Yeter ki İste Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 18.10.2018
Örn., 18.10.2018
Her daim yarışlarda ve birbirinden zorlu etkinliklerde fotoğraf makinesi arkasında gördüğümüz Goshots ortaklarından spor fotoğrafçısı Onur Çam bu sefer mikrofon ardında konuğumuzdu. Kendisiyle bizlerin de katıldığı ultra maraton yarışları, organize ettiğimiz ve kendisinin de Mesut Şen ile enfes fotoğraflar çektiği Kaçkar Ultra Maratonu, sporcuları fotoğraflamak, unutamadığı anlar, katıldığı onlarca farklı spor branş etkinliğindeki deneyimleri, en beğendiği kareler, spor fotoğrafçılığı ve ötesini konuştuk. Beğeninize sunuyor, bizleri takip edip dinlediğiniz için teşekkür ediyoruz.
Program konuklarımız İstanbul Orienteering Grubu’ ndan Ali Engin, Zeynep Abalı, Alper Saydam ve Yağmur Dursun. Muhteşem enerjik ekiple İstanbul ve Adalar’ da gerçekleşen İstanbul 5 gün etkinliği, her yaşta herkesin yapabileceği oryantiring sporu, bu sporun Türkiye’ deki ve Dünyadaki yeri ile ilgililer için oryantiringle ilgili merak edilen konuları görüştük. İOG sizleri antrenmanlara ve etkinliklere bekliyor. 
Program konuğumuz Norveç’ te gerçekleşen zorlu triatlona katılan ve bu yarışı tamamlayan ilk Türk kadın sporcumuz Şeyda Şule Erkahraman. İsmi gibi 3 dalda spor etkinliğini yaparak Norseman Extreme Triatlonu’ nu tamamlayan Erkahraman, ilk önce alacakaranlikta 13-15 derece bir suya gemiden atlayarak 3500 m yüzdü, sonra bisiklet etabında 180 km.de 3250 m tırmanarak yağış ve rüzgarla mücadele ederek sırada bekleyen 42.195 m uzunluğundaki koşu etabında da 1700 m. lerde tırmanışlı koşusunu tamamlayarak hatırı sayılır bir başarı elde etti. Kendisini tebrik ediyor ve bu süreçte yaşadıklarını, spora kaç yaşında başladığını, korkularını yenmek için neler yaptığını, spor ve iş düzeni, özverili yaklaşımını ve başarıya giden yolda neler yaptığını duymak isteyenleri programa bekliyoruz.  
Yeter ki İste' nin bu hafta birbirinden değerli üç koşucu konuğu vardı. Dr. Alp Yörük: Tarabya sahilden Chamonix' nin dağlarına... 2015 yılında 96 kg iken yapılan 4-5 km' lik koşulardan, 2017  yılında UTMB TDS 119 km 7250 metre irtifalı yarışlara, 27 saatlere ve 77 kg' a! IT sektöründe partneri  olduğu bir şirketten arta kalan zamanlarında, amatör olarak dağ koşuları ile ilgileniyor. Onun için koşu artık bir yaşam biçimi. Hedefi ise UTMB parkurunda Türkiye'nin en iyi  derecelerinden birini çıkarmak... Parkurlar ve hedef süre öngörümleri üzerine modeller geliiştiriyor ve tam bir istatistik meraklısı. Yeri gelince dünya şampiyonları ile süreler konusunda inatlaşmaktan  çekinmiyor. Cenk Turan: 1973 doğumlu. 7 yaşından beri sporla iç içe. Eski bir lisanslı basketbolcu. İTÜ alt yapısında tüm kategorilerde ve ilk-orta-lise basketbol takımlarında oynamış. Üniversite yıllarında da okulun basketbol, atletizm ve kros 2. takımlarında yer alma imkanı bulmuş. Omuz ve diz sakatlıkları sonrası 2006’ da basketbolu tamamen bırakıp macera yarışı, bisiklet, koşu gibi temas gerektirmeyen dallara yönelmeye başlamış. 2011’den günümüze kadar olan süreçte ise katıldığı organizasyonların tamamına yakını patika koşuları ve büyük keyif aldığı patika ultra maratonları. Şu ana dek 23 ultra maraton bitirmiş olan Cenk, UTMB organizasyonu kapsamında daha önce katıldığı CCC, TDS, UTMB yarışları sonrası bu sene de OCC koşarak seriyi tamamlamayı hedefliyor. Mehmet Kaşkır: 23 yaşında, Radyo, Televizyon, Sinema bölümünden yeni mezun olmuş. Üniversite hayatı boyunca dağcılık ile ilgilenmiş, seyahat etmeyi seven ve gelecek planlarında bisikletle dünya turu olan, yaklaşık 2 senedir ultra maraton organizasyonlarında hem gönüllü hem de koşucu olarak yer alan, şimdi ise ultra maraton organizasyonlarının zirvesi olarak kabul edilen UTMB de gönüllü olarak bu heyecanını taçlandırmak isteyen biri. Not: Programda bahsi geçen yarış ismi Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), farklı mesafelerde koşuluyor ve koşulan bölgeye göre de 3 harf ile isimlendiriliyor. 
