Yeşil Bülten Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 24.03.2018
Örn., 24.03.2018
"Ucuz et" gerekçesiyle yapılan canlı hayvan ticareti ve Brezilya'dan Mersin'e gelen Nada Gemisi vakasını takip eden Zülal Kalkandelen ile hem gazeteciliği hem de konunun Türkiye'de nasıl yankılandığını konuştuk
Çevre ve ekoloji mücadelelerinde hukukun yerini konuşuyoruz. Bu hafta Utku Zırığ'ın konuğu Avukat Mehmet Horuş. 15 Mart tarihli Yeşil Bülten'den öne çıkan notlar ve başlıklar şöyle; ** Bakanlık ve firma 13 Mart'ta görülen duruşmadan çıkacak kararı bekliyor. Yeni bir Çevresek Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı ile çalışmalara devam edecekleri endişesini taşıyoruz  ** Maden sahası tarım ve mera arazilerinin yanıbaşında. Ayrıca Bakırtepe tescilli bir "somut olmayan kültür mirası" yani bir ibadet mekanı, kutsal mekan.  ** Bakırtepe'de maden yapılıp yapılamayacağına dair tartışma 2014'te yargı kararıyla bitti. Lakin 2009/7 genelgesi kapsamında yeni ÇED kararı alınıyor ve maden faaliyete devam ediyor. Defalarca ÇED'i iptal edilmiş bir proje nedeniyle Bakırtepe'de doğa ve canlı yaşam zarar gördü. Bilirkişiler de bunu tespit ediyor. Artık maden projesi bir ceza davasının konusu olabilir.  ** Bakırtepe, Türkiye'deki ÇED davaları için çok kritik bir aşamayı temsil ediyor. ÇED davalarının artık hiç bir hükmü kalmıyor. Çevre Bakanlığı, özellikle son 4-5 yıldır mahkemelerin ÇED davalarında verdiği tüm yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına karşı 2009/7 genelgesiyle yeni ÇED süreci başlatıyor.  ** Anayasa'nın 138. maddesinde yer alan yargı kararlarının bağlayıcılığı ilkesi 2009/7 genelgesi çerçevesinde geçersiz hale getiriliyor. Demir Export'un Bakırtepe'deki altın madeni yanı sıra aynı bölgede köylülere arsenikli su içirilmesiyle ilgili yargılandığı bir de demir madeni var. 2009/7 Genelgesi aslen Anayasa'ya aykırı ama Anayasa Mahkemesi bu topa girmek istemiyor. ** Üç tane uygulanmayan yargı kararı varken AYM bize 4. kez işlevsiz bir yargı yolunu işaret ediyor. Bergama'da çeyrek asrı geçmiş bir hukuk mücadelesi var. Altın cevheri bitti, doğal varlıkların tümü ortadan kalktı ama yargı yolu bir sonuca ulaşamadı. ** Gelinen noktada çevre davalarında artık teknik tartışmalar değil hukukun üstünlüğünü tartışmaları veriyoruz. Mücadelemiz yargı kararlarının tanınması için. 
Yeşil Bülten bu hafta mikrofonunu şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle birlikte yaşanabilecek tehlikelere çeviriyor. 
Turgutlu Çaldağı'na 2007 yılından bu yana musallat olan, dünyada üretimi herhangi bir ülkede istenmeyen nikel madeni mücadelesini EGEÇEP'ten Metin Sert ile konuştuk
Yeşil Bülten'in Şubat 15'inde, Maçka Parkı'nda  durduruldıktan sonra ağaç sökme işlemiyle başlayan tünel inşaatını ve AKM'nin 2008 yılından bu yana kentlilere unutulmasının ardından şimdi de yıkılmasını Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı ile değerlendirdik.  
Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral için ortada ne onaylanmış bir Çevresel Etki Değerlendirme Raporu ne de alınmış izinler varken 1000 hektarlık bir orman alanı traşlandı bile. 6 Şubat tarihinde ise halkı bilgilendirmek için yapılan Halkın Katılımı Toplantısı'na halk alınmadı, salon Sinop dışından getirilen insanlarla dolduruldu.  Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ile değerlendirdik. 
Tarım arazilerinin enerji ve ulaşım projeleri için kullanımının önünü açan yönetmelik değişikliği ve bu değişikliğe dayanarak süren Eskişehir'deki termik santral projesini Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile konuşuyoruz
Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliği Hayvanlara Adalet Derneği'nden Av. Hülya Yalçın ve Av. Barış Kârlı ile konuşuyoruz
Artvin'de ne oluyor? 40 bin imzayı TBMM'ye teslim eden Yeşil Artvin Derneği'nden Nur Neşe Karahan madene karşı yürüttükleri mücadeleyi, İşçi Temsilcisi Osman Çelikarslan ise madenleri durduran grevle ilgili son durumu anlattı 
TMMOB İstanbul Asbest Çalışma Grubu'nun hazırladığı İstanbul Asbest Raporu, önemli bilgileri ortaya koyuyor. Asbest riski ve alınan/alınmayan önlemleri Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden Gürkan Engin ile konuştuk. 
