Zeyno Pekünlü Artists' Film International 2016'da!

Zeyno Pekünlü Artists' Film International 2016'da!

02 Ağustos 2016
İstanbul Modern / Zeyno Pekünlü

İstanbul Modern, hareketli görüntüye odaklanan ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul’a taşıyan Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını Çelenk Bafra küratörlüğünde bir sergiyle 2 Temmuz-6 Ekim 2016 tarihleri arasında ağırlıyor. Artists' Film International'ı Zeyno Pekünlü ile değerlendirerek sanatçının hareketli görüntü alanındaki son dönem çalışmalarından bahsettik. 

01 Ağustos 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Hariçten Sanat podcast servisi: iTunes / RSS

Program bu yıl “teknoloji” konusuna odaklanırken, farklı teknolojilerin psikolojik ve sosyolojik etkilerinin yanı sıra yeni teknolojilerin sosyo-politik kodlarını ve sanatsal üretim süreçlerini dönüştürmesini ele alıyor. 

Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan program dünyanın farklı köşelerinden 13 sanat kurumunun ortaklığıyla her yıl farklı bir tema ele alınarak devam ediyor. 2016 yılında programa Türkiye’den Zeyno Pekünlü'nün yanı sıra yurtdışından 12 sanatçı katılıyor. Pekünlü’nün "Ürkütmeden bir kadına nasıl dokunursunuz?" adlı 2015 yapımı kolaj videosu sadece İstanbul Modern’de değil, programın uluslararası ortaklarında da 2016 yılının belirli dönemlerinde sergileniyor. Örneğin, Whitechapel Gallery'in oditoryumunda 9 Ağustos-2 Ekim 2016 tarihleri arasında izlenebilir. Programın bir diğer ortağı, Teksas'taki Ballroom Marfa'da programa 23 Eylül- 5 Ocak 2016 tarihleri arasında bir sergiyle yer veriyor.

Ayrıntılı bilgi için: 

Istanbul Modern: 

http://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/artists-film-international-2016_1868.html

Whitechapel Gallery: 

http://www.whitechapelgallery.org/

Zeyno Pekünlü:

http://zeynopekunlu.blogspot.com.tr/