Tolga Korkut

26 Ocak 2010
Genelkurmay Başkanı "Ordunun da bir sabrı var" dedi. Gündelik tartışma kızgınlığıyla söylenmediği açık. Tehdit mi? Akıllarının darbede olmadığını söylediğine göre, bu sabır taşarsa elinde silah olanlar ne yapacak? Bir de, "ordunun sabrı" aslında kimin sabrı?
20 Haziran 2008
Toplantıya işverenleri ve DOKGEMİ-İŞ sendikasını çağıran Başbakan işçi ölümlerini gündeme getiren Limter İş'i davet etmedi. Sendikadan Dinç: İşçilerin talepleri gündeme gelmeyecek; DİSK'ten Görgün: Sorunun üstünü örtme toplantısı.
11 Haziran 2008
Savcılık beş aylık hamile karısını "çocuk niye oğlan değil" diye döven kocayı sorgudan sonra serbest bıraktı. Avukat Moroğlu "Savcılar derhal Aile Mahkemesi'ne aktarmalı, mahkeme derhal uzaklaştırma kararı vermeli" diyor.
06 Mart 2008
Prof. Dr. Azrak, Danıştay'ın kararının herkes için geçerli olduğunu söyledi. "Müfredat değişmek zorunda. Çocuğunun muaf olmasını isteyen veliler dilekçe versin, olmazsa dava açsın."
21 Ocak 2008
Dink'in bu toprakların dillerinde şarkılarla, türkülerle anıldığı gecede Arundhati Roy "Faşistler her yerde aynı, ama onlar oldukça bizde olacağız"; Rakel Dink "Hepiniz Hrant Dink'e el uzattınız, Hrant Dink oldunuz" dedi.
17 Ekim 2007
Şırnak AKP'den Birlik "Halk operasyon istemiyor"; CHP'den Öktem "Öncelik iş ve ekmek" diyor. Yerel gazeteciler 90'lara dönme kaygısını, şiddetin durması isteğini saptıyor.
17 Eylül 2007
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Şemdinli davasında görevsizlik kararı verdi; dosyayı askeri mahkemeye gönderdi. Avukatlar itirazı askeri mahkemede yapabilecek.
24 Temmuz 2007
İstanbul 2. bölgede seçilemeyen bağımsız aday Prof. Dr. Oran "Üzülmesinler. Sıfırdan bu raddeye geldik. Yanımızdakilerin ezberini bozmak çok daha zor" dedi. Oran, oluşturacakları komisyonlarla "parlamento dışı muhalefeti herkese göstereceklerini" söyledi.
05 Temmuz 2007
Show TV "haber süreleri kısaldı, personel fazlası var" diyerek 11 kişiyi çıkardı. Ama zaten hakları olan tazminatı vermek için gazetecileri istifaya zorladı. Sayının 40'ı bulması bekleniyor.Avukat Yılmaz "Gazeteci istifa zorlamasını kabul etmemeli" dedi.
20 Haziran 2007
UAÖ'den Kılıç, HYD'den Dalkıran, hiçbir siyasi partinin mültecilere, sığınmacılara yönelik politikası olmadığını söylüyor. UNHCR'a göre parlamenterler mültecilerin korunmasında önemli role sahip. Türkiye'nin hâlâ iltica yasası yok, coğrafi kısıt sürüyor.
19 Haziran 2007
AİHM, barışçıl gösteriye müdahale, orantısız kuvvet ve toplanma, gösteri özgürlüğünün ihlalidir, diyor. Avukat Erel: Polis pankartı bahane etti; orantısız kuvvet, fiziksel şiddet uyguladı; ifade özgürlüğünü engelledi. Avukat Okcan: AİHM kararı üstündür.
18 Haziran 2007
Mahkeme koyun otlatırken buldukları patlayıcıyla oynarken ölen ve yaralanan çocukların ailelerine tazminatı reddetti. AİHM Türkiye'yi bu konuda mahkum etmişti. Avukat Aydın: Sorun yaşam hakkının korunmaması. Mahkemeler AİHM kararını görmezden gelemez.
08 Haziran 2007
ÖİB'ye göre Türkiye özelleştirme birincisi. Solun ortak adayı Uras'a, Doç. Dr. Konukman'a göreyse sonuç insani yıkım.Uras "Sermayenin yerlisi yabancısı farksız. Sol kamunun olanı geri alacak"; Konukman "Özelleştirmenin bütün ideolojik tezleri çöktü" dedi.
04 Haziran 2007
İstanbul'da solun ortak bağımsız adayları Anadolu yakasında ÖDP Başkanı Ufuk Uras, Avrupa yakasında Prof. Dr. Baskın Oran. DTP Uras ve Oran'ın yanı sıra, üçüncü seçim bölgesinde de Sabahat Tuncer'in bağımsız adaylığını destekleyeceğini açıkladı.
25 Mayıs 2007
Diyarbakır'da mahkeme Avşar cinayeti davasında 13 yıl sonra görevsizlik kararı verdi; eski uzman çavuş Sütçü'nün askeri mahkemede yargılanmasına hükmetti. Geçen hafta Yargıtay Dairesi Şemdinli davasının askeri mahkemede görülmesi gerektiğine hükmetmişti.
04 Mayıs 2007
SDP, EMEP, DTP, ÖDP, TKP 22 Temmuz'daki seçime hazırlanıyor. SDP, EMEP, ÖDP ittifaka açık. DTP bağımsız aday modeline yakın. TKP bağımsız adaya uzak duruyor. Henüz nihai taktik ve sonuçlanan görüşme yok. Partiler nihai kararlarını kısa zamanda verecek.
03 Mayıs 2007
ÇHD'den Avukat Tanay, 1 Mayıs'ta gözaltına alınanların çoğunun bırakıldığını, ancak Alibeyköy, Ümraniye ve Okmeydanı'nda gözaltına alınanların kesin sayının bilinmediğini söyledi; "Yasadışı şekilde özgürlüğünden alıkonanların sayısı 4 binden fazla" dedi.
20 Nisan 2007
Avukat Cengiz siyasetçilerin, medyanın misyonerliği suçmuş gibi işaret etmelerine dikkat çekiyor. Basit bir arama Diyanet'ten akademiye, siyasetten Meclis'e, medyaya, "misyoner" sözcüğünün düşmanlaştırıcı bir kod olarak nasıl kullanıldığını gösteriyor.
01 Nisan 2007
Nokta 2004'teki darbe planlarını yazdı. İHD'den Alataş: Yargı soruşturma başlatmalı. Meclis araştırma komisyonu kurulmalı. Barolar harekete geçmeli. Dört komutanla sınırlı olamaz. Emekli subayların demokrasi karşıtı örgütlerde etkinliği rastlantı değil.
28 Mart 2007
Aktivist Öğreten'in sorularına Genelkurmay "Çeşitli yerlerde, yeteri kadar mayın var" yanıtını verdi. Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu "devlet sırrı" dedi. Ama "devlet sırrı"nı BM İnternet'te yayınladı. Öğreten: Türkiye mayın konusunda adım atmış değil.