İstanbul Gaziosmanpa'sa kentsel dönüşümün 2013 yılından beri mahalleliyi evlerinden etmeye başladığı, bugünlerdeyse etkisini iyice hissetmeye başlayan mahalleliyle yaşadıklarını konuştuk. Korkmaz Aslan ve Halime İncedal, belediye eliyle evlerinden çıkarılmaları için yaşatılan psikolojik ve fiziksel yıldırma sürecini anlatıyor. 
İstanbul Gaziosmanpa'sa kentsel dönüşümün 2013 yılından beri mahalleliyi evlerinden etmeye başladığı, bugünlerdeyse etkisini iyice hissetmeye başlayan mahalleliyle yaşadıklarını konuştuk. Korkmaz Aslan ve Halime İncedal, belediye eliyle evlerinden çıkarılmaları için yaşatılan psikolojik ve fiziksel yıldırma sürecini anlatıyor. 
Yeşil Bülten'de 2017'nin son konuğu, Amasra'da yine Yırca'da olduğu gibi, izinsizce kesilen zeytin agaçlari oldu. Hattat Holding Termik Santral kurmayacağı alalnın zeytinliklerini dahi, zeytinlik statüsünden çıkarmak için keserken, İl Tarım Müdürlüğü'nin izinsizce yapılan bu kesimler için ceza keseceği ortaya çıktı. Halkın 12 yıllık termik santral karşıtı imzası devam ediyor.  Bartın Platformu'ndan Prof. Erdoğan Atmış Yeşil Bülten'deydi. 
Yeni İnsan Yayınevi'nden çıkan ve 2005-2016 yılları arasındaki yaşam alanı savunularına odaklanan, bir kaynak kitap olmaya aday Ekoloji Almanağı'nı Cemil Aksu ve Ramazan Korkut hazırladı. Yeşil Bülten'de ise, Aksu'yu ağırladık. Almanak'tan;  "2005'ten sonra, birçok yerel platform kurulması, ekoloji temalı sitelerin, sosyal medya hesaplarının açılması, yayınevlerinin dizi başlıklarına 'ekoloji'yi eklemeleri, belli başlı haber sitelerinin anasayfalarına 'ekoloji' butonu eklemeleri hız kazandı. Artık 'ekoloji' gündelik yaşamımızın ana gündem maddelerinden biri..."
Yeşil Bülten'de bu hafta Gökçeada'ya altın madeni tehdidini konuştuk. Konuklarımız Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve Gökçeada Gönüllüleri Derneği'nden Safiye Alev Karayel'di
"Kavramları Yeniden Düşünmek" serisine devam ediyoruz: Prof. Dr. Fuat Ercan ile çağımızda tüm sorunların sebebi olarak gösterilen "insan"ı konuşuyoruz.  
Fatih Ormanı'nındaki yapılaşmayı Şehir Plancıları Odası'ndan Ayşe Yıkıcı ile Uskumruköy'de uğradığı bıçaklı saldırıyı Kuzey Ormanları Savunması'ndan Oruç Karacık ile konuşuyoruz 
Yeşil Bülten'de bu hafta Eskişehir'in verimli tarım ovası Alpu'da kurulması planlanan termik santralın etkilerini ve gündeme geldiği biçimi konuştuk. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milletvekili Utku Çakırözer'in Enerji Bakanı Berat Albayrak'a detaylarıyla aktardığı projeyi meclis tutanaklarından köşesine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çiğdem Toker'in dikkat çektiği bir husus daha var, o da termik santral için köy muhtarlarını ziyarete giden Bakanlık yetkililerinin hediye olarak bir çanta içinde tüy dökücü krem vb vermiş olması.    Çakırözer bu bakanlık yetkililerinin aynı zamanda bundan 3 yıl önce Manisa'nın Yırca Köyü'ndeki zeytinlikleri mahkeme kararını beklemeden kökleyen Kolin şirketinin çalışanları olduğunu belirtti. Şimdi ise Bakanlık yetkilileri oldular. Aynı Bakanlık yetkilileri, termik santralı anlatmak için gittikleri köyde ise muhtarlardan başka herhangi bir yetkiliye haber vermeden yaptıkları toplantıda çevre mücadelesi verenlerin terörist olduğunu söyleyip, gözdağı verdi. 
Yeşil Bülten'de bu hafta, Adalar Savunması'ndan Ömer Süvari ile, dünden bugüne Yassıada hakkında planlananlar, verilen ve verilemeyen mücadele, şimdi ise adanın alfığı son şekli değerlendirdik. Süvari bir bakıma umutlu, şimdilik "Yassıada yok oldu" denmesine gönlü elvermiyor, "Öyle demeyin, onu kendi haline bıraksak aslında 20-30 yıl içinde kendine gelebilir" diyor. 
Termik Santral kurulmak istenen Vize'yi Vize Derneği ve Ziraat Odası Başkanı Aypar Erker'e sorduk. 

Sayfalar