Ufuk Turu Kayıt Arşivi

Buradan programın geçmiş bölümlerine ait kayıtları doğrudan site üzerinden dinleyebilirsiniz. Ancak bu kayıtlar sitemizin altyapısının güncellendiği Ocak 2016’dan itibaren başlıyor. 

Programın podcast olarak yayınlanmış tüm bölümlerini dinlemek için podcast kanalına üye olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 01.03.2017
Örn., 01.03.2017
Ahmet İnsel Açık Gazete'de üç konuyu ele alıyor: Taraf gazetesinin NTV konulu haberinden yola çıkarak Türkiye'de gazeteciliğin ve haberciliğin bazı zaafları; "Kürt Açılımı"nın sevinçle karşılanmasının toplumun bazı kesimlerindeki algılanışı ve yarattığı tepkiler; "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" başlıklı belgenin imzalı aslının ortaya çıkması.
Ahmet İnsel Kandil ve Mahmur'dan Habur Sınır Kapısı'na gelen "Barış Grupları"nın taleplerini ve beliren ciddi barış umudunu değerlendiriyor.
Ahmet İnsel'le Ufuk Turu 13 Ekim 2009: Ahmet İnsel Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi amacıyla imzalanan iki protokolü ve Ermeni diasporasının tepkilerini ele alıyor.
Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le Tunus'ta halk ayaklanmasıyla devrilen iktidarın devlet başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeyi terketmesiyle sonuçlanan olayları ve ülkedeki son durumu değerlendirdik. Daha sonra da AKP'nin ve Başbakan Erdoğan'ın milliyetçi, muhafazakâr, otoriter eğilimleri üzerine konuştuk.
Ahmet İnsel'le Açık Gazete'de Hakkari'deki patlamanın ardından, Genelkurmay'ın açıklamaları ve medyanın değerlendirmeleri üzerine bir değerlendirme yaptık.
Ahmet İnsel, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ve CHP milletvekili Canan Arıtman'ın, Ermenistan'dan gelen ve Türkiye'de yaşayıp ve çalışan Ermenilerin sınır dışı edilmesine dair sözleri üzerine bir değerlendirme yapıyor.
Ahmet İnsel'le bu hafta Açık Gazete'de ekonomi hakkında konuştu. Amerika'da gayrımenkul fiyatlarının düşmesi bunun Amerika ve tüm dünya ekonomisine olası etkisini konuştuk; tabii ki 2008 yılında yine ilk önce gayrımenkul sektöründe patlak veren ve hızla diğer tüm sektörlere ve ülkelere yayılan, etkilerini hâlâ sürdüren toplumsal etkilerini ve devlet tarafından nasıl yönetilemediğini de hatırladık.
Genelkurmay'ın internet sitesinde yerel yönetimlerde 'iki dilin' kullanılması tartışmalarına ilişkin yayınlanan basın açıklaması ile ilgili olarak, "Biz de Genelkurmay'ı Uyarıyoruz" başlıklı bir metin internette imzaya açıldı. Ahmet İnsel'le Açık Gazete'de önce bu konudan söz ettik, daha sonra bu haftasonu Diyarbakır'da yapılan Demokratik Toplum Kongresi Çalıştayı'nı değerlendirdik.
Ahmet İnsel'le Açık Gazete'de önce, CHP tarafından, ordunun Türkiye'de siyasete müdahil ve düzenleyici olmasına bir yasal zemin sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesi önerisi vesilesiyle bu maddeyi etraflıca ele aldık. Daha sonra İnegöl'de ve Dörtyol'da yaşanan olayların iyice hissettirdiği toplumsal ruh hali üzerine konuştuk
Ahmet İnsel Açık Gazete'de, Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını Facebook'da paylaşmaları nedeniyle Bodrum'da bir internet cafeden dövülerek atılan ve işletmenin sahibi tarafından ihbar edilerek jandarma tarafından gözaltına alınan ve jandarma karakolunda da şiddete maruz kalan, 18 yaşından küçük 6 inşaat işçisi gencin haberinden yola çıkarak, "Terörle Mücadele Kanunu" kapsamında gözaltında, mahkemelerde, hapisanelerde, mağdur olan çocuklara dikkat çekiyor.
Ahmet İnsel'le Açık Gazete'de, Kürt sorununun bu kez insani bedelini değil, iktisadi bedelini konuştuk.

Sayfalar