''Azuquita Pa'L Café''

-
Aa
+
a
a
a

Sabah Kahvesi'nin bu bölümünde Puerto Rico'dayız.

Merhaba,

Hepinize Günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız sabah kahvesi başlıyor. Bu sabah kahvemizi Puerto Rico'da yudumluyoruz. Genellikle El Gran Combo olarak bilinen El Gran Combo de Puerto Rico grubundan bir kahve şarkısı dinleyeceğiz. San Juan, Porto Riko merkezli bir Porto Riko salsa orkestrası olan El Gran Combo bu sene 60. yılını kutladı. Porto Riko'nun en başarılı müzik gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Grup, grupla başlayan (özellikle Andy Montañez) kariyerlerini onunla geliştiren çok sayıda ünlü salsa müzisyeni ve şarkıcısı nedeniyle La Universidad de la Salsa (Salsa Üniversitesi) lakabını aldı.

Salsa orkestrası Mayıs 1962'de Rafael Ithier tarafından kuruldu. Ithier hâlâ onursal müzik direktörüydü ve grubun orijinal kadrosundan kalan tek üye. 2010'dan 2022'deki ölümüne kadar gruba 2006'da piyanist olarak katılan Willie Sotelo, Ithier'in grubu yönetmesi ve ara sıra seçkin canlı performanslarda çalmasıyla grubun fiili müzik direktörü olmuştu. Birlikte 50 yıl geçirdikten sonra hâlâ aktif olarak performans sergiliyorlar. Grubun 50. yıl dönümünü 11 Kasım 2012'de Coliseo de Puerto Rico'da kutladı. Grup, kutlamalarına onları beş kıtaya götüren büyük bir dünya turuyla devam etti.

El Gran Combo de Puerto Rico, grubun 60. yıl dönümünde ünlü prodüktör Norberto Vélez'in "Sesiones Desde La Loma" (Tepeden seanslar) adlı YouTube kanalında müthiş bir konser verdi.

El Gran Combo de Puerto Rico'nun yaptığı gibi kayıt endüstrisinin baskılarının üstesinden gelen ve tüketim kültürünün iniş çıkışlarına direnen çok az müzik grubu yarım asırdır ritmik kimliklerini değiştirmeden korumuştur.

Bu ünlü grubun başarısının reçetelerinden biri de günlük şarkıları basit, ritmik ve anlaşılır düzenlemelerle yapmak; Porto Riko popüler müziğinin köklerinden -ki bu önemli- ayrılmadan her zaman halkın zevkini düşünen iyi bir ritmik bölüm ve bol bol klişe. Rafael Ithier, bir röportajda bunu samimi bir şekilde açıklıyor:

"Formel bir müzik eğitimim olmadığı için Beethoven veya Bach'ın eserlerini düşünemem ama aranjmanlarımı oluştururken Chuíto (Jesús Sánchez Eraso) ve Ramito'yu (Flor Morales Ramos) düşünebilirim."

Bugün dinleyeceğimiz "Azuquita Pa'L Café" tam olarak bir kadına hayranlığı, aşkı biraz da şehveti anlatıyor. Çünkü kahve hepsiyle biraz ilgili.

Şarkı sözlerinde şöyle diyor, "Tanrı kadını büyük bir ilhamla yarattı ve ona sevilmeye izin vermesini söyledi... ve erkeklere kahveye koymaları için şeker verdi."

İki insan arasındaki ilişkinin ne kadar lezzetli olabileceğinin çok tatlı bir açıklaması.

İşte böyle.

Bu sabah kahvelerimizi Puerto Rico'da yudumluyoruz.

Muhabbetle...