Bağımsızlar Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
Tigris Senfoni Orkestrası

Yöneticisi Rıdvan Kuday ve kurucularından Mehmet Erol ile Tigris Senfoni Orkestrasını konuşuyoruz. Diyarbakır’da yerleşik orkestra, ismini Dicle nehrinden alıyor. 2011'de oda orkestrası olarak başlayan yolculuk, 2018’de 52 kişilik kadrosuyla senfoni orkestrasına dönüşmüş. Bölgenin ilk ve tek özel orkestrası olan Tigris Senfoni, kurucu Serat Atalay tarafından yönetiliyor. 

Tigris Senfoni Orkestrası
 

Tigris Senfoni Orkestrası

01 Aralık 2023
gri alan

Çoğulcu bir perspektif ile yola çıkan yeni sanat mekânı gri alan, Ayvalık’ın güzel sokaklarından birinin köşesinde, günlük hayatın bir parçası olarak güncel sanatın ‘mesafeli algısı’nı kırarken, 'sanat pazarı' olarak galeri düşüncesinin aksine, sanat izleyicilerine yönelik yaşayan bir mekan deneyimi sunuyor. 

Queer sanata, interdisipliner ve kolektif projeler oluşturmak isteyen sanatçılara ve ana akımda yer bulamayan üretimlere, paylaşım ortamı sunmayı amaçlayan gri alan, yıl boyunca periyodik aralıklarla karma veya kişisel sergiler ortaya çıkarırken, kolektif performanslarla bağımsız sanatçılara da alan açıyor.

gri alan
 

gri alan

24 Kasım 2023
Maddi Estetik Araştırma Kolektifi

Maddi Estetik Araştırma Kolektifi üyeleri Sidar Bayram, Duygu Doğan ve Mustafa Emin Büyükcoşkun’dan görsel-işitsel medya araştırmaları yoluyla tartışmaya açmayı hedefledikleri Türkiye’nin kültürel ve estetik pratiklerindeki dönüşümleri, arşiv materyallerini yeni duyumsama biçimleri yaratacak şekilde kamusallaştırma imkanlarını, bunların Türkiye’nin 90’lı yıllarında insan hakları siyasetiyle ve hakikatle olan ilişkisini dinliyoruz.

Maddi Estetik Araştırma Kolektifi
 

Maddi Estetik Araştırma Kolektifi

17 Kasım 2023
bak.ma Arşiv Kolektifi

Türkiye’de ve Türkiye dışında özgürlük mücadelelerinin dijital medya arşivi olma amacıyla yola çıkmış bir kolektif olan bbak.ma Arşiv Kolektifi'nden Özge Çelikaslan, Bilge Emir ve Şirin Erensoy ile bir araya geliyoruz. 

bak.ma Arşiv Kolektifi
 

bak.ma Arşiv Kolektifi

11 Kasım 2023
Mevzu Müşterek

Gazhane Çevre Gönüllüleri'nden Maya Arıkanlı Özdemir, İpek Aksel, Zinem Yılmaz ile Yeryüzü Ekoloji Kolektifi’nden Utku Şahin ve İyi Sosyal Kooperatif’ten Cemil Can Yusufoğlu ile 10. Gazhane Şenliği’ni nasıl 'müşterek' gerçekleştirdiklerini ve 'birlikte yönetelim' diyerek tartışmaya açtıkları 'kamusal alanların yönetiminde ortaklık hukukunu' konuşuyoruz.

Mevzu Müşterek
 

Mevzu Müşterek

03 Kasım 2023
Dans Kamera İstanbul

Onur Topal Sümer ile 2006'da Kerem Kelebek ve Aris Nalçı ile İstanbul’da başlattıkları dans filmleri festivali Dans Kamera İstanbul üzerine konuştuk. Sümer, dansla sinemanın kesiştiği bir tür olarak dans filmini anlatırken, Dans Kamera İstanbul’un hikayesi ile başlayan konuşma bağımsız bir festival yürütmenin zorlukları ve sevinci ile devam ediyor.

Dans Kamera İstanbul
 

Dans Kamera İstanbul

27 Ekim 2023
Geniş Açı Proje Ofisi

Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler ile Geniş Açı Proje Ofisini konuşuyoruz. Refik ve Serdar, Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi ile üniversite yıllarında başlayan fotoğraf maceralarını ve Geniş Açı Proje Ofisi'nin bir inisiyatif olarak kuruluşunu ve etkinliklerini anlatıyorlar. 

Geniş Açı Proje Ofisi
 

Geniş Açı Proje Ofisi

20 Ekim 2023
Rıdvan Kuday Gallery

Rıdvan Kuday ile Diyarbakır'da kurucusu olduğu Rıdvan Kuday Galery'yi konuştuk. Diyarbakır ve bölgesinde bir sanat ekonomisi yaratmak için ticari bir galeri açmak üzere yola çıkan Rıdvan Kuday, gördüğü ihtiyacı ve birinci yılını tamamlayan galeriyi anlatıyor. 

Rıdvan Kuday Gallery
 

Rıdvan Kuday Gallery

13 Ekim 2023
Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği

Mesut Varlık ile bu kez Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği'ni konuk ediyoruz ve bağımsız gazeteciliğin sorunları, ifade özgürlüğü ve sansür, hak temelli bir sivil toplu kuruluşu olmanın güçlüklerini konuşuyoruz. Bu ay onuncu yılını kutlayan P24'ün K24, Gezegen 24, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, P24 Akademi ve Kıraathane Yayınları gibi alt birimleri ile geniş bir yelpazede yürüttükleri çalışmaları dinliyoruz.  

Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği
 

Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği

06 Ekim 2023
İstanbul Doğaçlama Dans Festivali

Türkiye'den ve dünyadan sanatçıların katılımıyla bu yıl 3. defa gerçekleşmekte olan İstanbul Doğaçlama Dans Festivali (IDF) bu yıl İstanbul'un farklı bölgelerine yayılıyor. "Find Your 7.5 Hz!" sloganıyla gerçekleşen festivali Damla Durman ve Esma Akın ile konuşuyoruz. 

İstanbul Doğaçlama Dans Festivali
 

İstanbul Doğaçlama Dans Festivali

29 Eylül 2023