Türlerin Yaşam Hakkı Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 01.04.2020
Örn., 01.04.2020
Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, korona, enfeksiyon hastalıkları ve hayvansal tüketim bağlantısını anlatıyor. Araştırmacılar her yıl 2.2 milyon insanın hayvan kaynaklı enfeksiyonlar sonucu öldüğünü söylüyor. Peki virüsler hayvanlardan insanlara nasıl bulaşıyor? Daha önce yaşadığımız deli dana, kuş gribi gibi salgınlarla Corona pandemisinin benzerlikleri & farkları neler? Bu tür hastalıklardan gelecekte nasıl korunacağız?
Denizin sesi: Balıklar, deniz canlıları ve balıkçılık hakkında söylenmeyenler. Balıklar fiziksel acıyı bizim gibi hissedemiyorlar mı? Yoksa sesleri çıkmadığı için biz mi öyle sanıyoruz? Denizlerde/ okyanuslarda avcılığın boyutları nedir? Yan av (by-kill) ve hayalet avcılığı nelere sebep oluyor? 
BuPaws Köpek Barınma Merkezi: Defne Arsoy ile Söyleşi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'te yer alan Köpek Barınma Merkezi (Dog Sanctuary) BuPaws Gönüllü Koordinatörü Defne Arsoy ile 70 köpeğin bir arada ve mutlu yaşadıkları düzeni, liseli öğrencilerle yapılan eğitim projelerini ve diğer kurumlarla işbirliklerini konuştuk.
Hayvan Hakları Kanununa Doğru - 4: Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu'ndan Fatma Biltekin (Hayvan Hakları İzleme Komitesi ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği Sözcüsü) ve Öykü Yağcı (Yunuslara Özgürlük Platformu & Hayvan Hakları İzleme Komitesi Sözcüsü) ve Melike Özdemir'le TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunun meclise sunulmasını ardından gelinen noktayı ve iletilen talepleri konuşmaya devam ediyoruz. 
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu'ndan Fatma Biltekin (Hayvan Hakları İzleme Komitesi ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği Sözcüsü) ve Öykü Yağcı (Yunuslara Özgürlük Platformu & Hayvan Hakları İzleme Komitesi Sözcüsü) ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunun meclise sunulmasını ardından gelinen noktayı ve iletilen talepleri konuşmaya devam ediyoruz. 
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu'ndan Öykü Yağcı (Yunuslara Özgürlük Platformu & Hayvan Hakları İzleme Komitesi Sözcüsü) ve Av. Melike Özdemir Ballı (Hayvanlara Adalet Derneği) ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunun meclise sunulmasını ardından gelinen noktayı ve iletilen talepleri konuşmaya devam ediyoruz. 
Hayvan Hakları Kanununa Doğru-1: Öykü Yağcı ve Av. Melike Özdemir Ballı ile Söyleşi Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu'ndan Öykü Yağcı (Yunuslara Özgürlük Platformu & Hayvan Hakları İzleme Komitesi Sözcüsü) ve Av. Melike Özdemir Ballı (Hayvanlara Adalet Derneği) ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunun meclise sunulmasını ardından gelinen noktayı ve iletilen talepleri konuşuyoruz.
Sosyal medyada "Vegan Sağlık Pro" adıyla bilinen Dr. Suat Erus'la bitkisel beslenmenin neden en sağlıklı beslenme şekli olduğunu ve vegan bebek/ çocuk yetiştirme konusunu konuştuk.
Barınak Hep Beraber projesi koordinatörü Burcu Çağlayan ile Türkiye'deki barınak besleme deneyimlerini, Almanya'dan barınak izlenimlerini ve AB Sivil Düşün destekli projesini konuştuk. Youtube'da Barınak Hep Beraber kanalında projenin videolarını izleyebilirsiniz.
Primatlarla çalışan araştırmacı ve Yeditepe Univ. doktora öğrencisi Aslıhan Niksarlı ile primatları tehdit eden durumları ve neler yapabileceğimizi konuştuk.
