Radio Jarocho'dan ''Cafe Cafe''

-
Aa
+
a
a
a

Sabah Kahvesi'nin bu bölümünde Radio Jarocho'dan ''Cafe Cafe'' dinleyerek sabah kahvemizi yudumluyoruz.

Merhaba,

Hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız sabah kahvesi başlıyor. Bugün Meksika'dayız. Radio Jarocho dinleyerek yudumlayacağız kahvemizi. Radio Jarocho, Meksika'nın Veracruz kırsalının kabadayı, iyimser ve deneysel müziği olan son jarocho'yu New York'un kentsel yaşamının sesleriyle karıştırarak çalıyor ve tutkulu, enerjik, köklerine sadık performanslar sunuyor.

Jarocho teriminin kökenine ilişkin birkaç rivayet var. Kaba veya düzensiz anlamına gelen eski bir İspanyolca kelimeden evrimleşmiş olduğunu söyleyenlerin yanı sıra Veracruz kıyısındaki Papaloapan Nehri'ndeki balıkçılar tarafından kullanılan "uzun mızrak" Jolocho kelimesinden geldiği de teoriler arasında.

Geleneksel olarak bu terim, Veracruz eyaletinden gelen tüm insanlar için kullanılıyor. Kesin olarak, eyaletin güney kıyı bölgeleriyle, özellikle de Papaloapan Nehri vadisi boyunca, özellikle Cosamaloapan, Tlacotalpan ve Alvarado kasabalarının içinde veya yakınında yaşayan çiftçiler ve balıkçılarla sınırlı bir bölge.

Jarocho müzik grupları, Veracruz tarzında giyinen ve çalan müzisyenlerden oluşan gruplar. Geleneksel beyaz guayabera gömlekleri, beyaz pantolonları ve şapkalarıyla ayırt edilirler; ayrıca erkekler boyunlarına kırmızı bir bandana takar. Jarochos'un çaldığı müzik, Son Jarocho olarak anılır.

Radio Jarocho işte adını bu kültürden alır. Grup Kennedy Center, Brooklyn Bowl, Joe's Pub, La Casita at Lincoln Center, Chicago's Old Time School of Folk Music, The Kimmel Center for the Performing Arts dahil olmak üzere ABD, Meksika ve Kanada'daki festival ve mekanlarda konserler verdi. Grup, usta jarocho müzisyenleriyle anlamlı işbirliklerine imza attı, orijinal şarkılar ve eski jarocho ezgilerinin yeni düzenlemeleriyle Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri arasında ve geleneksel bir türe modern bir yaklaşım getiren seslerle kaynaştırdı. New York şehrinin müzik dokusunun bir parçası haline gelmeyi amaçlıyorlar. Grup üyeleri:

Gabriel Guzmán: jarana, vocals.

Carlos Marin: requinto, vocals

Carlos Cuestas: leona, vocals

Emmanuel Huitzil: marimbol

Julia del Palacio: zapateado

Bu sabah 2012 yılından bir şarkı dinleyeceğiz. Adı "Cafe Cafe".

Sözleri şöyle:

Sevgili Marceline

sabah beni uyandırıyorsun

sadece güneş doğarken

ve sen benim yatağıma giriyorsun

sen bana sevdiğimi ver

Panela ile tatlandırılmış

Tutku meyvesi nedir?

Dans eden kadınlar ve kahve

belini hareket ettir

dans eden kadın

Bu güzel bir an

ah kahve

İşte böyle bu sabah Meksika'da alıyoruz kahvelerimizin ilk yudumunu.

Muhabbetle!