Yeter ki İste’ de Türkiye’ nin yeni denizkızı Fatma Uruk’u ağırladık. Fatma Uruk, işten arda kalan zamanlarda yaptığı antrenmanlarla bir Türkiye rekoruna imza attı bile, programımızda bizlere nefes kesen dalışlarıyla birlikte hikayesini anlattı,  “rekabet ama nasıl?”  diyerek ve başarıya olan bakış açımızı tazeledi. Fatma’ nın hikayesi, hayalleri ve “ben aslında karada nefes alamıyorum” dediği mavi dünyasına hepinizi bekliyoruz. Türkiye Şampiyonası’ nda kalbimiz seninle Fatma!  “HAYAT kaç dakika nefes aldığımız değildir aslında  HAYAT, nefesimizi kesen kaç dakika yaşadığımızdır”
Bu haftaki konuğumuz Gülnur Tumbat, dağcılık ve doğa sporcusu. Dünyanın çatısı Everest’ e güney tarafından tırmanarak zirveye ulaşan ilk Türk kadın dağcı. Profesör Gülnur Tumbat ile Everest tırmanışı, 100lerce km yaptığı koşular ve kıtalardaki en yüksek zirvelere yaptığı tırmanışlar, kısacası ekstrem sporlar üzerine keyifli, heyecan ve adrenalin dolu sbir sohbet.
Konuğumuz Adem Çolak motosikleti ile Down Sendromlu kardeşi Erdem'in motivasyonu ve Türkiye Down Sendromu Derneği işbirliği ile tek başına, 30 Ağustos 2017’ de İstanbul'dan yola çıkarak, toplamda 19.000 km ve 100 gün süren İstanbul – Nordkapp (Norveç’in ve Avrupa’ nın en kuzey noktası) Down Sendromu Farkındalık turunu tamamladı. Burada yanında taşıdığı zeybek kostümü ile zeybek oyunu icra etti. 2018 Temmuz tarihi itibariyle de yaklaşık 120 gün ve 23.000 km sürecek Kuzey Asya üzerinden Japonya turuna aynı 2 farkındalık amacı ile çıkacak. Hedef Kushimoto, Ertuğrul Anıtı. Adem Çolak ile yaptığımız keyif ve macera dolu program bizce kaçmaz! @demiratliyoruk facebook, instagram ve youtube kanalları üzerinden Adem' i takip edebilirsiniz. Yolun açık, şansın bol olsun Adem! :) 
Yeter ki İste' nin bu bölümdeki konuğu müthiş başarılara imza atan Buket Akça. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunu olan Buket Akça, mesleğini icra etmenin yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu Spor Tırmanış Milli Sporcusu ve antrenörü. Program esnasında ilgilendiği spor dalına ne kadar tutkulu olduğunu ve bu spor dalını keyifle, büyük özveriyle icra ettiğini görüyoruz. Şark hizmetini 3 yıl Kars Digor Yağlıca Ortaokulu' nda gerçekleştiren Akça, burada da öğrencilerini spor tırmanışla tanıştırdı, yarışlara katılımlarını sağladı ve onları milli takım statüsüne yükseltti. Doğu hizmeti sonrasında görevine İstanbul' da devam eden Akça, bu yıl okul sporlarına giren spor tırmanışın Marmara Bölge sorumlusudur. Program esnasında yetişkinler ve çocuklar için spor tırmanış lokasyonları, antrenmanlar ve ilginizi çeken birçok konuda keyifli olduğu kadar bilgilendirici bir sohbetimiz oldu. Keyifli dinlemeler dileriz. 
