuz 2020

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2011 yılında Çağımızın Tellâlı başlığıyla yayınlanan Radyo Oyunları ile Adalet Ağaoğlu'nu anmaya devam ediyoruz. 

Adalet Ağaoğlu'na veda
15 Temmuz 2020

Mesut Varlık'ın 2014 yılında Açık Dergi adına, son romanı "Dert Dinleme Uzmanı" vesilesiyle Adalet Ağaoğlu’nun evine konuk olmuştu. Adalet Ağaoğlu ile hem bu son romanını hem bütün külliyatını, hem de Türkiye’nin, dünyanın hallerini konuştuk.