ARTİST'in TÜYAP Hangarlarında Deneyi/mi Başladı

TÜYAP'ta Kasım 10-18 arası kapılarını 28. kez açmaya hazırlanan ARTİST içinde bir hayalet dolaşıyor. Temayı ve aslında gündemi de son 3 yıldır belirleyen bir ekip var. Önce "Umulmadık Topraklar", geçen yıl "Ütopya" etrafında şekillenen tema, bu yıl "Deneyim" temasıyla izleyenleri buluşturacak. 

Deneyim'in özelliği, bir Ağustos Atölyesi ile, içeriğini kolektif bir hafızanın belirleyecek bir buluşma olması. 1 Ağustos'ta TÜYAP içindeki bir hangarda başlayan atölyede 35 sanatçı birlikte yaşıyor. Koordinatörlerden Eda Yiğit'in anlattığına göre, içeriye çadırlar, salıncaklar, çalışma alanları kurulmulş durumda. İlginç ama bugünlerde yemekhanede aşçı bir anda cep telefonunda karpuz ya da tereyağı ile yaptığı heykeli gösteriyor. 

İçerde yapılan atölyeler hatta atölyenin tamamı gidip havasını solumak isteyenlere açık. Ama konu bu kadarla sınırlı değil. Heyecanlı yanlarından biri kolektif bir buluşmada "Kolektif bir yapıda bireyselliğin nasıl korunabileceğine" dair tartışmalar yapılıyor. Bugünlerde TÜYAP'ta olan şeyler bir tür deney ve bizler için bir deneyim olarak ele alınabilir.  

Bu heyecanli meselenin detaylarini, Eda Yigit'ten dinleyin.