Yeter ki İste!' nin bu bölümdeki konukları şu ana kadarki en genç konuklarımızdı: İki sporcumuzun yaş ortalaması 10,5 ancak başardıkları ve cesaretleri muazzam! Can Tunç Pekkan 13, kardeşi Başak 8 yaşında. İkisi de optimist yelken sporcusu. Can Tunç Pekkan şu anda Fenerbahçe Spor Kulubü’ nde A takımında optimist yelkeni yapıyor. Türkiye’ nin birçok sahilinde / gitmediği yer kalmamış olup 5 yıldır yelken yapıyor. Yurtdışında yelken dersi almış ve yarışlara katılmış. Kardeşi Başak 8 yaşında, evet doğru okudunuz. 2.sınıfa gidiyor ve Galatasaray Yelken Kulübü’ nde 1 yıldır yelken yapıyor. Bunun yanı sıra bale ile cok ilgili, Mimar Sinan Çocuk Konservatuarı’ nda.  Türkiye Yelken Federasyonu Şampiyonası’ nda 5 gün süren, sabah 10 akşam 6 arasında rüzgarın durumuna göre günde 2-3 yarış yaptıkları uzun soluklu performans göstermeleri gereken bir yarışa 220 sporcu Optimist kategorisi, 200 civarında Optimist sporcusu Juniour olarak katıldı. Can 3-4 yarışta Türkiye genelinde ilk beşe girdi ve genel sıralamada Türkiye 20.si ve İstanbul 5.si oldu. Kendisini yakında Milli Takımda da görebiliriz. Beraberinde Avrupa ve Dünya Şampiyonası yolu da gözükebilir. Bu başarılı yolculuklarında onları yalnız bırakmayan anneleri Zelha Tunç Pekkan ve babaları Kerem Pekkan da ultra maraton, maraton ve Boğaz yüzme yarışmalarına katılan spor aşığı akademisyenler, sporcu aile komple stüdyodaydı. Eminiz bu keyifli programı kaçırmak istemezsiniz. Ailemizin tüm çocuk sahibi ailelere örnek olmasını diliyoruz.
Yeter ki İste' nin bu bölümdeki konuğu uzun süredir takibinde olduğumuz, rekortmen kürekçi abimiz Erden Eruç. kaslagit.com web sayfası üzerinden tüm başardıklarını, planlarını, başaracaklarını ve kendisinden neler öğrenmemiz gerektiğini harfiyen görebilirsiniz. Yaş ile yapılacakların nasıl da doğru orantılı olduğunu bize gösteren, onlarca Guinness Rekoru sahibi, okyanusları tek başına kürekle geçen, devri-i alem projesini tamamlayan, karaya ayak basınca kıtaların en yüksek dağlarına tırmanan, vazgeçmenin lügatta yeri olmadığını ispatlarcasına dalgaların da vazgeçiremediği rekortmen abimizle #yeterkiiste leri üzerine harika ve dersler alacağımız bir program kaydettik. Dileğimiz Erden Eruç' un nice rekorlara ulaşması ve bize her daim ışık tutması. Defalarca dinlenecek kayıt için kendisine ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.  :) 
Programın bir özelliği "Yeter ki İste" nin bir yaşına girmesi. :) Açık Radyo Ailesi' ne bizlere bu imkanı verdiği için çok teşekkür ederiz, emeklerinize sağlık. :)  6 ay kadar önce Elena, Alper ve Yener (Zakut) buluşmasında Yener, "Artık hareket vakti, sizler ekibi koşturun kahveniz benden" dedi ve her şey o an başladı. İlk duyuru ve sonrasında bize inanan, güvenen yürekli dostlarımız ile hafta sonları Belgrad Ormanı' nda birbirinden harika patikalarda koşup sonrasında kahve eşliğinde deneyimlerimizi paylaşır olduk. Gün geçtikçe sayımız arttı, koşular, deneyimler paylaştık, her türlü hava koşulunda koşmaktan vazgeçmedik. Koşmaya devam ediyoruz, bizi Columbia Montrail Koşu Grubu olarak takip edebilirsiniz. Stüdyoda dinlediğiniz grup birbirinden güzel hikayeleri ile bizimleydi, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Her zamanki gibi grubun geri kalan kahramanları ile tanışmak için sizi ormana davet ediyoruz. Bizimle koşmaya, bizi dinlemeye devam ettiğiniz için çok teşekkürler. Sporla kalın. :) 
Yeter ki İste programımızın konuğu Acıbadem Altunizade Hastanesi, Altunizade Ortopedi ekibinden Ortopedi ve Travmatoloji ve Ayak, Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç Dr. Kerem Ülkü. Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Üyesi olan Kerem Ülkü, amatör ve profesyonel düzeyde spor dallarında birçok sporcuyu tedavi etmektedir. Kendisiyle sporcu sağlığı, sporcu yaralanmaları ve sakatlığı önleme yolları üzerine keyifli bir program gerçekleştirdik. Keyifli dinlemeler, sağlıklı ve bol sporlu günler dileriz. 
