11. Gwangju Bienali ve Bomontiada ALT'tan Haberler!

11. Gwangju Bienali ve Bomontiada ALT'tan Haberler!

20 Eylül 2016
Ahmet Öğüt, United", Gwangju Biennial, 2016 / Ahmet Öğüt

Güney Kore’deki 11. Gwangju Bienali, 2 Eylül- 6 Kasım 2016 tarihleri arasında The Eighth Climate: What does art do? (Sekizinci İklim: Sanat Ne Yapar?) başlığıyla ve Maria Lind küratörlüğünde düzenleniyor. Hariçten Sanat'ta bu hafta Gwanju Bienali’nin içerik ve etkinliklerini değerlendirerek bienale davet edilen Ahmet Öğüt ve bienal forumuna davet edilen küratör Övül Durmuşoğlu’nun Gwangju dönüşü yaptığı sohbete yer verdik.

19 Eylül 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Hariçten Sanat podcast servisi: iTunes / RSS

Maria Lind, bienali hazırlarken Şahabeddin Sühreverdî adlı 12. yüzyılda Anadolu’da yaşamış Farsi İslam filozofunun kurduğu işrakilik adlı fikrî akımdan esinleniyor.

101 sanatçının katıldığı bienale sanatçı Ahmet Öğüt de yeni bir iş yapması için davet edildi. Ahmet Öğüt’ün animasyon çalışması “United”, Güney Kore hem de Türkiye’de protestolar sırasında hayatlarını kaybeden insanlara odaklanıyor. 

Ahmet Öğüt’ün bu işi bir süredir İstanbul’da gösterimde. Şişli Bomontiada’da yer alan Alt sanat mekanı Ahmet Öğüt’ün çoğunlukla yeni yaptığı ve genel itibariyle adaletsizlik ve direniş konularını ele alan heykel, yerleştirme ve videolarından oluşan Tam Gün Devam adlı kişisel sergisini 9 Ekim 2016’ya dek ağırlıyor.

ALT’taki bir başka uluslararası program ise 23- 25 Eylül 2016 arası takip edebileceğiniz New York merkezli Moving Image – Immersive Media tarafından düzenlenen bir sergi: Yeni Gerçeklikler. Yeni Gerçeklikler, dünyanın dört bir yanından sanatçıların sanal gerçeklik (Virtual Reality) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) ile çalışarak bizi çevreleyen dünyayı algılama biçimimiz ve insanın kendi gerçekliğini seçme yetisi üzerine ürettikleri işleri içeriyor. 

Gwangju Bienali için http://www.gwangjubiennale.org/www/vieweng/

ALT sanat mekanı için http://www.altbomonti.org/

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıSüre
Ahmet Ogut & Fino Blendax
Reverb
3:28
Kaynak https://www.youtube.com/watch?v=1MR6Dpa9gsI