Noel klasiği ''Tchaikovsky: The Nutcracker Suite, Op. 71a Arabian Dance''

-
Aa
+
a
a
a

Sabah Kahvesi'nin bu bölümünde bir Noel klasiği olan Tchaikovsky: The Nutcracker Suite, Op. 71a Arabian Dance dinliyoruz.

Merhaba,

Hepinize günaydın...

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah kahvelerimizi 1892 Noel'inde prömiyeri yapılan ve bir Noel klasiği olan Tchaikovsky: The Nutcracker Suite, Op. 71a Arabian Dance (Coffee) ile içiyoruz.

Klasik bir Noel Hikâyesi olan "Fındıkkıran" balesinin hikâyesi şöyle; Noel Arifesi kutlamalarını konu alan iki perdelik bir peri masalı balesidir. Almanyalı yazar Ernst Hoffman'ın 1815 yılında yerel hikâyelerden yola çıkarak yazdığı öyküyü Fransalı yazar Alexandre Dumas Père çevirmiş ve içindeki kasvetli havayı dağıtarak masalsı bir havaya sokmuş.

1890 yılında sahnelenen "Uyuyan Güzel"in gördüğü büyük ilgi üzerine yeni bir masalsı öykü peşine düşen Moskova İmparatorluk Tiyatroları'nın yönetmeni Ivan Vsevolozhsky tarafından sipariş edilen "Fındıkkıran" Tchaikovsky'ye sipariş edildi. Tchaikovsky öyküyü çok beğenmese de teklifi kabul etmiş. Prömiyeri 1892 Noel'inden bir hafta önce Mariinski Tiyatrosu'nda yapılmış. Bu ilk gösterimde pek de beğenilmeyen bale ta 1950'li yıllarda bir Neol klasiği formuna ulaşmış. (Beğenilmemesinin nedenleri arasında; eserde dansçıların yerine çocuklara rol verilmesi; böylece profesyonel dansçıların kendilerini yeterince gösteremedikleri düşünceleri ve birinci sahnenin gerçekçi ortamı ile ikinci sahnedeki büyülü atmosferin arasındaki geçişin gereğince sağlanamamış olması düşünülür.)

Hikâyesi şöyle; ailesi ile yılbaşı ağacının altında bir kutlama yapan genç bir kız olan Clara'ya, O'na hediye olarak gelen fındıkkıran asker bebeğe sarılıp çam ağacının dibinde uyuyakalmasıyla başlar bale. Rüyasında fındıkkıran yakışıklı bir gence dönüşür. Clara'nın uyanması ile son bulan bale Noel arifesini ve onun daha geniş bir dünyaya ve romantik aşka uyanışını konu alıyor.

Bale Suiti'nin bir bölümü de "Arap dansı" ya da "Coffee" adını taşıyor. Bugün Royal Filarmoni Orkestrası yorumuyla bu bölüme kulak vererek kahvelerimizin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle.