"Kofe Utrom"

-
Aa
+
a
a
a

Bu sabah kahvelerimizi Rusya'da içiyoruz.

Merhaba,

Hepinize günaydın.

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah dinleyeceğimiz şarkının adı da "Sabah Kahvesi", "Kofe Utrom" (Кофе утром). Rusya'dan Didulya (Дидюля) grubundan. Kurucusu, Valery Mikhailovich Didulya. Kendisi gitar virtüözü, besteci, aranjör, müzik yapımcısı ve bu grubun da lideri. Halk müziğiyle geleneksel enstrümanlarla, gitarı ve yeni müziği birleştiren bir üslubu var. Bu sabah dinleyeceğimiz parça St. Petersburg'daki Oktyabrskiy konser salonunda 2009'da gerçekleşen nadir bir konserden. Biraz daha enteresan bir yorum olduğu için bunu seçmek istedim. Genelde kendi besteleriyle geleneksel ezgileri birleştiriyorlar.

Müziğe çok küçük yaşta annesinin aldığı gitarla başlamış Valery Mikhailovich Didulya. Beş yaşındaymış. O andan itibaren de ses ve gitarla deneyler yapmaya başlamış. Gitara bir alıcı, bir sensör ekleyip enstrümanı ev yapımı bir amfiye bağlayıp arkadaşlarıyla beraber konserler vermeye başlamış. Çeşitli düğünlerde çalmış. Daha sonra Nikolai Khitrik yönetimindeki vokal ve enstrüman topluluğu Scarlet Dawns'a üçüncü gitarist olarak katılmış.

120'den fazla konser veren bu grubu da 2002 yılında kuruyor.

Perküsyonda Michail Drumberg ve Andrei Atabekov, klavyede Khaibula Magomedov, basta Philip Borodin ve üflemeli çalgılarda Valery Skladanny ve Ramil Mulikov yer alıyor. 12'den fazla albüm kaydetmişler beraber. Bildiğim kadarıyla şu anda yeni albümlerini çalışıyor grup.

İşte böyle.

Bu sabah Rusya'dan bir grupla sabah kahvemizin ilk yudumunu alıyoruz. Şarkının adı da zaten "Sabah Kahvesi."

Muhabbetle.