"Fosil yakıtlar çağını bitirmeliyiz"

-
Aa
+
a
a
a

Uluslararası Fridays For Future ekibinin 15 Eylül 2023’te yapılacak “Küresel İklim Grevi” için açıklamasına kulak veriyoruz.

Fotoğraf: Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Fotoğraf: Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
"Fosil yakıtlar çağını bitirmeliyiz"
 

"Fosil yakıtlar çağını bitirmeliyiz"

podcast servisi: iTunes / RSS

Uluslararası Fridays For Future ekibi 15 Eylül 2023’te yapılacak olan “Küresel İklim Grevi” için açıklamasını duyurdu. Bu kez tema: Fosil Yakıtlara Son Verilmesi:

Fosil yakıtlar çağını bitirmeliyiz. 

Bilim insanları yıllardır fosil yakıt bağımlılığının korkunç sonuçları konusunda bizi uyardılar ve etkilenen topluluklar bunun feci etkilerine tanıklık ettiler. Yine de bir kenara itildiler. En zengin uluslarımızın liderleri, sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltmayı başaramadı ve en ayrıcalıklı %1, ultra yaşamlarına devam ederken, en savunmasız olanlar, kendi yaratmadıkları bir krizin ön saflarında kalmaya devam ediyor. Zaten marjinal ve dezavantajlı topluluklar, dirençleri gerilirken en kötü etkilerle karşı karşıya kalıyorlar.

Fosil yakıt endüstrisi açgözlülük ve sömürüyle çalışıyor, kendi ceplerini doldurmak için başkalarının hayatını feda ediyor. Kömür, petrol ve gaza olan bağımlılığımız, gezegenimize ve toplumumuza büyük zarar veriyor ve en yüksek zararı En Çok Etkilenen Kişiler ve Bölgeler (MAPA- Most Affected People and Places) alıyor. Fosil yakıt endüstrisi, katlanarak daha fazlasını nakite çevirirken, sübvansiyonlar, yatırımlar ve ödemeler için milyarlarca dolar talep ediyor.

Fosil Yakıtlar Çağını sadece gezegenimiz ve hayatta kalabilmemiz için değil, aynı zamanda ‘yeni sömürgeciliğin’ zincirlerinden kurtulmak için de sonlandırmalıyız. Fosil yakıt çıkarma, bir sömürü hakimiyet döngüsünü sürdürür. Shell, BP, ExxonMobil, Total Energies, Chevron, Pemex, Petronas, BHP, Rio Tinto, Shenhua gibi çok uluslu ve ulusal şirketler ve hatta RWE, Siemens, İberdrola gibi çevreci şirketler ve hükümetler, zengin bireyler, bankalar ve finans kuruluşları tarafından desteklenen çok daha fazlası kurumlar, yozlaşmış siyasi elitlerin çıkarları için insanları ve çevreyi sömürerek kırsal, periferik ve savunmasız topluluklara saldırır. Yüksek sesle konuşanların, ekosistemlerin, toplumların ve gezegenimizin yaşam hatlarının feci yıkımına tanık olanların sesini susturmak, sadece küçük bir azınlığın "ekonomik kazancı" için pek çok kişinin pahasına. Ortaya çıkan çevresel bozulma, bir sömürü ve sömürgecilik sistemini yoğunlaştırarak ve sürdürerek ve doğayı savunmak için mücadele edenleri suçlu durumuna düşürerek, iklim değişikliğine karşı savunmasızlığı şiddetlendiriyor.

 Ama buna rağmen halk ayağa kalkıyor. Fosil yakıt endüstrisine karşı savaşıyoruz. Yeni boru hatlarının genişlemesine ve pek çok cana mal olan maden çıkarma uygulamalarının yaygınlaşmasına direniyoruz. Yeşil kapitalizmin desteklediği yanlış çözümlerle karşı karşıyayız. İşlerin her zamanki gibi devam etmesine meydan okuyoruz. Fosil Yakıtlar Çağını Bitirmek için mücadele ediyoruz. 15 Eylül 2023'te yapacağımız Küresel İklim Grevi için şunları talep ediyoruz: 

  • Yeni ve mevcut fosil yakıt projelerini elden çıkararak Fosil Finansına bir son verilmesi.
  • Tüm fosil yakıtlardan hızlı, adil ve eşitlikçi bir şekilde aşamalı olarak çıkılması, sorumlulukların ve kazançların farklı paydaşlar arasında özellikle tarihsel olarak ötekileştirilmiş ve savunmasız topluluklara özen göstererek, adil bir şekilde yeniden dağıtılmasını sağlanması.
  • Yurttaş toplulukların enerji projelerine büyük yatırımlar yapılması.
  • İklim krizinden ve yapısal nedenlerinden etkilenen topluluklara verilen zararların tazmini ve ayrıca Fona ödeme yapan tarihsel kirleticilere özel vurgu yaparak Kayıp ve Zarar Fonu'nun uygulanması.

İklim krizi kapımızda değil, ön kapımızı çalmıyor, zaten evimizin içinde. Ancak daha yapılacak çok şey var, çünkü bizi 1,5℃ altında tutacak bir derecenin her kesri, onarılabilecek her ekosistem, savunulabilecek her yaşam ve bu nedenle kolektif olarak özgürleşme yolunda atılabilecek her adım önemlidir. 

15 Eylül'de örgütlenelim, sınırların, ayrımların ötesinde hep birlikte sesimizi yükseltelim. 

Birlikte, gezegenimizi ve onun tüm insanlarını onurlandıran ve sonraki nesiller için güvenli bir dünya sağlayan geleceği şekillendirebiliriz. #FosilYakıtlaraSonVermeliyiz. Var mısın?

Evet uluslararası Fridays For Future ekibinin 15 Eylül Küresel İklim Grevi için hazırladığı açıklama bu şekilde… Sebepleri de aslında çok açık.

Temmuz ayının son günlerinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın artık "ısınma çağında" değil, "kaynama çağında" olduğunu söyledi.

Avustralya'daki rekor yağışlar, Hindistan ve Pakistan'daki sıcak hava dalgaları ve Alpler'de bir buzulun çökmesi gibi sıra dışı bir dizi olağanüstü olayın damgasını vurduğu 2022, gezegen genelinde farkındalığın artmasına yardımcı oldu. Şimdi yani 2023 yılında. California, Death Valley'de sıcaklık 56°C'ye yükseldi. Çin'de 52°C'ye ve Sardunya'da 48°C'ye ulaştı. İklim bilimcilere göre Temmuz 2023, kaydedilen en sıcak ay olacak. 2022 yazında sıcaklar nedeniyle Avrupa'da yaklaşık 62.000 kişi ölmüştü. Bu yıl kaç kişi ölecek peki?

2015 yılında Paris Anlaşması, sıcaklık artışını yüzyılın sonuna kadar 2°C'nin oldukça altına ve mümkünse 1,5°C'yle sınırlama hedefini koydu. Sekiz yıl sonra, iklim krizinin gıda üretimi, su kaynakları, insan sağlığı, ulusal ekonomiler, doğal dünyanın büyük kısmının hayatta kalması üzerindeki dramatik sonuçlarının farkındalığı ile buna tepki arasındaki fark büyüyor: Ülkeler yüzyılın sonuna kadar gezegeni 2,5°C'lik, hatta mevcut politikalar devam ederse 2,8°C'lik bir ısınma yörüngesine soktular.

Sizinle daha önce Antonio Guterres’in 10 gün önce yaptığı açıklamanın tamamını paylaşabilme fırsatını bulamamıştım ama bence önümüzdeki küresel iklim grevi açıklama metninin üzerine iyi bir hatırlatma olacağını düşünüyorum. 

Antonio Guterres 27 Temmuz’da Birleşmiş Milletler’deki konuşmasında şöyle diyor:

İnsanlık zor durumda. 

Bugün, Dünya Meteoroloji Örgütü ve Avrupa Komisyonu Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Temmuz 2023'ün insanlık tarihinde kaydedilen en sıcak ay olacağını doğrulayan resmi verileri yayınlıyor.

Bunu öğrenmek için ayın sonunu beklememize gerek yok. Önümüzdeki günlerde mini bir Buzul Çağı yaşanmazsa, Temmuz 2023 tüm rekorları alt üst edecek.

Bugün açıklanan verilere göre, Temmuz şimdiye kadar kaydedilen en sıcak üç haftalık dönemi gördü; kayıtlardaki en sıcak üç gün; ve yılın bu zamanı için şimdiye kadarki en yüksek okyanus sıcaklıkları.

