"Bir Fincan Kahve Olsam Kırk Yıl Hatırım Vardır"

-
Aa
+
a
a
a
edababa

Merhaba

Hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah Türkçe bir kahve şarkısı dinleyeceğiz. En meşhur kahve şarkılarından biri. Sanırım hepimiz düşündüğümüzde ikinci veya üçüncü Türkçe kahve şarkısı bu gelir aklımıza. Sözleri Ülker Aker'e, bestesi Selahattin Sarıkaya'ya ait ve yaşıtlarımın kalabalık aile sofralarında yer bulmuş bir albümde ilk olarak dinlediğimi hatırlıyorum. Muazzez Ersoy'un Nostalji 1 albümünde yer alıyordu bu şarkı.

"Bir Fincan Kahve Olsam Kırk Yıl Hatırım Vardır" şarkısını dinleyeceğiz ancak Muazzez Ersoy'dan değil. Selahattin Sarıkaya anısına hazırlanan ve içerisinde 14 farklı şarkıcının 10 farklı Selahattin Sarıkaya eserini seslendirdiği ve bu albümde de Eda Baba tarafından seslendirildiği versiyonunu dinleyeceğiz.

Bir sevgiliye sitem şarkısı bu. Büyük bir aşk şarkısı aslında. Farklı ülkelerde farklı şekillerde kahve kendine yer buluyor ama çoğunlukla bir aşkı ve bir muhabbeti dile getiriyor. Burada da sitem olarak yer bulmuş şarkının içinde.

Eda Baba'dan biraz bahsetmek isterim. Gencecik bir müzisyen, uzun yıllar coverlarıyla tanındı. Daha çok YouTube ve sosyal medya mecralarında seslendirdiği şarkılarla ünlendi. YouTube'un sokak gibi olduğunu söylüyor Eda Baba bir röportajında. Sokağa çıkmak gibi, sokakta çalmak gibi olduğunu söylüyor. Tabii bu bağımsızlıklarını korumaları açısından da önemli.

Müziğe küçük yaşlarda başlamış. 2009 yılında ilk solo albümü Bir Küçük Tebessüm'ü yayınlamış, ikinci albümü Can Suyu'nu 2020 yılında yayınlamış. 2021 yılında Aile Albümü isminde bir albüm yayınladı. Bu albüm biraz enteresan. Albümde annesi, babası, kız kardeşi ve erkek kardeşi ile beraber çeşitli türküler seslendirmiş. Bir tek "Zülüf Dökülmüş Yüze"yi tek başına okumuş. Onun dışında annesiyle okuduğu, babasıyla okuduğu ve kardeşleriyle okuduğu şarkıları dinlemenizi tavsiye ederim. Bir çok farklı şarkı yorumlamış ve çocukluk kahramanlarından biri olan Sezen Aksu ile bir gün aynı sahneyi paylaşmayı hayal ediyor. Bir diğer hayali ise Charles Aznavour ile aynı sahneyi paylaştı. Umarım Sezen Aksu'yu da bir gün izleriz. Neden olmasın?

İşte böyle.

Bu sabah Eda Baba'nın sesinden "Bir Fincan Kahve Olsam" dinleyerek kahvelerimizin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle.