Yeşil Bülten Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 18.07.2019
Örn., 18.07.2019
Ekoloji mücadeleleri için 2018 nasıl geçti? Gazeteci Özer Akdemir ile konuşuyoruz
Gazeteci Özer Akdemir ile, ekoloji mücadelelerinin 2018'ini konuşuyoruz 
Kadınları güçlendirerek iklim değişikliğine dirençli kentler yaratmak nasıl mümkün olacak? Küresel Denge Derneği Başkanı Nuran Talu ile konuştuk.
Yerel seçimler ardından “Yepyeni Türkiye” gündemi ve ekoloji mücadelesinde strateji tartışmalarını Prof. Dr. Aykut Çoban ile konuştuk
“Yerellik, Kültür ve Kimlik Perspektifinden Toplumsal Hareketler: Çanakkale’den Saha Notları” başlıklı araştırmasıyla Kuzey Ormanları Savunması ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi ortak etkinliği öncesi, Özge Doruk ile yayındayız.
31 Mart yerel seçimlerinde kazanan ekoloji mücadeleleri oldu. Hidroelektrik Santrallara karşı doğasını savunan Rize’nin Fındıklı ilçesinin yeni belediye başkanı Ercüment Çervatoğlu ile yayında bu süreci konuşuyoruz. 
Projeler açıklandı, kararlar netleşti! Kent ve çevre hakkı açısından İstanbul ve Türkiye’yi 31 Mart yerel seçimleri sonrasında ne bekliyor? BirGün Gazetesi yazarı Özgür Gürbüz ile değerlendiriyoruz. 
21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde ormanların durumunu ve 23 Mart Cumartesi Günü yapılacak İstanbul ve Kuzey Ormanları Çalıştayı’nı Ünal Akkemik ile konuşuyoruz
21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde ormanların durumunu ve 23 Mart Cumartesi Günü yapılacak İstanbul ve Kuzey Ormanları Çalıştayı’nı Ünal Akkemik ile konuşuyoruz
Yıllardır  süren mücadelesini kazanan Bahçeşehir Göleti sakinleri, İstanbul Başakşehir’de devam eden inşaatın durmasını bekliyor. Kudret Çelebi ve Avukat Cenk Söbe ile yayındayız. 
Kazdağları’nda zaferlere bir yenisi eklendi, Çanakkale’de 17 Jeotermal ihalesi iptal edildi KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan ile yayındayız
Rize Fındıklı’da bir süredir sesini geçtiğimiz yıllardaki kadar yoğun duymadığımız HES mücadelesitabiri caizse 'kıpırdanıyor'  HES’e karşı açılan pankarta polis engeli ve Sahil “kamusal alan olarak kalsın” mücadelesini Sıla Ertaş ile konuşuyoruz. 
Meclis’te hayvan hakları araştırma komisyonu kuruldu. Şehirlerin tarihsel ve mekansal olarak hayvanlarla olan ilişkisi göz önüne alındığında hazırlanacak düzenleme nasıl olmalı? Dört Ayaklı Şehir ekibinden Mine Yıldırım ile konuşuyoruz.    
Üsküdar Kirazlıtepe’de “ya mahalleyi boşalt ya asbest solu” tercihine zorlanan mahalleli 4 haftadır Üsküdar Belediyesi önünde. Gelişmeleri Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Bayram Ali Kot ile konuşuyoruz.
Burgazada’da Marta Koyu’nu da içine alan 46 dönümlük 1. derece sit alanına “tesis” geliyor. Adalılar, Marta Koyu Dayanışması  ile bir araya geldi. Sevgi Çekiç ve Mehmet Deniz Bölükbaşı ile Marta Koyu'na bir tesis gelirse, neler olabileceğini konuşuyoruz. 
Türkiye'de Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri ile toplamda 253 kişinin hayatını kaybettiği olaydaki toplam 31 Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri doğrudan kamu (resmi kurumlar) adına kamu çalışmasında yer alan araçlardı.  2018'de Türkiye Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri ile can kaybı sayısında 2017'ye göre, yüzde 80 artış görüldü. 2017'de hayatını kaybedenlerin sayısı 141 olarak belirlenmişti.  2018'de görülen 253 can kaybından 38'i hafriyat kamyonu 12'si beton mikseri şoförüydü. 2018'de yalnız İstanbul'da Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri ile 22 kişi hayatını katbetti, bunların 11'i yaya idi. İstanbul'da en çok can kaybı yaşanan ilçeler Arnavutköy ve Eyüp oldu. Şule İdil Dere'Nin hayatını kaybettiği 2016 yılından bu yana İstanbul'da 67 kişi hayatını kaybetti, 35'i yaya idi.  Bugün Yeşil Bülten'de 2018 yılı Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri Raporunu Şele İdil Dere'nin babası Berdan Dere ile konuşuyoruz. 
Yeşil Büten'de bu hafta bir tarım arazisi olan Alpu'da, Danıştay'ın iptal ettiği acele kamulaştırma planlarını Akif Pamuk ile değerlendirdik
Türkiye ve Dünyada Nükleer Enerji 2018 Raporu açıklanırken, raporu basın toplantısıyla eş zamanlı olarak Nükleer Karşıtı Platform Türkiye’den Mevhibe Gözcelioğlu ile değerlendirdik. 
Atatürk Orman Çiftliği’nde yeni yapılaşmaya yargı “dur” dedi. Peki bugüne kadar olanlar?  İktidarın Ankara’da yarattığı mekânsal dönüşümü Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş ile konuşuyoruz.

Sayfalar