Ekoloji Birliği Kuruldu

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a
Yeşil Bülten: 19 Nisan 2018 - Ekoloji Birligi Kuruldu
 

Yeşil Bülten: 19 Nisan 2018 - Ekoloji Birligi Kuruldu

podcast servisi: iTunes / RSS

Utku Zırığ 

Gündem seçimler biliyoruz ama tam da bu günlerde kurulan Ekoloji Birliği'ni atlayamayız. Kasım’dan bu yana buluşmalar yapan 56 örgüt buluştu. Ekoloji Birliği ise ilk röportajını Yeşil Bülten'e verdi. İzmir’den Özer Akdemir ve Diyarbakır’dan Seher Kadiroğlu Aktaş yayınımızda

Özer Akdemir şöyle anlatıyor; İlk ortaya çıkışımız Artvin Cerattepe’nin içler acısı durumunu gördüğümüz bir basın gezisinden sonra “Ne yapabiliriz?” diye düşünürken oldu. Türkiye'nin her yerinde görüyoruz bu meseleleri. Yerelde sıkışmış dertleri Bergama’da yaptığımız ilk toplantıda konuştuk.


Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nde de bulunan Diyarbakır’dan Ataş ise, "Ekoloji sanki sadece marjinallerin ilgilendiği bir durum gibi lanse edildi. Kitleselleştiremediğimiz bir sorun bu. Kendi içimizde sesimiz yüksek ama parçalı bir mücadele olduğu için birbirimizden destek alamıyoruz" diyor. 

Ataş: Yerelde cılız kalan seslerimize karşı birlikteyiz. Ekoloji sorununun bir sistem sorunu olduğunu düşünerek, yerele sıkışıp kalmaktan kurtulmak için kuruldu Ekoloji Birliği. Şimdi daha güçlü hissediyoruz. İzmir’de hissedilen yıkımı da Van’da olanı da kitleselleştirmeliyiz.

Akdemir: Bergama ve Eskişehir’de yaptığımız buluşmalarda genel mücadele ve eylemlilik takvimimizi ortaya çıkardık. Bizlerin amacı yerel mücadeleyi ülke gündeme taşımak evet ama ülkenin birçok yerinde bizim dışımızda gelişen ekoloji hareketiyle temas ettirmek düşüncesi de hakim. Ekoloji hareketi küçük bir sınıfın, burjuvanın derdi olmaktan çoktan çıktı. Mahallesini, suyunu savunan bir halk var. Bu hareket de yolunu, zemini ve ilkelerini bularak devam edecek. Su yolunu bulacak. Deklarasyondan sonra aramıza katılmak için başvurular da başladı.


Ataş: Burada esas kelime ‘ortak’ derdimiz, meselemiz ortaklıkken buna göre şekillenen bir yapı bu. Ataş öncelikle Meclis olarak örgütlenmeye karar verdiklerini anlatıyor. “Bir üst dil kurmayacağız” diyor 


“Dilimiz de ortak” dediniz, dolayısıyla siyasetlerüstü bir ekoloji perspektifinin ortaya çıkışı mı bu hareket? diye sorduk ve Ataş yanıtlıyor: Siyasi iktidarın suyumuza, toprağımıza talanı ortada. Bu talana karşı bir siyasetüstü birlik kurduk ama karşımızda siyasi bir iktidar var

“Ekoloji örgütlenmesinde konular özelinde biraraya gelmek iyi bir çözüm” yorumu var, esşsözcülere bunu nasıl değerlendirdiklerini sorduk, Ataş cevap veriyor: Bugün örneğin gündemimizde pazar günü Sinop’ta Nükleer Karşıtı Miting var. Biraraya gelişimizin sebebi de net, doğa talanı.

“Ekoloji Birliği diğer örgütlenme biçimlerini engeller mi?" diye sorduk, Akdemir yanıtlıyor: Etkilemeyecektir. Karşınıza baktığınızda tek bir güç görüyorsunuz, tüm meselelerin aynı güçten ortaya çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla birlik kurmak aksine mücadeleyi güçlendirir. Burada elbette siyaset yapıyoruz ve siyaset sadece partiler tarafından yapılmaz. Bugün verilen tarım, maden mücadeleleri, yerel tartışmalar siyasetin tam kendisidir. Bu birleşmenin de siyasetten uzak diye değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz.

Ataş: Bizimle aynı dili kullanacak tüm yerel örgütlenmeleri aramıza davet ediyoruz.

 

** Bu yazılanlar program sırasında atılan canlı tweetlerden alıntıdır ve konuşulanlar hakkında kaba bir bilgi vermesi için alıntılanmıştır. Programı dinlemek için podcast linkine bakabilirsiniz.