Yeter ki İste Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 19.01.2019
Örn., 19.01.2019
Her daim yarışlarda ve birbirinden zorlu etkinliklerde fotoğraf makinesi arkasında gördüğümüz Goshots ortaklarından spor fotoğrafçısı Onur Çam bu sefer mikrofon ardında konuğumuzdu. Kendisiyle bizlerin de katıldığı ultra maraton yarışları, organize ettiğimiz ve kendisinin de Mesut Şen ile enfes fotoğraflar çektiği Kaçkar Ultra Maratonu, sporcuları fotoğraflamak, unutamadığı anlar, katıldığı onlarca farklı spor branş etkinliğindeki deneyimleri, en beğendiği kareler, spor fotoğrafçılığı ve ötesini konuştuk. Beğeninize sunuyor, bizleri takip edip dinlediğiniz için teşekkür ediyoruz.
Program konuklarımız İstanbul Orienteering Grubu’ ndan Ali Engin, Zeynep Abalı, Alper Saydam ve Yağmur Dursun. Muhteşem enerjik ekiple İstanbul ve Adalar’ da gerçekleşen İstanbul 5 gün etkinliği, her yaşta herkesin yapabileceği oryantiring sporu, bu sporun Türkiye’ deki ve Dünyadaki yeri ile ilgililer için oryantiringle ilgili merak edilen konuları görüştük. İOG sizleri antrenmanlara ve etkinliklere bekliyor. 
Program konuğumuz Norveç’ te gerçekleşen zorlu triatlona katılan ve bu yarışı tamamlayan ilk Türk kadın sporcumuz Şeyda Şule Erkahraman. İsmi gibi 3 dalda spor etkinliğini yaparak Norseman Extreme Triatlonu’ nu tamamlayan Erkahraman, ilk önce alacakaranlikta 13-15 derece bir suya gemiden atlayarak 3500 m yüzdü, sonra bisiklet etabında 180 km.de 3250 m tırmanarak yağış ve rüzgarla mücadele ederek sırada bekleyen 42.195 m uzunluğundaki koşu etabında da 1700 m. lerde tırmanışlı koşusunu tamamlayarak hatırı sayılır bir başarı elde etti. Kendisini tebrik ediyor ve bu süreçte yaşadıklarını, spora kaç yaşında başladığını, korkularını yenmek için neler yaptığını, spor ve iş düzeni, özverili yaklaşımını ve başarıya giden yolda neler yaptığını duymak isteyenleri programa bekliyoruz.  
Yeter ki İste' nin bu hafta birbirinden değerli üç koşucu konuğu vardı. Dr. Alp Yörük: Tarabya sahilden Chamonix' nin dağlarına... 2015 yılında 96 kg iken yapılan 4-5 km' lik koşulardan, 2017  yılında UTMB TDS 119 km 7250 metre irtifalı yarışlara, 27 saatlere ve 77 kg' a! IT sektöründe partneri  olduğu bir şirketten arta kalan zamanlarında, amatör olarak dağ koşuları ile ilgileniyor. Onun için koşu artık bir yaşam biçimi. Hedefi ise UTMB parkurunda Türkiye'nin en iyi  derecelerinden birini çıkarmak... Parkurlar ve hedef süre öngörümleri üzerine modeller geliiştiriyor ve tam bir istatistik meraklısı. Yeri gelince dünya şampiyonları ile süreler konusunda inatlaşmaktan  çekinmiyor. Cenk Turan: 1973 doğumlu. 7 yaşından beri sporla iç içe. Eski bir lisanslı basketbolcu. İTÜ alt yapısında tüm kategorilerde ve ilk-orta-lise basketbol takımlarında oynamış. Üniversite yıllarında da okulun basketbol, atletizm ve kros 2. takımlarında yer alma imkanı bulmuş. Omuz ve diz sakatlıkları sonrası 2006’ da basketbolu tamamen bırakıp macera yarışı, bisiklet, koşu gibi temas gerektirmeyen dallara yönelmeye başlamış. 2011’den günümüze kadar olan süreçte ise katıldığı organizasyonların tamamına yakını patika koşuları ve büyük keyif aldığı patika ultra maratonları. Şu ana dek 23 ultra maraton bitirmiş olan Cenk, UTMB organizasyonu kapsamında daha önce katıldığı CCC, TDS, UTMB yarışları sonrası bu sene de OCC koşarak seriyi tamamlamayı hedefliyor. Mehmet Kaşkır: 23 yaşında, Radyo, Televizyon, Sinema bölümünden yeni mezun olmuş. Üniversite hayatı boyunca dağcılık ile ilgilenmiş, seyahat etmeyi seven ve gelecek planlarında bisikletle dünya turu olan, yaklaşık 2 senedir ultra maraton organizasyonlarında hem gönüllü hem de koşucu olarak yer alan, şimdi ise ultra maraton organizasyonlarının zirvesi olarak kabul edilen UTMB de gönüllü olarak bu heyecanını taçlandırmak isteyen biri. Not: Programda bahsi geçen yarış ismi Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), farklı mesafelerde koşuluyor ve koşulan bölgeye göre de 3 harf ile isimlendiriliyor. 
