Dersim'in Dört Yanı Baraj mı Olacak?

Dersim'in Dört Yanı Baraj mı Olacak?

24 Mayıs 2016
Munzur Çayı Dersim
/ Akgün İlhan

Dersim doğal güzellikleri, kültür varlıklarıyla eşsiz bir coğrafya. Korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken bu güzellikler barajlar ve HES'lerin tehdidi altında. Su Hakkı'na konuk olan Dersim Ekoloji Meclisi aktivisti Meral Uç, Dersim'de faaliyette olan, inşası devam eden ve planlama aşamasında olan barajlar ve HES'lerin hukuksuzluğunu, neden oldukları ekolojik ve toplumsal yıkımı, ve bunlarla nasıl mücadele edildiğini anlatıyor. 

24 Mayıs 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Su Hakkı podcast servisi: iTunes / RSS

En ufak dereye bile HES yapılan bu şehirde böyle giderse zaten var olan göç problemi büyüyecek ve Dersim insansızlaştırılacak. Üstelik bu projelerin hemen hepsi hukuğa aykırı. Kimisi Munzur Milli Parkı sınırları içinde olmasına rağmen kaçak olarak inşa edilmiş durumda. Kimisinin ÇED raporu kopyala yapıştır yöntemiyle masa başında hazırlanmış. Kimisi de mahkemenin durdurma kararına rağmen tam gaz çalışmaya devam ediyor. Dersimliler doğa ile kültürün iç içe geçtiği topraklarını ve sularını korumak için büyük mücadele veriyor. 

Su Hakkı'na konuk olan Dersim Ekoloji Meclisi aktivisti Meral Uç, Dersim'de faaliyette olan, inşası devam eden ve planlama aşamasında olan barajlar ve HES'lerin hukuksuzluğunu, neden oldukları ekolojik ve toplumsal yıkımı, ve bunlarla nasıl mücadele edildiğini anlatıyor. 

Etiket: