1936'dan 2016'ya Sinemada Hayati Menfaatleri Ahmet Ilgaz'la Konuştuk

Pazar İlavesi
-
Aa
+
a
a
a

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden Ahmet Ilgaz'la, 20 Mayıs 1936, Çarşamba tarihli KURUN'da yer alan "Hayati menfaatler! Bulgar filmi Türk-Bulgar dostluğunu bozacak mahiyette değilmiş!" haberi üzerinden 1936'dan 2016'ya bu tarz konularda gösterilen toplumsal hassasiyetlerde değişen bir şey var mı diye konuştuk.  

Cumartesi Sabah ve KURUN
Pazar İlavesi: 5 Ekim 2016
 

Pazar İlavesi: 5 Ekim 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Didem Özbek'in hazırladığı Pazar İlavesi'nin 1936 gündemini günümüze bağlayan 48. bölümünde,  20 Mayıs 1936, Çarşamba tarihli Kurun gazetesinde yer alan bir sinema haberini her hafta olduğu gibi gene Levent Üzümcü okudu. Devamında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden Ahmet Ilgaz, Özbek'in konuğu oldu. 

Özbek ve Ilgaz, 1936'dan günümüze Midnight Express filmini de örnek alarak sinema sanatı üzerinden Türkiye'de yaşanılan uluslarası hassasiyetler üzerine sohbete başladılar. Bu tarz filmlere gösterilen savunmacı ve memnuniyetsiz bir ulusal tavrın geçen hafta vizyona girmeden kaldırılan Wardogs (Vurguncular) gibi bir filmde dahi ortaya çıkabildiği örneği üzerinden konu yurtdışında yaşayıp, üreten Türkiye kökenli sinemacıların başarısına karşılık Türkiye'de yaşayıp, üreten sinemacıların üretim koşulları, karşılaştıkları engeller üzerinden bir ülke sinemasının dünya çapında ses getirebilmesi için olası ihtiyaçlara geldi. Hollywood sinemasında azınlıkların kötü temsiliyetine (Kızılderili ya da Afrika kökenli Amerikalıların) karşılık bu toplumlardan sinemacıların kendi hikayelerini anlatarak ve gene sinema yoluyla kendi kimlik temsiliyetlerine nasıl kendilerinin yön verdiklerini örnekleriyle açıklayan Ilgaz'la yıllardır bir Atatürk filminin çekilmesi ve bunun dünya çapında başarı kazanması hayallerine karşılık bugünlerde yapımına başlanmış ve yakın dönem Türkiye siyasi tarihini sinemaya aktaracak Uyanış gibi bir filmin uluslararası başarı kazanması için dikkat edilmesi gerektiği gibi güncel konuları da ele aldılar.

Pazar İlavesi'ne konuk olduğu için Ahmet Ilgaz'a çok teşekkür ediyoruz.

Pazar İlavesi'nin genel içeriğiyle ilgili olarak pazarilavesi.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

@pazarilavesi