Fatma Bucak ile Torino Fondazione Merz'deki sergisi hakkında!

-
Aa
+
a
a
a
Fatma Bucak, sergi görüntüsü
Hariçten Sanat: 2 Nisan 2018
 

Hariçten Sanat: 2 Nisan 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Fatma Bucak, Fondazione Merz’de açılan “So as to find the strength to see” adlı kişisel sergisini Çelenk Bafra ile konuştu. 

Fatma Bucak, çalışmalarında, enstalasyon, performans, fotoğraf, video ve ses ortamları aracılığıyla geliştirdiği, güncel yerindeliği olan siyasal ve cinsel kimlik, sansür, baskı, kamulaştırma, göç ve şiddet gibi konuları ele alıyor. Bu temalar etrafında kurgulanan sergi, sanatçının İtalya’nın Torino kentinde 2005’ten beri faaliyette olan Fondazione Merz’e özel olarak ürettiği mekâna özgü yerleştirmeler, performans, ses, video, heykel ve fotoğraflara 6 Mart–20 Mayıs 2018 tarihleri arasında yer veriyor. 

Tarihin kırılganlığını, gerginliğini ve geri dönüşümsüzlüğünü, tanıklığın ve hafızanın gücünü bir dizi görsel, ses ve performansla araştıran sanatçı,  unutulmuş öykülerin, tarihin dışında kalan bireylerin ifade edilmeyen düşüncelerinin, siyasi ve etnik azınlıkların ve iktidara muhalif sosyo-kültürel yapıların sesi haline gelen ortamlar yaratıyor. Ayrıntılar için http://www.fondazionemerz.org/en/