"Kalimera"

-
Aa
+
a
a
a

Bu sabah kahvelerimizi Yunanistan'da yudumluyoruz.

Merhaba.

Hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah Selanik'teyiz ve Nikos Papazoglou'na kulak vereceğiz. 20 Mart 1948'de Selanik'te doğmuş bu besteci, söz yazarı, müzisyen, yapımcı Yunanistan'da da epey meşhur bir şarkıcı olan Nikos Papazoğlu'ndan "Kalimera/Günaydın" dinleyeceğiz.

17 Nisan 2011 yılında maalesef uzun süre mücadele ettiği kansere yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Henüz 63 yaşındaydı. Papazoğlu'nun ailesi 1922'de mübadeleyle Anadolu'dan Midilli'ye göçüp bir süre Midilli'de yaşamış bir aile. Ardından Selanik'e göçüyorlar ve Selanik'te doğuyor Nikos Papazoğlu.

60'larda Yunan yerel gruplarıyla bir dizi turneye çıkıyor. 1972'de uluslararası müzik sahnesine girebilmek için Almanya'ya taşınıyor. Fakat burada beklediği kadar ilgi görmüyor ve 1976 yılında Yunanistan'a dönüyor. Selanik'te tekrar müzikle ilgilenmeye, yapımcılık yapmaya başlıyor. 1978'de Nikos Hidakis ve Manonis Rasulis ile tanışıyor. Ve onlarla uzun süre çalışıyor.

Papazoğlu'nun Yunanistan'da her yerde konser verdiği söylenir. Bir köy hariçmiş. Bir zamanlar dedesi mülteciyken, mültecilerin adına bir köyde yardım istiyor. Hayatta kalabilmeleri için köylülerden yardım istiyor. Fakat köylüler "hayır" demekle kalmayıp mültecilere kötü davranıyorlar. Bu, Nikos Papazoğlu'nun büyüdüğü evde büyük bir mesele. Burada hiç konser vermemiş Nikos Papazoğlu ama Yunanistan'ın her yerinde neredeyse konser verdiği söylenir. Bu köyden de davet alıyor aslında ama gitmiyor. Hiçbir zaman orada konser vermiyor. Neden daveti reddettiğiyle ilgili de köyün şimdiki halkının bir suçunun olmadığını söylüyor. Ama "dedemi çok üzmüştü bu olay. Ve dedeme saygımdan dolayı asla konser veremem o köyde" demiş.

Bütün konserlerine boynunda kırmızı bir eşarpla çıkıyor Papazoğlu. Bütün fotoğraflarında da onu böyle görebilirsiniz. Enteresan albüm kapakları var.

Nikos Papazoğlu'nun konser yerleri büyük salonlardan dağ başına, kurumuş nehir yataklarından viranelere kadar her yer olabiliyor. On binlere de şarkı söylüyor. Bir avuç insana da... Kimsenin gitmediği en bilinmedik yerlerde de konser veriyor. Bisikletlerle de, eşeklerle de taşıyor bazen konser malzemelerini, enstrümanları. Bu tırmanışlar, inişler, yürüyüşler, müziğinin ruhuna iyi bir hazırlık olduğunu düşünüyor.

Bu sabah dinleyeceğimiz sabah kahvesi alışkanlığını en iyi anlatan şarkılardan bir tanesi.

Kalimera, günaydın... Şarkıyı Takis Simotas yazmış müziği ise Nikos Papazoğluna ait.

Sözleri şöyle:

Sabah uyanır uyanmaz her şeyi kapkara görüyorum.
Bir fincan kahve istiyorum ve tütün istiyorum
Bütün bunların anlamı ne?
Neyi yakalamak için koşturup duruyorum?
Ömrümün yarısı geçti anlamadan.

Ve aslında bir kahve bağımlılığını sabah rutinini en iyi anlatan şarkılardan bir tanesi.

Selanikli şarkıcı Nikos Papazoğlu'ndan "Kalimera" dinleyerek sabah kahvemizin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle.