Açık Sofra Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 23.08.2017
Örn., 23.08.2017
Bu kez bakterilerin faydalı olanlarına daldık. 
Hollanda ve Almanya'da tartisilan konuya gore, Romanya'dan ithal ettikleri yumurtalarda tarim ilaci var
Brusella ismini yeniden duymaya başladığımız bu günlerde, onu yeniden konuşmamız bir gereklilik haline gelmişti öncesinde ise elbette bakteriler dünyasına daldık.  Programdan; "Bize güvenlik empoze eden politikalarin gerçek sorunların tartışılmasını engelleyen bir tarafta olduğunu unutmamak gerek. Hastalık yapan bakterilerin flaş bir şekilde tartışılmasını, etken maddeler üzerinden tartışılmasını doğru bulmuyorum. Esas meseleyi konuşmak gerekir.  Örneğin Yemen'deki kolera salgınının yanında, oradaki savaşın nedenini de konuşmamız gerekir."
Plastikler hayatimiza girdiginden beri onlarin ne kadarini yedik?
Klorpirifoz isimli tarim ilaci 2016'da yasaklanmasina ragmen, ihracatinda o zamandan bu zamana artan bir ivme var. Kanser ettigi ortaya konan bir kimyasal bu durumda kimin sofrasina geliyor?
Asker ehirlenmelerinin Salmonella virüsü nedeniyle olduğu prtaya çıkarken, yediklerimizde bulunan bir başka zehri, Glifosatları konuştuk. 
Türkiye'de 2017 yazına damga vuran toplu asker zehirlenmeleri vakasını değerlendirdik 
Gıda güvenliği çalışması yapılıyor olması tam da güvende olduğumuz anlamına gelmiyor. Günümüzde 'güvenlik' konuyu piyasa ve sermaye lehine geliştirmenin bir yolu olarak kullanılıyor. Peki gıda güvenliği analizlerinin tamamının kamuya açıklanması ne anlama gelir? Konu denetim eksikliği mi, güvenlik mi? 
Yazın gelişiyle birlikte toplu yemeklerin yendiği yerlerde görülebilecek toplu zehirlenme vakalarını değerlendirdik. 
Açık Sofra'da bu hafta, Gıda Kilometresi'ni masaya yatırdık. Hazır gıdaların, ekolojik ayak izindeki etkisi nedir? 
Açık Sofra'da bu kez konserveleri masaya yatırdık. İhtiyaç yokken, belki sadece zaman kazanmak için yapılan konserverler hayatımızda neye tekabül eder?   
  Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün'ün 60 günü geride bırakan açlık grevleri hakkında konuştuk.
Bu programda arılardan bahsediyoruz.
Bu ilk programda sorumuz şu: Gıda neden politiktir?