Türlerin Yaşam Hakkı Kayıt Arşivi

 

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 17.08.2019
Örn., 17.08.2019
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna yapılan sunumları, vekillerin tepkilerini ve Ekim’de meclise sunulması beklenen raporu konuştuk.
Vegan sosyal medya aktivisti ve aşçı Melike Dirikoç (@vegan_earth & @kitchen.of.freedom) ile veganlığın günümüzde esas olması gereken olduğunu, hayvansal ürün tüketmenin gereğinin kalmadığını, türcülüğü ve türcü dil örneklerini konuştuk. Ayrıca bir pazarlama yöntemi olarak kullanılan ve hayvanları mutlu göstermeye çalışan sömürü şeklinden de bahsettik. 
Veganlığa kolay geçiş nasıl yapılır? Vegan olmak isteyenler yalnız değiller çünkü onlara destek olacak birçok kaynak ve imkan var: vegvorous.com - Vegan İçerik Platformu'ndaki Vegan Buddy programı da bunlardan biri. Websitesinin kurucularından Nazlıgül Çınaroğlu (Journal of a Vegan) ile Vegan Buddy programını ve vegan olmak isteyenlere tavsiyelerini konuştuk. 
İstanbul Vegan İnisiyatifi'nden Doğa Giray, Doğa Altınsay ve İlker İnmez konuğumuzdu. İnisiyatifin çalışmalarını ve farklı vegan aktivizm yöntemlerini konuştuk. 
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Barika Göncü ile verdiği "İnsan-Hayvan Etkileşimi" dersini, akademik literatürdeki Eleştirel Hayvan Çalışmalarının (Critical Animal Studies) kapsamını, insan-hayvan etkileşimine Halkla İlişkiler açısından bakmayı ve hayvan özgürlüğünün akademideki yerini konuştuk. 
Yunuslara Özgürlük Platformu sözcüsü Öykü Yağcı ve change.org'da İstanbul Dolphinarium'un dönüştürülmesiyle ilgili imza kampanyasını başlatan üniversite öğrencisi Yağmur Güvenç ile tutsak yunusları, yunus terapisi iddialarını ve gösteri merkezlerini konuştuk.
Empati (Hayvan Hakları Eğitimi ve Şiddetsizlik) Platformu Başkanı Barış Şengün ile çok büyük ölçekte devam eden hayvan deneylerini, deneysiz ürünleri ve Adalar'daki atlı fayton meselesini konuştuk. 
Atlı faytonlar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bir bir kaldırılıyor fakat sıra Adalar'a bir türlü gelmiyor. Hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı faytonlara dikkat çekmek üzere eylemlerine devam ediyorlar.  
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ile  hayvan hakları ihlallerini, 5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanunu'nu, eksiklerini ve uygulama sıkıntılarını konuştuk.
Hayvan özgürlüğü aktivisti, gazeteci-yazar Zülal Kalkandelen ile veganlığın kapsamını, hayvan özgürlüğü aktivizmini ve Türkiye'de vegan olmayı konuştuk. Ayrıca Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu'ndan müzisyen Onur Tekşen'in hayvan özgürlüğüne dair bestesini ilk kez yayınlıyoruz.
Bakırköy Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi Veteriner Hekimi ve abolisyonist vegan Özlem Yağan ile hem sokak hayvanlarını, hem belediye uygulamalarını, hem de abolisyonist veganlığı konuştuk.
Köpek Filmi yönetmeni akademisyen Cem Hakverdi ile Türkiye'nin sokak köpeklerini ve Köpek Filmi belgeselini konuştuk.
Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın hem ülkenin hayvan hakları gündemini değerlendirdi, hem de derneğin hayvan hakları eğitim projesini anlattı. Dernek yüzlerce öğrenciye hayvan haklarını anlatıyor.
Türlerin Yaşam Hakkı'nın ilk bölümünde konuksuz bir giriş yaptık. Yaşamlarına bizzat etki ettiğimiz ve oldukça yakınımızda olan canlı türlerinin yaşama haklarını dert eden bir program olarak üç ana başlıkta konular ele alacağız: Sokak hayvanları, etik veganlık ve hayvan hakları. Önümüzdeki haftadan itibaren konuklarımızla birlikte farklı boyutlarıyla onları özgürce yaşatabilmeyi konuşacağız.