Sosyal Müzik: Groove

Sosyal Müzik
-
Aa
+
a
a
a

Cazın türü çok ve bu türlerin de hepsi iç içe. Afrikalı-Amerika'lılar işin içine girince cazın ruhuna üflüyorlar, adına Soul Jazz diyorlar. İçine bir tutam da funk kattın mı, oluyor sana Groove. İşin özü: Yine eğleniyoruz ama ruhumuzu besleyerek!

Bu akşam 2016'nın aynı günlerinde yaptığımız bir programı tekrar yayınlıyoruz.

Courtney Pine İngiliz jazz saksafon ve klarnetçisi ama aslında Jamaica asıllı. Müziği reggae, hip-hop, R&B, drum and bass etkileriyle bezeli. İngiltere’de çok iyi tanınıyor. Burada tüm enstrümanları kendi çalmış ve kaydetmiş. “Olaya bir DJ gibi tempo ve vuruşlara dikkat ederek yaklaştım” diyor. Aslında bu açından bakınca nu jazz sayılabilir.

Scofield, günümüzün en başarılı caz gitaristlerinden biri sanırız. 1978’den bugüne yeni albümler, yeni seslerle bizi mutlu etmeye devam ediyor. 50’ye yakın albümü, belki de iki misli yardımcı olduğu albüm var. Bence jazz groove türünün en has adamı. Sesi anında tanınıyor. Überjam Deux, "Überjam" serisinin ikinci albümü. Albümün tümü müthiş. Boş parça yok. John Medeski burada org çalıyor.

Medeski, Martin & Wood'un pop albümüne benzer isimi olan albümünü çalıyoruz: End Of The World Party (Just In Case). Ama içindeki parçaların alakası yok. Woods’un basla çizdiği yolun üstüne Martin davulla acayip sağlam bir ritim yerleştirmiş. Gitar’da Marc Ribot var, kendi başına çok iyi işleri olan çok iyi bir sanatçı.

Robert Glasper yeni nesil Amerikalı caz piyanistleri içinde en ilgi çekenlerinden biri. Çalacağımız albümü ile Grammy aldı! Miles Davis’ten çok etkilenmiş. Onun gibi değişik tarzlar, konseptler, gruplar peşinde. Hip-hop, R&B vs. Crossover jazz dedikleri... Ama hâlâ klasik ve ciddi caz çalışmanın şart olduğunu düşünüyormuş. O nedenle başarılı bence. “To be a bad jazz musician, you should still be a very good musician.” Standardı bu.

Alman trompetçi. Tam olarak nedenini bilemesek de çok görünür hâle gelememiş. Oysa müziği gayet iyi. İşin acayip tarafı kurduğu bir müzik şirketi var, danışmanlık veriyor ve festivaller düzenliyor. Sanırım olay biraz Almanya'yla kısıtlı kalmış.

Erykah Badu aslında bir cazcı sayılmaz ama çok sağlam bir R&B, soul müzisyeni. Baduizm, çıkış albümü. 1998’de en iyi R&B albümü seçilmiş.

Charlie Hunter cazın yakın dönemdeki en ilginç gitaristlerinden biri. Özel gitarıyla üst üç telde bas, alt dört telde solo ve akorlarla gitar çalıyor. Bunu yapabilmek için kendine özel teknikler geliştirmiş. Bu yüzden de pek alışagelmedik biçimde basçı olmayan trio ve duet albümleri var. Duo albümünde de vurmalı çalgılarda Leon Parker’la çalışmış. Şarkıda üst üste kayıt yok, bas ve gitarı aynı anda Charlie Hunter çalıyor.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Courtney Pine Intro-Search / The Jazzstep Back In The Day 1:25 / 4:23
John Scofield Just Don't Want To Be Lonely Überjam Deux 5:08
Medeski, Martin & Wood Mami Gato End Of The World Party (Just In Case) 4:10
Robert Glasper Experiment feat. Erykah Badu Afro Blue Black Radio 5:08
Thomas Siffling Trio The Energy Of A Small Woman Kitchen Music 4:31
Erykah Badu feat. Terence Blanchard A Child With The Blues Baduizm 5:13
Charlie Hunter feat. Leon Parker The Spin Seekers Duo 6:31