Adalar'daki faytonların kaldırılması için yıllardır verilen mücadele, geçtiğimiz hafta 81 tane atın RUAM pozitif çıkması nedeniyle öldürülmesinin ardından İBB Saraçhane binası önünde çadırlarla gece-gündüz tutulan "Burak Özgüner yaşam nöbetine" dönüştü. Yaşam nöbeti aktivistlerinden İstanbul Vegan İnisiyatifi ve Hayvan Özgürlüğü Kolektifi'nden Funda Gül Özdem ile adalardaki atları ve faytonların kaldırılması talebini konuştuk. 
Vegan şair, çevirmen ve müzisyen Buğra Giritlioğlu ile "Neden Vegan?" sorusunu biraz sohbetle, biraz bilgiyle, biraz da şiirle yanıtladığımız söyleşide ayrıca LGBTİ ve veganlık kesişmesine de yeniden değindik. Okuduğumuz şiirler: Veganimet, Buğra Giritlioğlu, Sarılma (f)ikirciği Artık Tabiattan Çalmıyorum, El-Maarri, çv. Gülce Özen Gürkan
Vegan akademisyen ve aktivist Berk Efe Altınal'la hayvanların Batı düşünce tarihi boyunca değişen konumunu, vegan kavramının ortaya çıkışını ve Gary Francione'un öncülük ettiği veganlığa abolisyonist yaklaşımı konuştuk.
Hayvan hakları ve LGBTİ+ aktivisti Umut Erdem ile farklı ayrımcılık biçimlerinin ve hak mücadelelerinin kesiştiği ve ayrıldığı noktaları konuştuk. LGBTİ+ hareketi içinde veganlığın nerede durduğundan, feminizm ile veganlık arasında olduğu düşünülen bağlantılardan ve farklı  türcülük biçimleriyle yüzleşmekten bahsettik. 
En fazla tüketilen hayvansal ürün olan inek sütünün marketlere gelene kadarki yolculuğunu ve sütün esas sahiplerinin nasıl hayatlar yaşadıklarını konuşuyoruz. Süt üretimi için esir tutulan inekler kısa hayatlarında neler yaşıyorlar? Doğum yaptıktan sonra ne oluyor? Doğan yavrular -buzağılar- neler yaşıyorlar? 
Tavukçuluk sektörü neleri görmemizi istemiyor? Yumurtanın karanlık yüzünde neler var? Tavukların son 60 yılda geçirdiği evrimden, antibiyotiklerle aşırı şişmanlatıldıkları için kırılan kemiklerine; erkek civcivlerin doğdukları gün vahşice öldürülmelerinden, dişi civcivlerin gagalarının büyük bölümünün kızgın bir bıçakla kesilmesine kadar tavukçuluğun perde arkasını konuşuyoruz. 
Açık Radyo'nun 25. doğum gününde Türlerin Yaşam Hakkı'nın konuğu Ömer Madra ile hayvancılık endüstrisinin hem insan sağlığı hem de gezegenin sağlığı üzerindeki felaket etkilerini konuştuk. Ayrıca Greta Thunberg ve George Monbiot'nun birlikte yayınladıkları kısa filmde önerdikleri doğal ekosistemleri geri getirme çözümünden ve "Koru - Onar - Fon Sağla" adımlarından bahsettik. 
Çocuklara hayvan haklarını nasıl anlatabiliriz? Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden Çocuklar İçin Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri Koordinatörü Fatma Biltekin, geliştirdikleri atölye modelini ve yöntemlerini anlatıyor. Açık kaynak olarak paylaştıkları atölye modelini uygulamak için komiteye ulaşmak mümkün. 
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonunun meclise sunduğu raporun artılarını ve eksilerini değerlendiriyoruz. Rapor Türkiye’de yaşayan sokak hayvanlarından yunuslara, fayton atlarından deney hayvanlarına kadar birçok türü etkileyecek öneriler içeriyor.

Sayfalar