Yeter ki İste’ de Türkiye’ nin yeni denizkızı Fatma Uruk’u ağırladık. Fatma Uruk, işten arda kalan zamanlarda yaptığı antrenmanlarla bir Türkiye rekoruna imza attı bile, programımızda bizlere nefes kesen dalışlarıyla birlikte hikayesini anlattı,  “rekabet ama nasıl?”  diyerek ve başarıya olan bakış açımızı tazeledi. Fatma’ nın hikayesi, hayalleri ve “ben aslında karada nefes alamıyorum” dediği mavi dünyasına hepinizi bekliyoruz. Türkiye Şampiyonası’ nda kalbimiz seninle Fatma!  “HAYAT kaç dakika nefes aldığımız değildir aslında  HAYAT, nefesimizi kesen kaç dakika yaşadığımızdır”
Bu haftaki konuğumuz Gülnur Tumbat, dağcılık ve doğa sporcusu. Dünyanın çatısı Everest’ e güney tarafından tırmanarak zirveye ulaşan ilk Türk kadın dağcı. Profesör Gülnur Tumbat ile Everest tırmanışı, 100lerce km yaptığı koşular ve kıtalardaki en yüksek zirvelere yaptığı tırmanışlar, kısacası ekstrem sporlar üzerine keyifli, heyecan ve adrenalin dolu sbir sohbet.
Konuğumuz Adem Çolak motosikleti ile Down Sendromlu kardeşi Erdem'in motivasyonu ve Türkiye Down Sendromu Derneği işbirliği ile tek başına, 30 Ağustos 2017’ de İstanbul'dan yola çıkarak, toplamda 19.000 km ve 100 gün süren İstanbul – Nordkapp (Norveç’in ve Avrupa’ nın en kuzey noktası) Down Sendromu Farkındalık turunu tamamladı. Burada yanında taşıdığı zeybek kostümü ile zeybek oyunu icra etti. 2018 Temmuz tarihi itibariyle de yaklaşık 120 gün ve 23.000 km sürecek Kuzey Asya üzerinden Japonya turuna aynı 2 farkındalık amacı ile çıkacak. Hedef Kushimoto, Ertuğrul Anıtı. Adem Çolak ile yaptığımız keyif ve macera dolu program bizce kaçmaz! @demiratliyoruk facebook, instagram ve youtube kanalları üzerinden Adem' i takip edebilirsiniz. Yolun açık, şansın bol olsun Adem! :) 
Yeter ki İste' nin bu bölümdeki konuğu müthiş başarılara imza atan Buket Akça. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunu olan Buket Akça, mesleğini icra etmenin yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu Spor Tırmanış Milli Sporcusu ve antrenörü. Program esnasında ilgilendiği spor dalına ne kadar tutkulu olduğunu ve bu spor dalını keyifle, büyük özveriyle icra ettiğini görüyoruz. Şark hizmetini 3 yıl Kars Digor Yağlıca Ortaokulu' nda gerçekleştiren Akça, burada da öğrencilerini spor tırmanışla tanıştırdı, yarışlara katılımlarını sağladı ve onları milli takım statüsüne yükseltti. Doğu hizmeti sonrasında görevine İstanbul' da devam eden Akça, bu yıl okul sporlarına giren spor tırmanışın Marmara Bölge sorumlusudur. Program esnasında yetişkinler ve çocuklar için spor tırmanış lokasyonları, antrenmanlar ve ilginizi çeken birçok konuda keyifli olduğu kadar bilgilendirici bir sohbetimiz oldu. Keyifli dinlemeler dileriz. 

Sayfalar