Türlerin Yaşam Hakkı Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 07.12.2019
Örn., 07.12.2019
Hayvan hakları ve LGBTİ+ aktivisti Umut Erdem ile farklı ayrımcılık biçimlerinin ve hak mücadelelerinin kesiştiği ve ayrıldığı noktaları konuştuk. LGBTİ+ hareketi içinde veganlığın nerede durduğundan, feminizm ile veganlık arasında olduğu düşünülen bağlantılardan ve farklı  türcülük biçimleriyle yüzleşmekten bahsettik. 
En fazla tüketilen hayvansal ürün olan inek sütünün marketlere gelene kadarki yolculuğunu ve sütün esas sahiplerinin nasıl hayatlar yaşadıklarını konuşuyoruz. Süt üretimi için esir tutulan inekler kısa hayatlarında neler yaşıyorlar? Doğum yaptıktan sonra ne oluyor? Doğan yavrular -buzağılar- neler yaşıyorlar? 
Tavukçuluk sektörü neleri görmemizi istemiyor? Yumurtanın karanlık yüzünde neler var? Tavukların son 60 yılda geçirdiği evrimden, antibiyotiklerle aşırı şişmanlatıldıkları için kırılan kemiklerine; erkek civcivlerin doğdukları gün vahşice öldürülmelerinden, dişi civcivlerin gagalarının büyük bölümünün kızgın bir bıçakla kesilmesine kadar tavukçuluğun perde arkasını konuşuyoruz. 
Açık Radyo'nun 25. doğum gününde Türlerin Yaşam Hakkı'nın konuğu Ömer Madra ile hayvancılık endüstrisinin hem insan sağlığı hem de gezegenin sağlığı üzerindeki felaket etkilerini konuştuk. Ayrıca Greta Thunberg ve George Monbiot'nun birlikte yayınladıkları kısa filmde önerdikleri doğal ekosistemleri geri getirme çözümünden ve "Koru - Onar - Fon Sağla" adımlarından bahsettik. 
Çocuklara hayvan haklarını nasıl anlatabiliriz? Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden Çocuklar İçin Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri Koordinatörü Fatma Biltekin, geliştirdikleri atölye modelini ve yöntemlerini anlatıyor. Açık kaynak olarak paylaştıkları atölye modelini uygulamak için komiteye ulaşmak mümkün. 
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonunun meclise sunduğu raporun artılarını ve eksilerini değerlendiriyoruz. Rapor Türkiye’de yaşayan sokak hayvanlarından yunuslara, fayton atlarından deney hayvanlarına kadar birçok türü etkileyecek öneriler içeriyor.
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden Özge Özgüner'le hayvana yönelik cinsel şiddet konusu üzerinden türcü medya söylemlerini, hayvana şiddetin ceza karşılığını ve cinsel şiddeti önleme amaçlı eğitimleri konuştuk. 
Vegan Diyetisyen / Beslenme Uzmanı Kevser Başkara ile veganlığın sağlık boyutunu ve vegan beslenmeye sağlıklı bir geçiş yapmayı konuştuk. Ne yaparsak sağlıklı, ne yaparsak sağlıksız bir geçiş yaparız? Vegan beslenme herkese uygun bir beslenme şekli mi? Peki veganlık, sadece bir beslenme şekli mi? 
Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı adlı belgesel üstünden hayvancılığın sebep olduğu ekolojik yıkımdan bahsediyoruz. Filmin argümanına göre iklim krizinin en büyük sebeplerinden olan; ormansızlaşmanın, hayvan türlerinin yok olmasının, su kaynaklarının tükenmesinin ve su kirliliğinin birinci sebebi olan hayvancılık endüstrisi, gezegene en büyük zararı veren endüstri olmasına rağmen büyük uluslararası çevre örgütleri tarafından yok sayılıyor ve görmezden geliniyor. Hayvansal ürün tüketimini bırakarak tamamen bitki temelli tarım ve beslenmeye geçilirse ekolojik sorunların ve iklim krizinin çözümü mümkün olabilir deniyor.
Hayvanlara Adalet Derneği avukatları Av. Hülya Yalçın ve Av. Barış Karlı ile İBB Sokak Hayvanları Çalıştayını, Taşıma Hayvanları Panelini ve 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü konuştuk.
Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu ile yeni kurulan Deneye Hayır Derneği'nin çalışmalarını ve hayvan deneylerine karşı yürütülen mücadeleyi konuştuk.  Hayvan deneyleri hangi alanlarda, hangi türler üzerinde yapılıyor? Tıp ve veterinerlik fakültelerinde hayvanlara eziyet etmeden okumak isteyen öğrenciler ne yapabilirler? Hayvan deneylerine karşı nasıl bir mücadele yürütülebilir?
veganlik.org ve Vegan Başlangıç Rehberi'nin kurucusu Emir Çelik (@emirnagev & @veganrehber) ile veganlığa geçiş sürecini, kolaylıkları ve imkanları konuştuk. 21 gün boyunca her gün veganlıkla ilgili farklı konularda size yardımcı olacak emailleri almak için veganlik.org'a girerek Vegan Başlangıç Rehberi'ne kayıt olabilirsiniz. 
Dört Ayaklı Şehir Koordinatörü, akademisyen Mine Yıldırım ile doktora araştırmaları kapsamında İstanbul'un sokak köpeklerinin kendi mahallelerinden alınarak şehrin çeperlerine sürülmelerini nasıl kayıt altına aldıklarını, toplatılan köpeklerin neler yaşadıklarını ve yeni dönemde İBB'ye sunulacak olan çözüm önerilerini konuştuk. 
Gıda aktivisti, Yeşil Gazete yazarı ve vegan aşçı Defne Koryürek'le gıda ve iklim bağlantısını, veganlığa geçişi, hayvansal ürün tüketmenin sonuçlarını ve farklı hak mücadelelerinin birbiriyle ilişkisini konuştuk. Defne Koryürek'in Yeşil Gazete yazıları için: https://yesilgazete.org/blog/author/defne/
Amazon Yağmur Ormanlarındaki yangınların rekor seviyeye ulaşmasıyla naveganlık arasında nasıl bir bağlantı var? Hayvansal ürün tükettiğimizde yağmur ormanlarının yanmasına nasıl sebep oluyoruz? Hayvansal ürün tüketimindeki inadımızın diğer ciddi sonuçları neler?  Ormansızlaşma ve iklim krizi ile hayvansal ürün talebi arasındaki bağlantılar.
Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi Sözcüsü Elif Ertürk ile İstanbul Adalar'da faytona koşulan atların yaşam koşullarını, yaşadıkları zorlukları, artan at ölümlerini konuştuk. Ayrıca faytonların kaldırılması durumunda neler olabileceğinden ve çözüm önerilerinden de bahsettik. 
7 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleşen “İnsanda ve İnsan-dışı Hayvanlarda Bilinç” konulu Francis Crick Anma Konferansı'nın sonucunda Cambridge Bilinç Deklarasyonu adında bir bildiri imzalandı. İmzacıları arasında ünlü fizikçi Stephen Hawking'in de olduğu bildiri, hayvan bilincine dair bilimde devrim niteliğinde bir bildiri çünkü insanla hayvan arasındaki ayrımı bilimsel olarak da ortadan kaldırıyor. Bilim alanında bu zamana kadar kabul edilen, sadece insanların bilinci olduğu, hayvanlarınsa içgüdülerine dayanarak hareket eden biyolojik makineler olduğu görüşünü alaşağı ediyor ve insan-dışı hayvanların da bilinç sahibi canlılar olduklarını bilimsel olarak ortaya koyuyor. Bu özelliğiyle de insan-merkezli türcü anlayışa meydan okuyor.  Orijinal metin: http://fcmconference.org/img/CambridgeDeclarationOnConsciousness.pdf Türkçe çevirisi: https://veganlik.org/cambridge-bilinc-deklarasyonu/ 
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna yapılan sunumları, vekillerin tepkilerini ve Ekim’de meclise sunulması beklenen raporu konuştuk.
Vegan sosyal medya aktivisti ve aşçı Melike Dirikoç (@vegan_earth & @kitchen.of.freedom) ile veganlığın günümüzde esas olması gereken olduğunu, hayvansal ürün tüketmenin gereğinin kalmadığını, türcülüğü ve türcü dil örneklerini konuştuk. Ayrıca bir pazarlama yöntemi olarak kullanılan ve hayvanları mutlu göstermeye çalışan sömürü şeklinden de bahsettik. 
Veganlığa kolay geçiş nasıl yapılır? Vegan olmak isteyenler yalnız değiller çünkü onlara destek olacak birçok kaynak ve imkan var: vegvorous.com - Vegan İçerik Platformu'ndaki Vegan Buddy programı da bunlardan biri. Websitesinin kurucularından Nazlıgül Çınaroğlu (Journal of a Vegan) ile Vegan Buddy programını ve vegan olmak isteyenlere tavsiyelerini konuştuk. 

Sayfalar