Gnonnas Pedro'dan ''Yiri Yiri Boum''

-
Aa
+
a
a
a

Sabah Kahvesi'nde bu sabah Gnonnas Pedro dinliyoruz.

Merhaba hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah Benin'deyiz. Gnonnas Pedro'ya kulak vereceğiz. Gnonnas Pedro, Benin'in en güney ucundaki Lokossa bölgesinde dünyaya gelmiş bir müzisyen. 1943 yılında doğmuş. Fakat dünya çapında yani ülke dışında da ünlenmesi 1995 yılını bulmuş.

1995 yılında hayata veda ettiği 2004 yılına kadar dünyada Afrikando denilince ilk akla gelen şarkıcılardan oldu. Son grubu Orchester Poly-rythmo de Cotonou'yu kurmadan önce Pedro y Sus Panchos ve Gnonnas Pedro ve Dadjes Band isminde iki grup kurdu. Nihai grubu Orchester Poly-rythmo de Cotonou ile uzun süre sahne aldı.

Bir şarkıcı, söz yazarı, enstrümantalist ve dansçı olarak Pedro, 'high life' ve 'juju' da dahil olmak üzere birçok müzik tarzını benimsedi. Pedro, kendi bölgesinin geleneksel Agbadja tarzını güncelleyerek Modern Agbadja'yı yaratmasıyla tanınır. Mina, Adja, Yoruba, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca dahil birçok farklı dilde şarkı söyledi. 

Bugün dinleyeceğimiz "Yiri Yiri Boum" şarkısı kıpır kıpır bir şarkı. Sözleri manasız tekrarlardan oluşsa da bir kısmı şöyle:

Küba'da baston kesilir
Küba'da kahve içerler
Küba'da bembé dansı yapılır.
tütün içilir...

İşte böyle.

Bu sabah kahvelerimizi Gnonnas Pedro ile yudumluyoruz.

Muhabbetle.