Sonuçlar açık ve trajik: Muson yağmurlarına kapılan çocuklar, alevlerden kaçan aileler, yakıcı sıcakta düşüp bayılan çalışanlar. 

Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa'nın büyük bölgeleri için acımasız bir yaz. Tüm dünya için bir felaket.

Ve bilim insanları için kesin olan şey; bu konuda insanların suçlu olduğudur.

Bütün bunlar tamamen tahminlerle ve tekrarlanan uyarılarla tutarlıdır.

Tek sürpriz olan; değişimin hızı.

İklim değişikliği burada. Bu korkunç. Ve bu sadece başlangıç.

Küresel ısınma çağı sona erdi; küresel kaynama çağı geldi.

Hava solunamaz halde. Isı dayanılmaz. Ve fosil yakıt kȃrlarının seviyesi ve iklim eylemsizliği kabul edilemez.

Liderler liderlik etmelidir. 

Daha fazla tereddüte gerek yok. Daha fazla bahaneye gerek yok. Başkalarının önce hareket etmesini beklemeye gerek yok.

Bunun için daha fazla zaman yok.

Küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak ve en kötü iklim değişikliğinden kaçınmak hâlâ mümkün; ancak yalnızca etkili, acil iklim eylemiyle.

Bazı ilerlemeler gördük. Yenilenebilir enerji kaynaklarının güçlü bir şekilde piyasaya sürülmesi. Nakliye gibi sektörlerden bazı olumlu adımlar.

Ancak bunların hiçbiri yeterince ileri veya yeterince hızlı gitmiyor.

Hızlanan sıcaklıklar, hızlandırılmış eylem gerektiriyor. 

Önümüzde birkaç kritik fırsat var.

Afrika İklim Zirvesi. G20 Zirvesi. BM İklim Zirvesi. COP28.

Ancak liderler - ve özellikle küresel emisyonların %80'inden sorumlu olan G20 ülkeleri - iklim eylemi ve iklim adaleti için adım atmalı.

Bu pratikte ne anlama geliyor?

Birincisi, emisyonlar.

G20 üyelerinden iddialı yeni ulusal emisyon azaltma hedeflerine ihtiyacımız var.

Ve tüm ülkelerin İklim Dayanışma Paktı ve Hızlandırma Gündemim doğrultusunda harekete geçmesine ihtiyacımız var:

Gelişmiş ülkelerin 2040'a mümkün olduğu kadar yakın bir zamanda net sıfır emisyona ve gelişmiş ülkelerin desteğiyle, gelişmekte olan ekonomilerin 2050'ye mümkün olduğunca yakın bir şekilde net sıfır emisyona ulaşma taahhüdünde bulunmaları için hızla ilerlemeleri gerekiyor.

Petrol ve doğal gaz genişlemesini ve yeni kömür, petrol ve gaz için finansman ve lisanslamayı durdururken, tüm aktörler fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjilere adil ve eşitlikçi bir geçişi hızlandırmak için bir araya gelmelidir.

OECDülkeleri için 2030'a ve dünyanın geri kalanı için 2040'a kadar kömürden çıkmak için güvenilir planlar da sunulmalı.

İddialı yenilenebilir enerji hedefleri 1,5 derece sınırı ile uyumlu olmalıdır.

Ve dünyadaki herkese uygun fiyatlı elektrik sağlamak için çalışırken, gelişmiş ülkelerde 2035'e ve diğerlerinde 2040'a kadar net sıfır elektriğe ulaşmalıyız.

Ayrıca hükümetlerin ötesinde liderlerin eylemine ihtiyacımız var.

Şirketleri, şehirleri, bölgeleri ve finans kuruluşlarını, Üst Düzey Uzman Grubumuz tarafından sunulan ve Birleşmiş Milletler'in net sıfır standardıyla tamamen uyumlu güvenilir geçiş planlarıyla İklim Zirvesi'ne gelmeye davet ediyorum.

Finans kurumları, fosil yakıt kredilerini, taahhütlerini ve yatırımlarını sonlandırmalı ve bunun yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmelidir.

Ve fosil yakıt şirketleri, tüm değer zinciri boyunca ayrıntılı geçiş planları ile temiz enerjiye doğru hareketlerini planlamalıdır:

Artık yeşil yıkama yok. 

Artık aldatma yok. 

Ve artık net sıfır ortaklıklarını sabote etmek için tekelcilik karşıtı yasaları kötüye kullanmak yok.

İkincisi, adaptasyon.

Aşırı hava koşulları yeni normal haline geliyor.

Tüm ülkeler yanıt vermeli ve insanlarını bunun sonucunda ortaya çıkan kavurucu sıcaktan, ölümcül sellerden, fırtınalardan, kuraklıklardan ve şiddetli yangınlardan korumalıdır.

Krize neden olmakta en az katkıya ve bununla başa çıkmak için en az kaynağa sahip olan cephedeki ülkeler, bunun için ihtiyaç duydukları desteği almalı.

Milyonlarca hayatı iklimden katliamından kurtarmak için adaptasyon yatırımında küresel bir artışın zamanı geldi.

Bu, kırılgan gelişmekte olan ülkelerin öncelikleri ve planları etrafında benzeri görülmemiş bir koordinasyon gerektirir.

Gelişmiş ülkeler, tüm iklim finansmanının en az yarısını “uyum”a ayırmaya yönelik ilk adım olarak, 2025 yılına kadar uyum finansmanını ikiye katlamak için açık ve güvenilir bir yol haritası sunmalıdır.

Geçen yıl başlattığımız Eylem Planını uygulayarak, dünyadaki herkes 2027 yılına kadar bir erken uyarı sistemi kapsamına alınmalıdır.

Ve ülkeler, uyum konusunda uluslararası eylemi ve desteği harekete geçirmek için bir dizi küresel hedefi göz önünde bulundurmalıdır.

Bu, hızlandırılmış eylem için üçüncü alana, yani finansmana bakmalıyız.

Uluslararası iklim finansmanı konusunda verilen sözler tutulmalı.

Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere iklim desteği için yılda 100 milyar dolar sağlama ve Yeşil İklim Fonu'nu tamamen yenileme taahhütlerini yerine getirmelidir.

Şimdiye kadar sadece iki G7 ülkesinin - Kanada ve Almanya - yenileme taahhütlerinde bulunmasından endişe duyuyorum.

Ülkeler ayrıca bu yıl COP28'de zarar ve ziyan fonunu faaliyete geçirmelidir. Artık gecikme yok; daha fazla bahane yok.

Daha genel olarak, birçok banka, yatırımcı ve diğer finansal aktörler, çevreyi kirletenleri ödüllendirmeye ve gezegeni yıkıma götürmeye devam ediyor.

Hızlandırılmış iklim eylemini desteklemesi için küresel finansal sistemde bir rota düzeltmesine ihtiyacımız var.

Buna, karbona bir fiyat biçmek ve çok taraflı kalkınma bankalarını iş modellerini ve risk yaklaşımlarını gözden geçirmeye zorlamak da dahildir.

Gelişmekte olan ülkelere makul maliyetle çok daha fazla özel finansmanı seferber etmek için fonlarını yenilenebilir enerji kaynaklarına, uyum ve kayıp ve hasara doğru ölçeklendiren, güçlendiren çok taraflı kalkınma bankalarına ihtiyacımız var.

Tüm bu alanlarda, bunu gerçekleştirmek için hükümetlere, sivil topluma, iş dünyasına ve diğerlerinin ortaklık içinde çalışmasına ihtiyacımız var. 

Eylül ayında İklim Zirvesi için New York'ta Hızlandırma Gündeminde ilk hareket edenleri ve yapanları karşılamayı dört gözle bekliyorum. Ve liderlerin önümüzdeki gerçeklere nasıl tepki vereceğini duymayı... 

Bu girişin bedelidir.

Kanıt her yerde: insanlık yıkımın kapısını açtı.

Bu umutsuzluğa değil, eyleme ilham olmalı.

Hala en kötüsünü durdurabiliriz.

Ancak bunu yapmak için hararetli bir yılı, hararetli hırslarla dolu bir seneye çevirmeliyiz.

Ve iklim eylemini hızlandırın - şimdi.

Bir tarafta iklim aktivistlerinin sesleri, bir diğer tarafta ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri aynı şeyleri söylüyorlar. İnsanlık kendi sonunu getirmek için donanımlı bir halde günlük hayatlarına devam ediyor. Oysa bilim bu iklim katliamının önüne geçebileceğimizi söylüyor. Bunu yapabiliriz.