"Qava da Shen"

-
Aa
+
a
a
a

Bu sabah kahvelerimizi Gürcistan'dan Unchord grubu ile yudumluyoruz.

Merhaba,

Hepinize günaydın...

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah Gürcistan'dayız. Unchord grubunu dinleyeceğiz. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'ten az duyulmuş bir grup. Gürcistan deyince ilk akla gelen içecek tabii kahve sayılmaz. Hatta hiç değil diyebiliriz. Gürcistan çay yetiştirilen bir ülke olsa da halkı kahve içme alışkanlığını benimsemiş ve kahvelerini de bizim gibi yoğun ve çoğunlukla şekerli içiyorlar. Bir gürcü evine misafir olursanız bu sert kahveyi içmenizi öneririm

Tiflis kentinin 2500 yıllık bir tarihi var. Bir kartal yuvası gibi mevzilenmiş bir yerde konumlanıyor şehir. Ve şehrin tepesinde de kahve içebileceğiniz mekanlar bulmanız mümkün. Eski şehri gezip ve biraz da eğer idmanınız varsa tepeye çıkıp bir kahve içmenizi önerebilirim.

Tepeye çıkıp yüzünüzü Kura Nehri'nin iki yakasına serpiştirilmiş kentte, eski ve yeninin ahengini izlemenizi ve bir kahve içmenizi, Tiflis rehberlerinin hepsi tavsiye edecektir.

Tiflis milattan önce 5. yüzyılda ormanlarla kaplı bir yerdi. Bir gün İberya Kralı Vahtang Gorgasali ava çıkmış, aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salmış. Aradan zaman geçmiş. Ne atmaca ne de sülün görünüyormuş. Onları aramaya başlamış ve kısa zaman sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulmuş. Kral orayı çok beğenmiş ve buraya bir kent kurmalarını buyurmuş. Kent orada bulunan sudan yani ılık sudan dolayı Tbilisi adını almış.

Unchord grubunun bu şarkısının sözü ve müziği Gocha Tsereteli'ye ait. Geleneksel Gürcü ezgilerden uzak yapısıyla daha çok rock altyapılarını kullanan bir grup Unchord. Şarkının sözlerinde tabii yine aşk başat rolde. Sevgilisine seslenen adam "Kahve ve sen, küçük adımlarınla evde yürüyorsun, bugünün yorgunluğunu dağdan doğan güneş aldı ve mutlu sesler, bizim zamanımız geçiyor, saniyeler geçiyor, ben bir şeyi hatırlıyorum, kahve ve sen" diyor.

Şimdi Unchord grubundan "Qava da Shen/Kahve ve Sen" dinleyerek sabah kahvesinin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle.