Açık Sofra Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 21.09.2019
Örn., 21.09.2019
Obez olmak sadece fazla yemek yemekle ilgili değil kuşkusuz. Dünyanın işleyişine baktığımızda obez olmamak için hiçbir neden yok
Açık Sofra'da bu hafta obezite konusunu masaya yatırdık. 
Acik Sofra'da bu kez, insanlığın planları içindeki uzaya gitme arzusunun beslenme tarafını konuştuk.  Uzayda hayat mümkün olursa, beslenmek nasıl mümkün olacak?
Laboratuarlarda üretilen kırmızı etin zararları neler olacak? Üretimi için hangi aşamalar gerekiyor? Peki dünyayı koruyacağı iddiasında bulunan bu etleri kimler üretiyor?   Açık Sofra'da bu haftanın konusu yapay etler oldu. 
Açık Sofra'nın bu haftaki bölümünde gündeme kısa bir ara verip, gıda ve evren üzerine okunabilecek kitapları listeledik.  >> Carl Sagan - Kosmos >> Carl Zimmer - Bir Fikrin Zaferi / Evrim  >> Jeffrey Moussaieff Masson - Tabagimdaki Yuz / Neden Vegan Beslenme? >> Leslie Irvine - Biz ve Onlar  >> Michael Pollan - Etobur - Otobur İkilemi
AB ülkelerinde ortaya çıkan yumurta krizi Türkiye'ye sıçradı
Gıdaların Analizlerinin Yapıldığı Laboratuarlar 
Sofra'da, tam da hasat zamanı gelmişken gümrük vergisi sıfırlanan mısırdan yola çıkıp GDO'ları ve izin verilen soyaları konuşuyoruz.
Bu kez bakterilerin faydalı olanlarına daldık. 
Hollanda ve Almanya'da tartisilan konuya gore, Romanya'dan ithal ettikleri yumurtalarda tarim ilaci var
Brusella ismini yeniden duymaya başladığımız bu günlerde, onu yeniden konuşmamız bir gereklilik haline gelmişti öncesinde ise elbette bakteriler dünyasına daldık.  Programdan; "Bize güvenlik empoze eden politikalarin gerçek sorunların tartışılmasını engelleyen bir tarafta olduğunu unutmamak gerek. Hastalık yapan bakterilerin flaş bir şekilde tartışılmasını, etken maddeler üzerinden tartışılmasını doğru bulmuyorum. Esas meseleyi konuşmak gerekir.  Örneğin Yemen'deki kolera salgınının yanında, oradaki savaşın nedenini de konuşmamız gerekir."
Plastikler hayatimiza girdiginden beri onlarin ne kadarini yedik?
Klorpirifoz isimli tarim ilaci 2016'da yasaklanmasina ragmen, ihracatinda o zamandan bu zamana artan bir ivme var. Kanser ettigi ortaya konan bir kimyasal bu durumda kimin sofrasina geliyor?
Asker ehirlenmelerinin Salmonella virüsü nedeniyle olduğu prtaya çıkarken, yediklerimizde bulunan bir başka zehri, Glifosatları konuştuk. 
Türkiye'de 2017 yazına damga vuran toplu asker zehirlenmeleri vakasını değerlendirdik 
Gıda güvenliği çalışması yapılıyor olması tam da güvende olduğumuz anlamına gelmiyor. Günümüzde 'güvenlik' konuyu piyasa ve sermaye lehine geliştirmenin bir yolu olarak kullanılıyor. Peki gıda güvenliği analizlerinin tamamının kamuya açıklanması ne anlama gelir? Konu denetim eksikliği mi, güvenlik mi? 
Yazın gelişiyle birlikte toplu yemeklerin yendiği yerlerde görülebilecek toplu zehirlenme vakalarını değerlendirdik. 
Açık Sofra'da bu hafta, Gıda Kilometresi'ni masaya yatırdık. Hazır gıdaların, ekolojik ayak izindeki etkisi nedir? 
Açık Sofra'da bu kez konserveleri masaya yatırdık. İhtiyaç yokken, belki sadece zaman kazanmak için yapılan konserverler hayatımızda neye tekabül eder?   

Sayfalar