İlksen Mavituna

-
Aa
+
a
a
a
24 Eylül 2021

Zorlu PSM'nin #dünyandeğişsin temasıyla başlayan 9. kültür-sanat sezonunu merkezin direktörü Filiz Ova'yla konuşuyoruz.

İsrailli prodüktör ve besteci Kutiman
17 Eylül 2021

Elektronik müziğin farklı kulvarlarında ürünler veren ve İstanbullu dinleyicinin çok sevdiği Kutiman'la, ambient ve Hint müziğin bağını ve yaratma dürtüsünü konuşuyoruz.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on üçüncüsü sahiplerini buldu.
16 Eylül 2021

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on üçüncüsü sahiplerini buldu. Online yayınlanan törene onlarca sanatçı katkıda bulundu.

Açık Dergi'de Öteki Caz kitabı geçen yaz Pan Yayıncılık tarafından yayınlanan müzisyen ve eğitimci Şevket Akıncı'yla beraberiz!
09 Eylül 2021

Açık Dergi'de Öteki Caz kitabı geçen yaz Pan Yayıncılık tarafından yayınlanan müzisyen ve eğitimci Şevket Akıncı'yla beraberiz!

Başka Sinema'nın düzenlediği festival 2020-2021 yılından önce çıkan sinema yapımlarını bir araya getirirken çok kıymetli buluşmalara de yol açıyor.
02 Eylül 2021

Başka Sinema'nın düzenlediği festival 2020-2021 yılından önce çıkan sinema yapımlarını bir araya getirirken çok kıymetli buluşmalara de yol açıyor. Festivali konuğumuz Azize Tan'la konuştuk. 

Bozcaada caz festivali beşinci yılında konserler ve panellerle
19 Ağustos 2021

Açık Dergi'de Bozcaada Caz Festivali'ne uzanıyoruz! Festival kurucu ortaklarından Gizem Gezenoğlu'yla festivalin dijital dönüşümünü, adaya ve çevreye farklı bir bakış sunan "Keşif" programını konuşuyor, yeni normalde "festivallerin" geleceğine bakıyoruz.

Kültürel ve çevresel mirasa bakışımızı, bu mirası duyuşumuzu konu edinen ve sorunsallaştıran Geeva Flava Mağlova Su Kemeri'nde
06 Ağustos 2021

Açık Dergi'de bu hafta Geeva Flava grubu sayesinde Mağlova Su Kemeri'ne kulak veriyoruz 

Kültür ve sanat alanından sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemek için CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı başlıyor.
24 Haziran 2021

Kültür ve sanat alanından sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemek için CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı başlıyor. Evrim Altuğ, Goethe-Institut Istanbul’dan proje direktörü Ayşe Utku Erarslan'la Açık Dergi'de bir araya geliyor.

Açık Dergi'de ressam Kirkor Sahakoğlu konuğumuz. Karaköy'de izleyicisiyle buluşan "Zamansız" sergisini konuşuyoruz.
10 Haziran 2021

Açık Dergi'de ressam Kirkor Sahakoğlu konuğumuz. Karaköy'de izleyicisiyle buluşan "Zamansız" sergisini konuşuyoruz.

19 Haziran 2021'de düzenlenecek “Dayanışma Yaşatır”: Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri'ni Muammer Ketencoglu ve Ercüment Gürçay'la konuşuyoruz.
03 Haziran 2021

19 Haziran 2021'de düzenlenecek “Dayanışma Yaşatır”: Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri'ni Muammer Ketencoglu ve Ercüment Gürçay'la konuşuyoruz.

"Yaratıcı öğrenci festivali" Project '07 ev temasıyla devam ediyor.
20 Mayıs 2021

"Yaratıcı öğrenci festivali" Project '07 ev temasıyla devam ediyor. Açık Dergi'de Bilgi Üniversitesi'nden Kardelen Doyurum ve Fatma Onay'la Muradiye Fen Lisesi’nden Mehmet Emin Keskin konuğumuz.

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 
14 Mayıs 2021

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 

Diyarbakır’ının sembolik seslerinin gerçeğe en yakın işitsel deneyim sağlayacak teknik donanımla kaydedilmesi amaçlanıyor.
12 Mayıs 2021

Diyarbakır’ının sembolik seslerinin gerçeğe en yakın işitsel deneyim sağlayacak teknik donanımla kaydedilmesi amaçlanıyor.

22 Nisan 2021

Açık Dergi'de tiyatro yazımıyla sözlü tanıklıkları bir araya getiren K'nın Sesi podcast kanalına yer veriyoruz. İkinci sezon başlarken konuklarımız yazar ve oyuncu Duygu Dalyanoğlu'yla, müzisyen ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun.

İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.
16 Nisan 2021

Londralı ikili Cooking Sections’ın Salt Beyoğlu'nda yer alan “İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken” sergisini Meriç Öner ve Onur Yıldız'la konuşuyoruz. 

Kalıcı çözümler üretilmediği takdirde kayıpların telafisinin on yıllar süreceğine dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar için acil olarak harekete geçilmesi çağrısını yineledi.
01 Nisan 2021

Tiyatro Kooperatifi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları Yönetimi ve Araştırma Merkezi iş birliği ve Tiyatro Kooperatifi ortağı tiyatroların katılımıyla gerçekleştirdiği akademik araştırmanın ara raporundan veriler paylaştı.

çağdaş sanatın pandemiyle dönüşümü
20 Mart 2021

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eser Selen ve Dr. Aylin Sunam'la "Küresel COVID-19 Salgınının Türkiye’deki Çağdaş Sanatı Dönüştürücü Etkileri” başlıklı raporu konuşuyoruz. 

Susma Platformu Aralık 2019 - Aralık 2020 dönemini kapsayan yıllık sansür ve otosansür raporunu yayınladı.
14 Mart 2021

Susma Platformu'nun 2020 raporunu konuşmak üzere proje koordinatörü Ayşen Güven Açık Dergi'deydi. 

Tekfen Filarmoni pandemiye kayıtlarla geçiriyor.
06 Mart 2021

Aziz Shokhakimov ve Dori Kalafat'la Tekfen Filarmoni'deki son gelişmeleri ve projeleri konuşuyoruz.

Cogito'nun 100. sayısı çıktı.
08 Şubat 2021

Düşünce dergisi Cogito'nun 100. sayısı geçtiğimiz günlerde "Eleştiri Zamanı" başlığıyla yayımlandı. Derginin emektar editörü Şeyda Öztürk'le Açık Dergi'deyiz. 

21 Ocak 2021

Açık Dergi'de son 20 yılın güncel sanat üretimine hafıza ve insan hakları perspektifinden bakan Hafıza ve Sanat projesini değerlendiriyoruz.

Notos Kitap 15. yılında okurunun desteğini bekliyor.
16 Ocak 2021

Açık Dergi'de 2006 yılında faaliyete geçen NOTOS Kitap'ın kurucusu Semih Gümüş'le geride kalan pandemi yılı ve NOTOS'un önümüzdeki 15. senesini konuşuyoruz. 

Yolcu Tiyatro'nun Gomidas gösterisi destek bekliyor.
18 Aralık 2020

Yolcu Tiyatro'dan Ersin Umut Güler'le Gomidas gösterisini "Destek ol, Gomidas sahnede yaşasın" kampanyasını konuşuyoruz.

11 Aralık 2020

Geçtiğimiz günlerde ilk bölümü yayınlanan "Türkiye'de Müzisyen Olmak" mini belgeselini yapımcı ve yönetmen Gizem Ertürk'le Açık Dergi'de konuştuk.

03 Aralık 2020

1997 yılından bu yana “kültürel faaliyetleriyle içinde bulundukları topluma olumlu yönde etkide bulunan” kişi, grup ya da kuruluşlara verilen Prince Claus Ödülü’nü ve bu yıl Açık Radyo’nun ödüle layık görülmesini Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ile konuştuk.

Ozan Musluoğlu'dan Genedos
12 Kasım 2020

Mart ayından bu yana sosyal medya kanalları aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren İş Sanat, Kasım 2020 itibariyle izleyicilerine yine dijital ortamda yepyeni içerikler - gösteriler sunuyor. Açık Dergi'de İş Sanat sanat yönetmeni Defne Turaç'la konuşuyoruz. 

Adalet Atlası yayına başladı.
07 Kasım 2020

Anadolu Kültür'ün podcast projesi Adalet Atlası'nı Açık Dergi'de Hazal Özvarış ve Gökşin Uğur anlatıyor. Podcast yayıncılığını adaleti en baştan düşünmeye ihtiyaç duyanlara ulaşabilmek için bir araç olarak kullanan ekip, disiplinlerarası sohbetler aracılığıyla yeni bakış açılarına kapı aralıyor.  

22 Ekim 2020

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali direktörü Petra Holzer'le birlikteyiz.

borusan filarmoni
17 Eylül 2020

Açık Dergi'de İlksen Mavituna, 48. İstanbul Müzik Fesitvali'ni direktör Efruz Çakırkaya ile konuşuyor.

ortanormal konuşmaları
11 Eylül 2020

Ortanormal Çevrimiçi Konuşma Serisi'ni Eda Yiğit, İpek Çınar ve Şener Soysal'la Açık Dergi'de İlksen Mavituna değerlendiriyor.