Devletler ve Şirketler Yaşam Savunucularını Öldürüyor

Devletler ve Şirketler Yaşam Savunucularını Öldürüyor

03 Mayıs 2016
Berta Caceres'in öldürülmesi protesto edildi

Su Hakkı'nda bu hafta Ölümcül Çevre (Deadly Environment) adlı raporu ele aldık. Bu çalışma dünyanın dört bir yanında suyunu, havasını ve toprağını korumak isterken öldürülen insanları anlatıyor. 

03 Mayıs 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Su Hakkı podcast servisi: iTunes / RSS

Dünyanın her tarafında kapitalizm insanların ellerinden topraklarıyla ve sularıyla birlikte yaşam hakkını da alıyor. Yaşamı doğrudan üzerinde bulunduğu toprağa bağlı olanlar, suyu ve toprağı gasp edilenler yaşam haklarını savununca, vatan haini, terörist gibi adlarla kriminalize ediliyor. Üstelik aynı insanlar devletler ve şirketler tarafından psikolojik şiddetten cinayete kadar değişen şekillerde cezalara maruz bırakılıyor. Doğanın yıkımı sadece kırsal kesimin yıkımı değildir. Kentlerde de bizler kirletilen sularımızdan havamıza kadar bir dizi şiddete maruz kalıyoruz. Aynı hak ihlalinin farklı kurbanlarıyız. Kurban olmamak için tek çare birlikte mücadele. Dünyanın insanları doğaları ve yaşam hakları için büyük mücadeleler veriyor.

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sundugu Su Hakkı'nda bu hafta Global Witness'ın hazırladığı Deadly Environment (Ölümcül Çevre) adlı raporu ele aldık. Bu çalışma dünyanın dört bir yanında suyunu, havasını ve toprağını korumak isterken öldürülen insanları anlatıyor.

Devlet ve şirket şiddetinin güncel örneklerinin de yer aldığı programda şiddetin kaynağı, hedefi ve bunun geleceğimiz için öneminden bahsettik. 

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıSüre
Sivert Hoyem
Into The Sea
4:01