Su Hakkı Mücadelesinde İrlanda Örneği

Su Hakkı Mücadelesinde İrlanda Örneği

10 Mayıs 2016
İrlanda'da su hakkı mitingi
watergrabbing.net

Su Hakkı'na Dublin'den konuk olan "Kârdan Önce İnsan" (People Before Profit) partisinden Memet Uludağ, İrlanda Cumhuriyeti'ndeki su hakkı mücadelesinde gelinen noktayı ve bu gelişmelerin arka planını anlatıyor. İrlanda'daki su hakkı mücadelesi, diğer mücadeleler için de umut ve deneyim paylaşımı demek.

10 Mayıs 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Su Hakkı podcast servisi: iTunes / RSS

Neoliberal hükumetler bunu hep yapıyor. Kendi yarattıkları ekonomik krizleri vatandaşın hakkından kısarak ve cebinden alarak aşmaya çalışıyor. 2008 krizi sonrasında da İrlanda Cumhuriyeti'nde olan buydu. İrlandalılar suya zaten vergiler aracılığıyla para öderken, hükumetin borcunu ödemeleri için su faturası ve su sayacı uygulaması başlatılmak istendi. Ama İrlandalılar kendilerine okunan bu bildik hikaye dinlemedi ve "borç bizim değil ama su bizim" diyerek su sayaçlarını evlerine taktırmadı. Evinin önündeki su borusunun başında gece gündüz nöbet tutan ve devletin kolluk güçleriyle sularını hortumlamasına izin vermeyen nineler, polis şiddetinden yılmadan sokaklara dökülen kadınlar, gençler ve göçmenler hep bir ağızdan yılmadan su haklarını istedi. 3 yıllık bir taban hareketinin sonucunda 158 koltuklu İrlanda parlamentosunda çeşitli partilerden 90 milletvekili su faturalarına "hayır" deme şartıyla seçildi. Tabii mücadele devam ediyor. Yaşam devam ettikçe de edecek. Çünkü su hakkı yaşam hakkı demek.

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na Dublin'den konuk olan "Kârdan Önce İnsan" (People Before Profit) partisinden Memet Uludağ, İrlanda Cumhuriyeti'ndeki su hakkı mücadelesinde gelinen noktayı ve bu gelişmelerin arka planını anlatıyor. 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuAlbüm AdıSüre
John Butler
River Song
4:52