Müzik Tüneli: Ronnie James Dio özel programı – 2

Müzik Tüneli
-
Aa
+
a
a
a

Müzik Tüneli'nin bu bölümünde, yeniden Amerikalı bir heavy metal şarkıcısı Dio'ya kulak veriyoruz.

Dio  Amerikalı bir heavy metal şarkıcısıdır. Kariyeri boyunca Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell dahil olmak üzere çok sayıda grubun vokalistliğini yaptı.

Dio'nun müzik kariyeri 1957'de Vegas Kings (sonraki adıyla Ronnie ve Rumblers) ile başladı. 1967'de kurduğu rock grubu Elf, Deep Purple konserlerinin düzenli ön gruplarından biri haline geldi. 1975 yılında Deep Purple gitaristi Ritchie Blackmore Rainbow grubunu kurdu ve vokalist olarak Dio'yu seçti. Dio bu grupla üç stüdyo albümü çıkardı ve kısa sürede heavy rock'ın önde gelen vokalistlerinden biri haline geldi. 1979'da Dio, Black Sabbath'ın yeni vokalisti olarak Ozzy Osbourne'un yerini aldı ve grupla üçü de başarılı olarak gösterilen üç stüdyo albümünde yer aldı: Heaven & Hell (1980), Mob Rules (1981) ve Dehumanizer (1992). 1982'de Black Sabbath'tan ayrılarak kendi adını taşıyan Dio grubunu kurdu. Bu grupla RIAA platin plak ödüllü iki albüm çıkardı. 2006 yılında eski grup arkadaşı Tony Iommi ile Heaven & Hell grubunu kurdu. Kasım 2009'da Dio'ya mide kanseri teşhisi kondu ve altı ay sonra bu hastalıktan öldü.

1

Dio, tüm zamanların en büyük ve en etkili heavy metal vokalistlerinden biri olarak kabul edilir. Metal kültüründe "boynuz işareti" hareketini ve orta çağ temalı şarkı sözlerini popülerleştirmesiyle tanınır. Dio'nun kendi açıklamasına göre boynuz işareti, büyükannesinin sık sık yaptığı, İtalyanlara özgü bir "nazardan korunma" hareketinden gelmektedir. Dio'nun güçlü, çok yönlü bir ses aralığı vardı ve hem hard rock hem de daha hafif baladlar söyleyebiliyordu. 2006 yılında Classic Rock Magazine tarafından "Metal Guru Ödülü"ne layık görüldü. 2010'da Revolver Altın Tanrılar Ödülleri'nde "En İyi Metal Şarkıcısı" seçildi ve 2013'te müzik muhabiri Sacha Jenkins tarafından metal müziğin en iyi vokalisti olarak gösterildi.

Açık Radyo’da 07 Eylül 2023 tarihinde 95.0 F.M frekansında  saat 21:00-22:00 arasında yayınlanacak olan Müzik Tüneli programımızda Ronald James Padavona (10 Temmuz 1942 - 16 Mayıs 2010 veya sahne adıyla Ronnie James Dio’nun solo albümlerindeki şarkılardan ve bir de Rainbow grubu ile yaptığı şarkısı ile karşınızda olacağız.

Keyifle dinlemenizi dileriz.


Müzik Tüneli - Açık Radyo - Her Perşembe  - Saat 21.00

95.0 FM - acikradyo.com.tr

Program yapımcıları : Fatma Evyapan & Levent Dönmez & Sezai Başar & Ozan Tunçer

Hazırlayan ve sunan  : Sezai Başar

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Rainbow Stargazer Rising
Dio Holy Diver Holy Diver
Dio Don't talk to strangers Holy Diver
Dio Rainbow in the dark Holy Diver
Dio Sacred Heart Sacred Heart
Dio Rock'n Roll Children Sacred Heart
Dio We Rock The Last In Line
Dio The Last In Line The Last In Line
Dio Evil Eyes The Last In Line