Yeter ki İste' nin bu haftaki konuğu milli sporcu, bisiklet antrenörü Ali Gülcan. Ali ile bisiklet yarışları, başarıları, bisiklet sporu ve bisiklet sporuna başarılı bireyler yetiştirdiği AG Training üzerine keyifli bir programımız oldu. Ali' ye başarılar diliyoruz. Bol sporlu günlerimiz olsun. 
Yeter ki İste' nin bu haftaki konuğu Dağ Koşusu Avrupa Şampiyonu Milli Atletimiz "Dağların Arslanı" Ahmet Arslan. 1998 yılında atletizme başlayan başarılı sporcumuz 2005 yılından bu yana dağ koşularında başarılı bir performans sergiliyor. Dünya çapında yapılan Redbull 400 yarışlarının 16 tanesinin 14' ünü kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz sene yapılan ve Dünyayı Koşan Çift' in de katıldığı Erzurum Redbull 400 yarışında Ahmet Arslan ile Elena da kürsüye çıktı. Ahmet ile kendisinin organize ettiği her sene Mart ayının üçüncü haftasında gerçekleşen Alanya Ultra Maratonu hakkında da sohbet ettik. Keyifli dinlemeler ve bol sporlar dileriz. 
Yeter ki İste’nin bu haftaki konukları, tüm dünyada giderek popülerleşen “slackline” sporunun Türkiye’deki öncüleri olan Slackline Türkiye ekibinden Nuri Kayserilioğlu, Can Şahin ve Meryem Dutoğlu. İki nokta arasına kurulan gevşek bir hat üzerinde denge kurma temeline dayanan bu spor hakkındaki bilgileri, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimi ile ilgili detayları ve slackline yaparken başlarından geçen ilginç anıları kendilerinden dinleyeceğiz. Highline Dünya Rekoru projesini Malatya Levent Vadisi’nde gerçekleştiren, 33 farklı ülkeden yüzlerce slackline sporcusunu bu sene altıncısını düzenledikleri Türkiye Highline Karnavalı Spor Festivali sayesinde Antalya Geyikbayırı’nda bir araya getiren, gerçekleştirdikleri projelerle hem Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtan hem de katıldıkları organizasyonlarda ülkemizi yurt dışında temsil eden bu dinamik ekip ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti kaçırmayın. Keyifli dinlemeler ve her daim bol sporlu günler dileriz. Programda bahsi geçen film: Man on Wire (Teldeki Adam)  
Yeter ki İste! nin bu haftaki konukları Kadir Has Üniversitesi Kürek Takımı sporcuları, üniversite öğrencileri Savrun Kanay ile Yavuz Ali Oğuz. Başarılı sporcular ile kürek sporu, antrenman, yarış ve spor maceraları üzerine keyifli bir sohbetimiz oldu. Keyifli dinlemeler ve her daim bol sporlu günler dileriz. 
Konuğumuz bu sefer koşan bir doktor @drcemayhan ! Sadece koşmuyor, yeni hayatlara merhaba diyor, çıkıyor ultra maratonlar koşuyor, vazgeçmiyor, yine koşuyor. Dr. Cem Ayhan, Amerikan Hastanesi ve MedAmerikan Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’ nde görev yapmaktadır. Programda kadınlarda spor, gebelik dönemi vb bir çok önemli konuyu kendisiyle konuştuk. Danışmak istedikleriniz olursa [email protected] adresinden kendisine ulaşabilirsiniz. Bu iyiliğimizi de unutmayın. Tabi ki Cem’ in rızasıyla mail adresini iletiyoruz. Keyifli dinlemeler ve sağlıklı sporlar dinleriz. Sağlıklı bir yaşam için bu programı dinleyiniz, dinlettiriniz.  
Konuğumuz durdurulamaz, engel tanımaz bir ultra maraton koşucusu, o bir kedi fanatiği, beraberinde tüm hayvanları çok sever, Inspiredbyrun kurucusu, tasarımcı, blogger, binbir türlü mahareti olan Elena Polyakova Dalkılıç. Kendisi hakkında merak ettiklerini dinledikten sonra blogunu ziyaret edebilirsiniz. elenapolyakova.net 
Yeter ki İste' nin bu haftaki konuğu Türkiye' nin ilk ultra maraton koşucusu, bizleri ultra maraton ile tanıştıran cesur koşucu Bakiye Duran. Programda bahsettiğimiz kitabının adı "Cesaret Yalnızdır".
Yeter ki İste' nin bu bölümdeki konukları spor hocaları, üstatlar Bahadır İşseven ve Nesrin İşseven. Çılgın İşsevenler olarak da bildiğimiz çiftimizle Dünyayı Koşan Çift olarak sporun bir çok dalı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sporla kalın, nice senelere. :) 

Sayfalar