Sudan Gelen Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 22.10.2018
Örn., 22.10.2018
Akgün İlhan'in hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen'e konuk olan Yeşil Gazete ve Yeni Yaşam Gazetesi yazarı nukleersiz.org koordinatoru Pinar Demircan etkileri halen devam etmekte olan Fukuşima felaketini, nükleer enerji gerçegini ve Türkiye'deki nükleer enerji projelerini anlattı. 
Akgün İlhan'ın hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen'e konuk Utku Uluer, Türkiye'ye uluslararası ilk ödülü getiren Susuz Yaz (1963) filmini kuraklık, susuzluk ve su gaspı bağlamında anlattı.
Akgün İlhan'ın hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen'e konuk olan sinemaci ve yazar Banu Bozdemir, ekolojik meseleleri ele alan, su ve dayanışma temali çocuk kitaplarını anlattı. 
Akgün İlhan'ın hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen'e konuk olan Büşra Akman, Türkiye'de çevre gazeteciliği ve sorunlarını anlattı.  
Akgün İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan Yeşil Gazete yazarı Ayşe Bereket, Monsanto’nun ürettiği Roundup ve RangerPro adlı herbisitlerde yani otkıranlarda bulunan glifosat yüzünden kansere yakalandığı iddiasıyla şirkete dava açan Dewayne Johnson’a 289,2 milyon dolar tazminat ödenmesi kararını ve Monsanto'yu anlatti. 
Akgün İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan Norveç Hayat Bilimleri Üniversitesi’nden (Norwegian University of Life Sciences) İdil Akdöş, sürdürülebilir tarım, gıda ve tüketim sistemlerine doğru evrimi agroekoloji çerçevesinde anlattı.
Akgun İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan avukat Rana Göksu doğanın haklarını ve küresel yeryüzü anayasacılığını anlattı.  
Akgün İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan Almanya'daki Alfred Wegener Enstitüsü'nden Mine Tekman denizlerdeki plastik kirliliğinin boyutlarını, canlılar ve halk sağlığı üzerindeki etkilerini ve bu kirliliğe karşı ne yapılabileceğini anlattı.  
Akgün İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan Adnan Mirhanoğlu yeraltı sularının durumunu Mardin Kızılltepe ve Türkiye ölçeğinde anlattı. 
Akgün İlhan tarafindan hazırlanıp sunulan Sudan Gelen programına konuk olan Murat Demirtaş ve Esra Demirtaş, evde temiz ve ekolojik ayakizi düşük ekmek yapımını ve dağıtımını anlattı. 
Akgün İlhan tarafından hazırlanan ve sunulan Sudan Gelen'e konuk olan Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halim Perçin, şehirlerde geçirimsiz yüzeylerin artmasıyla birlikte şiddetlenen selleri ve bununla mücadele için yapılması gerekenleri anlattı.  
Akgün İlhan tarafından hazırlanıp sunulan Sudan Gelen'e konuk olan belgesel fotoğrafçısı M. Cevahir Akbaş, suda yetişen bir bitki olan çeltiği ve çeltiği yetiştiren insanların hikayesini anlattı.  
Akgun İlhan'ın hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen'e konuk olan Buket Atlı Şehirde Ekolojik Uygulamalar Atölyesi'ni ve permakultürde su kullanımını anlattı.