Sosyal Müzik: Patlıcan

Sosyal Müzik
-
Aa
+
a
a
a

Bu hafta cazda basın rolü ve yemekte patlıcanın rolü arasında bir paralellik kuran Önder Focan'ın bu düşüncesini irdeledik. Caz müziğinde bas, gerçekten yemeklerdeki patlıcan gibi midir? Gelin inceleyelim...

TRT2’de Önder Focan’ın konuk olduğu, ne zaman çekildiğini bilemediğimiz çok hoş bir programda duayen gitarist ve besteci Önder Focan bir hikaye anlattı. Patlıcan adı verdiği albümünün tanıtımında da kullanmış aynı hikayeyi:

“Bu albüme adını veren Aubergine (Patlıcan) tek başına lezzetli bir sebze değildir, ama başka katkılarla olağanüstü bir lezzet oluşturur. Katkılanan diğer malzemelere bir gövde, bir hacim katar. Müzikte, özellikle cazda kontrabas veya bas gitar benzer özellikler gösterir. Bas tek başına dinleyiciye çok etkileyici gelmeyebilir ama bir grup içinde yokluğu düşünülemez. Müzikte tat, bası temel alan katmanların birlikte yarattığı tını dokularıyla oluşur. Bas müziğe gövde ve hacim verir. Özellikle caz müziğinde bası çeker alırsak çok özel durumlar dışında müzik tüm keyfini yitirir.”

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Önder Focan Karnıyarık Aubergine / Patlıcan 7:03
Steve Swallow, John Scofield, Bill Stewart Radio Swallow Tales 4:22
Tim Ray, Terri Lyne Carrington, John Patitucci Messiaen’s Gumbo Excursions & Adventures 4:54
Charnett Moffett Holy Spirit Bright New Day 5:01
Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart Django Perpetual Pendulum 7:42
Derrick Hodge You Could Have Stayed Color of Noize 4:44