Nosstress'den ''Kopi, Senja Dan Logika''

-
Aa
+
a
a
a

Bu sabah kahvelerimizi Endonezya'dan Nosstress'le yudumluyoruz.

Merhaba

Hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah Endonezya'dayız. Evet, Endonezya'dan bir kahve şarkısı dinleyeceğiz. Üstelik bir akustik indie müzik grubundan, Nosstress'ten. Bali merkezli olan bu grup genç müzisyenlerden oluşuyor. Topluluk, 2006'da liseden arkadaş 7 kişi tarafından kuruluyor. Fakat tabi çeşitli anlaşmazlıklar sonucu grup şimdiki halini alıyor yani üç kişiye iniyor. İlk olarak da Man Angga ve Guna Warma ya da Kupit adıyla bilinen iki müzisyen bu grubun temellerini atıyorlar.

Blues ve Bali halk müziğini bir araya getirmeye odaklanıyorlar başta. İlk yıllarında daha çok cover'lar yapıyor ve 2008 yılında Tjokorda Bagus'un grup adı olarak Nosstress'i önermesi ile Bali Denizciler Kulübü'nde ilk konserlerini veriyorlar ve burada genel olarak yine cover'lar seslendiriyorlar.

Grup, Endonezya'da epey meşhur. Yola çıkarken de bu akustik ve yumuşak müziği ve indie halini benimsemişler. Çünkü bulundukları coğrafyada bu tarz müzik yapan bir gruba ihtiyaç olduğunu düşünmüşler. Böyle bir ihtiyacı karşılamak için kurulmuş. Tabii yıllar içinde çeşitli müzikal yollarda savrularak bugünkü hallerine gelmişler. Bugün ilk ekipten Tjokorda Bagus, Man Angga ve Guna Warma kalmış. Akustiği en yumuşak sesiyle oynayıp sakinleştirmeyi hedefliyorlar. Hayal gücünü de ortaya çıkaran bir müzik yapmak niyetleri ve olabildiğince idealist bir müzik fikirleri var. Nosstress, çalışmaları aracılığıyla çevresel, sosyo-politik ve insani sorunları sıklıkla gündeme getiren bir müzik grubu. Mümkünse ücretsiz konserler vermek istiyorlar ve hazmı kolay, herkesin keyif alacağı bir müzik yapmayı vaad ediyorlar, isimlerinden de belli bu zaten.

Bugün dinleyeceğimiz şarkıları çok da yeni aslında. 2021 yılından "İstirahat" adında bir albüm çıkardılar. Albüm kapağı çok hoş. Bir pencerede oturup gitarını çalan bir kız figürü var. Gitarın üstünde de bir kuş var. Aynı zamanda pencereden dışarıya bakan sarman bir kedi görüyoruz. Parçanın adı ise "Kopi, Senja Dan Logika."

Biraz sözlerine de bakalım.

Alaca karanlığı severim.
Her zaman geçer ve öğlen olur
ve kesinlikle akşam yemeğine kadar uzanır
yağmur damlalarını severim tabii
sığınabileceğim bir yer olduğu zaman.
Kuru bir yere sıcak yeterli benim için
ve yeteri kadar yemek varsa
ama kahve içemiyorum.
Kahve içmiyorum ne yazık ki.
Hala alacakaranlık arkadaşın olabilir mi?
Arkadaşım iyi
ne içerse içsin arkadaşız
ben kahve içerim.
sen başka şeyler içersin.
Arkadaşlık iyi

Şarkının sözleri işte böyle.

Bu sabah Endonezya'dan Bali'den bir grup Nosstress ile içeceğiz kahvelerimizi.

Muhabbetle.